
Izvor: B92, 02.Nov.2018, 08:09 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Dan borbe protiv nekažnjivosti zločina nad novinarima
Međunarodni dan borbe protiv nekažnjivosti zločina nad novinarima obeležava se danas.
Međunarodna federacija novinara (IFJ) pokrenula je globalnu kampanju o kraju nekažnjivosti tih zločina kako bi se nadležni i javnost podsetila na zločine koji godinama nisu ni rešeni ni procesurinai.
Nezavisno udruženje novinara Srbije organizovaće u 11 časova u beogradskom Medija centru protestni skup na kojem će biti pročitano javno pismo vlastima u Srbiji kojim se članovi >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << NUNS-a pridružuju medijskim radnicima širom sveta u kampanji "Kraj nekažnjivosti – za UN Konvenciju za zaštitu novinara".
Po NUNS-ovoj bazi podataka, ove godine su se u Srbiji dogodila 73 napada na novinare, od čega pet fizičkih, 52 pritiska i 16 verbalni pretnji.
Prema podacima IFJ, proteklih šest godina širom sveta ubijeno je 600 novinara, a devet od deset zločina je ostalo nekažnjeno.
IFJ je ocenio da se uprkos brojnim protokolima, smernicama i predlozima, novinari i dalje suočavaju sa svakodnevnim pretnjama - a nekažnjavanje zločina se nastavlja.
"Zbog rasta nasilja i nedostatka volje za suzbijanje nekažnjivosti IFJ je pokrenula kampanju za donošenje međunarodne konvencije posvećene zaštiti novinara i drugih medijskih profesionalaca", naveo je IFJ.
Tu inicijativu IFJ-a podržalo je i Udruženje novinara Srbije, koje je ocenilo da u Srbiji najveći broj odgovornih za napade na novinare i medijske radnike nije kažnjen ili uopšte nije pokrenuta istraga protiv njih.
Povodom 2. novembra zaštitnik građana Srbije Zoran Pašalić izjavio je da je svaki napad na medije i novinare, bilo fizičkim zastrašivanjima, ili političkim i ekonomskim pritiscima, pokušaj ućutkivanja slobode govora i kritičkog duha javnosti, te da su nadležni organi dužni da zaštite ugrožene novinare i obezbede im uslove u kojima će profesionalno i bez straha obavljati svoj posao.
Ministarstvo kulture i informisanja Srbije takođe je osudilo svaki napad, pritisak, nasilje i svaki drugi način ugrožavanja bezbednosti predstavnika medija.
Medijska udruženja traže da se razreše svi slučajevi napada na novinare i rasvetle ubistava novinara Slavka Ćuruvije, Milana Pantića i Dade Vujasinović.
Za šest godina ubijeno 600: Dan borbe protiv nekažnjivosti zločina nad novinarima
Izvor: BKTV News, 02.Nov.2018
Međunarodna federacija novinara (IFJ) pokrenula je globalnu kampanju o kraju nekažnjivosti tih zločina kako bi se nadležni i javnost podsetila na zločine koji godinama nisu ni rešeni ni procesuirani...Nezavisno udruženje novinara Srbije organizovaće u 11 časova u beogradskom Medija centru protestni...
NUNS: Država da se oglasi zbog pritisaka na novinare
Izvor: Radio Slobodna Evropa, 02.Nov.2018
„Tražimo od svoje države da preuzme odgovornost za nekažnjavanje napada na novinare“, stoji u javnom pismu vlastima u Srbiji kojim se članovi Nezavisnog udruženja novinara Srbije (NUNS) pridružuju medijskim radnicima širom sveta u kampanji „Kraj nekažnjivosti – za UN Konvenciju za zaštitu...