Evo zašto govorimo za hiljadarku - SOMA DINARA, a za 10 - BANKA!

Izvor: SrbijaDanas.com, 19.Jul.2019, 18:51   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Evo zašto govorimo za hiljadarku - SOMA DINARA, a za 10 - BANKA!

Najpoznatiji rudar bivše Jugoslavije Alija Sirotanović iz Breze u Bosni i Hercegovini je akter ove priče

On je bio junak socijalističkog rada i svetski rekorder u kopanju uglja. U socijalističkoj Jugoslaviji predstavljao je simbol žestokog i mukotrpnog rada, pa je zahvaljujući njegovom angažovanju radnik bio pun elana i znatno spremniji za rad, čime je uvedena potpuna nova era poslovanja. Godišnja proizvodnja je u tom periodu naglo porasla.

Prema anegdoti stoji >> Pročitaj celu vest na sajtu SrbijaDanas.com << da je Sirotanovića jednom prilikom pitao Josip Broz Tito da li mu šta treba, na šta mu je ovaj odgovorio "Veća lopata, druže Tito"! Ubrzo kasnije, napravljena je lopata koja je dobila ime po njemu, odnosno "sirotanovićka".

Sirotanović je odlikovan i Ordenom junaka socijalističkog rada, dobio je nagradu AVNOJ-a i bezbroj drugih priznanja i odlikovanja, a jedna mala ulica na periferiji Breze nosi njegovo ime, dok u krugu rudnika stoji njegova bista.

U bivšoj Jugoslaviji čvrsto se verovalo da se na novčanici od 10 dinara nalazi lik Alije Sitoranovića, ali je u pitanju zapravo bio livac iz Zenice Arif Heralić.

Ta novčanica nazivana je i "hiljadarka", jer je do 1965. godine njena nominalna vrednost bila 1.000 dinara, a posle denominacije, odnosno skidanja dve nule, vrednost joj je bila 10 dinara.

Ovo je posebno interesantan deo. Sam naziv "som" je prema verovanju nastao zbog rudarskih velikih naočara, koje je ustvari Heralić nosio navodno, jer je nekome zaličio na soma sa tim naočarima, čemu danas zapravo dugujemo izraz "soma dinara".

U ratnom stanju i vremenu teške inflacije, kada se dinar raspao i potpuno obezvredio, izraz "som" je u novonastalim državama ostao sinonim za hiljadu, pa se zato govorilo "soma maraka" za 1.000 nemačkih maraka ili se danas govori "soma evra" za 1.000 evra.

Zanimljiva je i legenda kako je novčanica od 10 dinara dobila taj naziv.

Naime, u predratnoj Jugoslaviji, onoj pre Drugog svetskog rata, često korišćen naziv za 10 dinara bio je "banka", a neretko i danas u komunikaciji možemo čuti kako nešto vredi ili ne vredi ni "3 banke".

Moramo priznati da priča o nastanku imena za novčanicu i ta povezanost sa Jugoslavijom itekako privlači pažnju.

BONUS VIDEO: Misteriozna organizacija iz "Da Vinčijevog koda": Rade u tajnosti, ima ih jako malo, a kada zgreše SUROVO SE SAMOKAŽNJAVAJU

Nastavak na SrbijaDanas.com...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta SrbijaDanas.com. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta SrbijaDanas.com. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.