Mogu da UMRU, ali JEDNU STVAR NIKAKO NE SMEJU: Žene u OVOJ EVROPSKOJ ZEMLJI zbog toga odmah idu u ZATVOR!

Izvor: SrbijaDanas.com, 21.Okt.2018, 09:10   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Mogu da UMRU, ali JEDNU STVAR NIKAKO NE SMEJU: Žene u OVOJ EVROPSKOJ ZEMLJI zbog toga odmah idu u ZATVOR!

Andora je najpoznatija kao skijaško odredište i porezna oaza, ali je i jedna od poslednjih evropskih zemalja koja zabranjuje abortus

Andora je među poslednjim evropskim zemljama koja ima zakon koji ženama zabranjuje pobačaj, čak ni u slučaju silovanja ili kada im je život ugrožen, a koji se kažnjava zatvorskom kaznom u trajanju do šest meseci. Andorski doktori krše zakon čak i ako pacijentkinjama pruže informacije ili adrese klinika u inostranstvu.

Žene >> Pročitaj celu vest na sajtu SrbijaDanas.com << u toj zemlji s 85. 500 stanovnika smeštenoj u istočnim Pirinejima između Francuske i Španije, nemaju pravo na pobačaj čak ni u slučaju silovanja ili kada im je život ugrožen. Nakon što je Irska ove godine referendumom ukinula zabranu pobačaja, samo još Malta, Vatikan i San Marino imaju takve zakone u Evropi. U Andori se pobačaj kažnjava zatvorskom kaznom u trajanju do šest meseci.

- Bila sam trudna s bebom za koju je postojao rizik da će umreti u mom stomaku, ali nisam imala pravo na pobačaj - kaže Sonja koja je u petom mesecu trudnoće saznala da njen plod boluje od neizlečive bolesti i da verovatno neće preživeti trudnoću.

Povratak iz klinike za pobačaje u Španiji trajao je tri sata vožnje tokom koje se presavijala od bolova u stomaku. Vratila se jako uznemirena, ali "nije bilo psihološke ili lekarske podrške nakon toga".

- Andorski lekari rizikuju zatvorsku kaznu u trajanju do tri godine i petogodišnju zabranu prakse u slučaju da budu uhvaćeni kako rade abortuse. Zakon krše čak i ako pacijentkinjama pruže informacije ili adrese klinike u inostranstvu - rekao je doktor Erik Dolsa.

- U slučajevima kada je život majke ugrožen, meni kao lekaru to predstavlja ogroman etički problem - kazao je.

On je jedan od retkih andorskih lekara koji otvoreno podržavaju legalizaciju pobačaja na zahtev. Mnogi lekari ne žele otvoreno da razgovaraju o pobačaju zbog straha da će usijana rasprava o tome izazvati nestabilnost u kneževini s jedinstvenim političkim sistemom.

Iako je Andora parlamentarna kneževina, ona iz istorijskih razloga ima dva "sukneza" na čelu države: francuskog predsednika i biskupa španskog Urgela. Sadašnji biskup Joan-Enric Vives snažno se protivi abortusu i preti abdikacijom ako bude legalizovan.

- Vlada se skriva iza tog izgovora i kaže da pitanje pobačaja može ugroziti naše institucije - rekla je Elisa Muksela, čelnica andorskog Instituta za ljudska prava.

Sonja bi rado da se aktuelni francuski predsednik Emanuel Makron javno izjasni o tom pitanju.

- Učinite nešto za andorske žene. Ne želim da moje ćerke prolaze kroz istu stvar kao i ja - poručila je ona Makronu.

Pratite nas na našem instagramu SrbijaDanas.

Nastavak na SrbijaDanas.com...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta SrbijaDanas.com. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta SrbijaDanas.com. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.