Kina, istraživanje svemira i Čange-5: Kako je Peking izveo istorijski pohod na Mesec

Izvor: B92, 02.Dec.2020, 14:34

Kina, istraživanje svemira i Čang'e-5: Kako je Peking izveo istorijski pohod na Mesec

Robotska sonda izvela je školski primer sletanja na površinu Meseca.

Kina je uspešno spustila još jednu sondu na Mesec.

Njena bespilotna Čang'e-5 misija prizemljila se sa ciljem da sakupi uzorke tla i prašine i vrati ih na Zemlju.

Podvig je za metu imao Mons Rumker, visoki vulkanski kompleks u oblasti svetle strane meseca poznatoj kao Oceanus Procellarum.

Od sonde se očekuje da narednih nekoliko dana provede proučavajući okruženje i sakupljajući >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << površinske materijale.

Za razliku od lansiranja misije pre nedelju dana, kineski televizijski kanali nisu uživo prenosili sletanje.

Tek kad je prizemljenje potvrđeno, prekinuli su redovan program da bi saopštili vest.

Brzo su objavljene fotografije spuštanja, a poslednji kadar prikazuje jednu nogu sonde kako baca senku na prašnjavu površinu Meseca.

Američka svemirska agencija čestitala je Kini. Vrhovni naučni zvaničnik NASA, doktor Tomas Zurbuken, rekao je da se nada da će međunarodna istraživačka zajednica na kraju dobiti priliku da prouči uzorke koji budu poslati kući.

"Kad se uzorci sakupljeni na Mesecu vrate na Zemlju, nadamo se da će svi imati koristi od mogućnosti da prouče ovaj dragoceni tovar koji bi mogao da unapredi međunarodnu naučnu zajednicu", tvitovao je on.

"Naslagana" svemirska letelica Čang'e-5 teška 8,2 tone lansirana je iz svemirske luke Venčang u južnoj Kini 24. novembra (po lokalnom vremenu).

Stigla je iznad Meseca tokom vikenda, a potom ušla u njegovu orbitu i prepolovila se.

Jedna polovina - servisno vozilo i povratni modul - ostala je u orbiti, dok se segment sletanja-uzletanja spremio za pokušaj prizemljenja.

Kineska svemirska agencija saopštila da je taj element sletanja-uzletanja pristao u 15:11 po Griničkom vremenu (23:11 po kineskom standardnom vremenu). Precizna pozicija javljena je kao 51,8 stepena zapadne geografske dužine i 43,1 stepena severne geografske širine.

Uspeh Čang'e-5 usledio je posle dva prethodna kineska sletanja na Mesec - onog koji je izveo Čang'e-3 2013. godine i Čang'e-4 prošle godine. Obe ranije misije sadržale su statički element sletanja i mali rover.

Ukupno nešto manje od 400 kilograma sakupljenih stena i tla preuzeli su američki astronauti iz Apola i sovjetski robotski program Luna - ogromna većina ovih materija vratila se sa misijama sa ljudskom posadom.

Ali svi ti uzorci bili su veoma stari - više od tri milijarde godina. Materijali sa Mons Rumkera, s druge strane, obećavaju da neće biti stariji od 1,2 ili 1,3 milijarde godina. A to bi trebalo da pruži dodatne uvide u geološku istoriju Meseca.

Uzorci će takođe naučnicima omogućiti da preciznije kalibriraju "hronometar" koji koriste da bi odredili starost površine na bližim planetama Sunčevog sistema.

To se radi brojanjem kratera (što je više kratera, površina je starija), ali zavisi od konačnih datiranja na više lokacija, a Apolovi i sovjetski uzroci bili su ključni za ovo. Čang'e-5 će pružiti dodatni reper za datiranje.

Pogledajte kako je Nasina letelica Oziris-Reks pokupila uzorke asteroida:

Pratite nas na Fejsbuku i Tviteru. Ako imate predlog teme za nas, javite se na bbcnasrpskom@bbc.co.uk

Izvor: BBC News na srpskom

Nastavak na B92...






Povezane vesti

Kina, istraživanje svemira i Čang'e-5: Kako je Peking izveo istorijski pohod na Mesec

Izvor: Radio 021, 02.Dec.2020

Robotska sonda izvela je školski primer sletanja na površinu Meseca...CNSA..Kina je uspešno spustila još jednu sondu na Mesec...Njena bespilotna Čang'e-5 misija prizemljila se sa ciljem da sakupi uzorke tla i prašine i vrati ih na Zemlju...Podvig je za metu imao Mons Rumker, visoki vulkanski kompleks...

Nastavak na Radio 021...

Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.