Izvor: Nezavisne Novine, 22.Maj.2018, 09:55   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Kojić: Uskoro monografija o stradanju 12 banjalučkih beba

BANJALUKA - Direktor Republičkog centra za istraživanje rata, ratnih zločina i traženje nestalih lica Milorad Kojić najavio je da će Centar uskoro promovisati monografiju o stradanju 12 beba 1992. godine zbog nemogućnosti dopremanja kiseonika u bolnicu pod nazivom "Šta su skrivile?", u kojoj su, osim okolnosti o stradanju, svjedočenja majki banjalučkih "zvjezdica".

"Posebna vrijednost ove monografije su svjedočenja majki banjalučkih `zvjezdica`. Riječ je o 11 životnih >> Pročitaj celu vest na sajtu Nezavisne Novine << priča, a četiri majke su prvi put govorile o tragediji koju su doživjele", rekao je Kojić Srni, dodavši da je monografija pripremana dvije i po godine.

On je naveo da su u monografiji detaljno opisane okolnosti koje su dovele do humanitarne krize u Banjaluci, kao i uticaju međunarodne zajednice u ovom slučaju.

"Poseban fokus istraživanja je na stanju u samoj bolnici i stradanju 12 novorođenih beba u periodu od 22. maja do 19. juna 1992. godine. Pokušali smo rasvijetliti ovu tragediju sa svih aspekata, a osim arhive Centra, korišćeni su arhivski dokumenti iz još pet arhiva, kao i više od tridesetak svjedočenja aktera događaja iz tog vremena", istakao je Kojić.

On se nada da će ova monografija umnogome doprinijeti objektivnoj interpretaciji svega što se dešavalo u banjalučkom Kliničko-bolničkom centru u to vrijeme.

Bebe su stradale 1992. godine u banjalučkoj bolnici zbog nedostatka kiseonika, koji nije mogao biti dopremljen ovoj zdravstvenoj ustanovi kopnom zbog ratnih djestava, a ni vazdušno jer je na snazi bila zabrana Savjeta bezbjednosti UN za letove iznad BiH.

Prva beba umrla je 22. maja 1992. godine, nakon čega je uslijedila agonija i smrt ostalih beba. Do 19. juna 1992. u Banjaluci je umrlo 12 beba, koje su postale simbol kršenja ljudskih prava i neljudskosti međunarodne zajednice.

Agonija je prekinuta probojem koridora i spajanjem banjalučke regije sa ostalim dijelovima Srpske i Srbije.

Trinaesta beba Slađana Kobas bitku za život izgubila je sa 14 godina, a četrnaestoj bebi Marku Medakoviću nedostatak kiseonika ostavio je posljedice za cijeli život.

Nastavak na Nezavisne Novine...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Nezavisne Novine. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Nezavisne Novine. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.