MOĆNA SPRAVA U RUKAMA POLICAJACA: Ovako rade nove kamere za hvatanje neregistrovanih vozila

Izvor: SrbijaDanas.com, 14.Apr.2021, 17:07

MOĆNA SPRAVA U RUKAMA POLICAJACA: Ovako rade nove kamere za "hvatanje" neregistrovanih vozila

Pripadnici saobraćajne policije sve više koriste sofisticirane uređaje na patrolnim vozilima za evidentiranje prekršaja.

Pored fiksnih kamera postavljenih na više od 70 lokacija, a koje prepoznaju neregistrovana vozila, u poslednje vreme primetno je da na putevima krstari sve više patrolnih policijskih vozila opremljenih specijalnim kamerama. Ova oprema, između ostalog, služi za nadzor ponašanja učesnika u saobraćaju, ali i za otkrivanje neregistrovanih vozila, odnosno >> Pročitaj celu vest na sajtu SrbijaDanas.com << vozila sa isteklom registracionom nalepnicom. Upravo je ta vrsta kontrole intenzivirana u poslednjih nekoliko nedelja.

Nedaleko od mesta gde pripadnici MUP-a pišu prekršajne prijave, postavljeno je vozilo sa specijalnom kamerom i softverom koji nepogrešivo prepoznaje "interesantna" vozila. Dok kamera snima registarske oznake, softver velikom brzinom proverava bazu podataka koja se ažurira na dnevnom nivou.

Ukoliko je snimljena istekla registracija na nekom vozilu, kroz nekoliko sekundi pojavljuje se obaveštenje na ekranu da je uočena nepravilnost. Odmah se radio-vezom obaveštava patrola, koja je stacionirana nekoliko stotina metara ispred.

Inače, upravljanje neregistrovanim ili vozilom sa isteklom nalepnicom predstavlja ozbiljan prekršaj, koji prepoznaju i fiksne kamere postavljene na više od 70 lokacija, pa prekršiocima uveliko stižu "čestitke" na adresu prebivališta.

Bez obzira na fiksne kamere, pripadnici saobraćajne policije nastavljaju sa intenzivnim kontrolama pomoću patrolnih vozila, jer procene govore da u saobraćaju učestvuje i do tri procenta neregistrovanih vozila.

Upravljanje neregistrovanim vozilom smatra se ozbiljnim prekršajem, i to iz dva razloga. Prvo, upitna je njegova tehnička ispravnost, jer se vozilo koje nije prošlo tehnički pregled ne smatra bezbednim u saobraćaju.

Drugi razlog je taj što poseban problem nastaje kada se njime prilikom saobraćajne nezgode pričini šteta trećim licima. Umesto da oštećeni naplati potraživanja od osiguravajućeg društva, naknadu će morati da potražuje sudskim putem zbog isteka polise osiguranja koja važi do kada i registraciona nalepnica.

U takvim slučajevima sledi duža i komplikovanija procedura naplate štete, koja se može rastegnuti i do prinudne naplate, a ma koliko izvršitelji bili revnosni u svom poslu, krajnji ishod po oštećenog nekada može biti i nepovoljan.

Za upravljanje vozilom kom je istekla registraciona nalepnica, predviđena je novčana kazna od 6.000 do 20.000 dinara, uz dva kaznena poena. Vožnja bez registarskih oznaka, saobraćajne dozvole ili registracione nalepnice, takođe se sankcioniše sa dva kaznena poena, ali je novčana kazna viša - od 15.000 do 30.000 dinara ili kazna zatvora do 30 dana.

Nastavak na SrbijaDanas.com...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta SrbijaDanas.com. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta SrbijaDanas.com. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.