Klimatske promene: Toplota uništila deo ledenog pokrivača na Grenlandu

Izvor: B92, 14.Sep.2020, 16:06

Klimatske promene: Toplota uništila deo ledenog pokrivača na Grenlandu

Taj događaj samo je jedan od dokaza tvrdnji naučnika da na Grenlandu ubrzanim tempom dolazi do klimatskih promena.

Veliki deo leda otkinuo se od najvećeg arktičkog glečera - Nioghalvfjerdsfjordena - na severoistoku Grenlanda.

Ovaj otrgnuti deo je veličine 110 kvadratnih kilometara, a satelitski snimci pokazuju da je počeo da se raspada na manje komade.

"Prosečna temperatura je u ovoj oblasti porasla za tri stepena od 1980. godine", kaže doktorka Dženi >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << Tarton.

"A tokom 2019. i 2020. zabeležene su rekordno visoke letnje temperature", dodaje Tarton, koja radi kao polarni istraživač na Fridrih Aleksander univerzitetu u Nemačkoj.

Pogledajte video koji objašnjava razliku između klime i vremena

Okeanografi su zabeležili i povišene temperature mora, što znači da se led otapa i odozdo.

"Ovaj glečer je postao najveći preostali ledeni sprud na Arktiku", objasnio je profesor Džejson Boks.

"Ono što ga čini važnim je način na koji je povezan sa unutrašnjom ledenom pločom. A to znači da jednog dana, ako se zagrevanje nastavi, cela oblast može da postane centar otapanja leda na celom Grenlandu", dodaje.

Severoistočni ledeni tok odliva deo leda niz Nioghalvfjerdsfjordena, a drugi deo ide na jug ka glečeru Zaharije Istrom koji je već ostao bez velikog dela ledenog grebena.

Profesor Boks navodi da najveći grenlandski glečer i dalje ima određenu stabilnost koju mu daju pojedina ostrva na koja se naslanja.

Ali uprkos tome, ledena površna nastavlja da se istanjuje.

"To znači da će ovaj glečer verovatno krenuti da se raspada od sredine površine, što je jedinstven slučaj. To bi moglo da se desi za deset do 20 godina", rekao je Boks za BBC Njuz.

U studiji objavljenoj prošlog meseca, ukazuje se na ubrzano otapanje leda na Grenlandu, a do tih podataka naučnici su došli na osnovu satelitskih snimaka.

Sateliti mogu da prate promene na debljini ledene mase.

Prošle godine je zabeležen rekord, pošto se otopilo 530 milijardi tona leda.

Pratite nas na Fejsbuku i Tviteru. Ako imate predlog teme za nas, javite se na bbcnasrpskom@bbc.co.uk

Izvor: BBC News na srpskom

Nastavak na B92...






Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.