KADA IM POGLEDATE PLUĆA, POMISLITE DA VEĆ SUTRA UMIRU Dr Adžić o sve mlađim pacijentima obolelim od korone!

Izvor: SrbijaDanas.com, 23.Jan.2021, 15:49

"KADA IM POGLEDATE PLUĆA, POMISLITE DA VEĆ SUTRA UMIRU" Dr Adžić o sve mlađim pacijentima obolelim od korone!

Dr Adžić Vukičević objasnila da sve više mladih pacijenata ima teške kliničke slike!

Rukovodilac kovid bolnice u Batajnici docent dr Tatjana Adžić Vukičević rekla je da se korona promenila, ali da i dalje stvara teške forme bolesti i to kod mladih.

- Interesantno je da imate obolele koji šetaju, nemaju velike tegobe, a kada im pogledate snimak pluća, pomislite da već sutra mogu da umru. Takve pacijente moramo da zadržimo, da im damo terapiju i pratimo >> Pročitaj celu vest na sajtu SrbijaDanas.com << ih tokom više dana da bismo videli u kom će pravcu ići njihov oporavak - rekla je ona.

Nema pravila ko će biti teže bolestan, mlađi ili stariji, svakog dana primi se između 40 i 50 pacijenata, od kojih su dve trećine muškarci.

- Možda sada nemamo mnogo teško obolelih u dvadesetih, ali imamo dosta onih koji su u tridesetim godinama. To su teški i komplikovani bolesnici, svi moraju da budu priključeni na kiseonik i o njima danonoćno brinu timovi lekara. Nekada zbog progresije bolesti i stvaranja tromboza moramo da amputiramo ruku ili nogu - rekla je ona.

Nosioci virusa koji nemaju upale pluća ne moraju da budu u bolnici, ali ako imaju promenu na snimku ili poremećene parametre zapaljenja, o kojima govore CRP ili leukociti u analizi krvi, onda moraju u bolnicu. To se posebno odnosi na one koji imaju pridružene bolesti, dijabetes, arterijsku hipertenziju, gojaznost, malignu bolest ili su primali imunosupresivnu terapiju.

Bolnica u Batajnici preuzela je pacijente iz bolnica koje više nisu u kovid sistemu rada, dosta njih završi na respiratoru što znači da više nema mišićne snage, niti rezervnog prostora za disanje. Takvim pacijentima mora da pomogne mašina, da ubacuje i izbacuje kiseonik i to je poslednji potez koji daje nadu da će pacijent ostati živ.

Respirator preživi samo 30 odsto pacijenata

Smrtnost ljudi koji završe na respiratoru je velika, preživi 30 odsto njih. Duži boravak na respiratoru znači i povećani rizik od infekcije, pojavu bakterija koje su otporne na antibiotike i bolesnici mogu da dobiju sepsu, mogu da im otkažu bubrezi.

- Nisu kod preminulih bile klasične upale pluća, to su bili trombovi koji prvo nastaju u plućima, pa onda u mozgu, jetru, slezini, ekstremitetima. "Otkače" se i ne znate gde će završiti - rekla je ona.

- Pratila sam pacijente koji su preživeli koronu u prvom talasu, imali su strašne posledice, nisu mogli da dišu, da se istuširaju, da obave ličnu higijenu... Bilo je potrebno vremena da se sve vrati u normalu. Od njih 300, možda jedna osoba nije uspela da se vrati u normalne parametre plućnih funkcija - rekla je ona.

Nastavak na SrbijaDanas.com...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta SrbijaDanas.com. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta SrbijaDanas.com. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.