Beogradski univerzitet pao na Šangajskoj listi jer je ostao bez najcitiranijih istraživača

Izvor: Radio Televizija Vojvodine, 16.Avg.2019, 17:22   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Beogradski univerzitet pao na Šangajskoj listi jer je ostao bez najcitiranijih istraživača

Plasman Univerziteta u Beogradu na ovogodišnjoj Šangajskoj listi između 401. i 500 mesta je realna pozicija za najstariji univerzitet u Srbiji, smatra državni sekretar Ministarstva prosvete, nauke i tehnološkog razvoja prof. Vladimir Popović i dodaje da je u ovakvom sistemu organizacije nauke to "objektivno ostvariv rezultat".

Na pitanje koje se nameće kako je Univerzitet u Beogradu uspeo da se 2016. i 2017. godine nađe među 300 najboljih u svetu, prof. Popović pojašnjava >> Pročitaj celu vest na sajtu Radio Televizija Vojvodine << da su za to bila najviše zaslužna dva matematičara, profesori u penziji Stojan Radenović i Zoran Kadelburg koji su bili na listi 100 najcitiranijih istraživača u svetu.

"Zahvaljujući uspehu dvojice kolega napravila se bolja slika UB od onoga što je stvarno realno", rekao je Popović i dodao da se prof. Kadelburg više ne nalazi na listi najcitiranijih, a da je profesora Radenovića angažovao Univerzitet kralja Sauda u Saudijskoj Arabiji.

Pojašnjava da druge države imaju budžete samo za te namene - za dovođenje najboljih istraživača iz sveta. Tako je Univerzitet kralja Sauda u Saudijskoj Arabiji uspeo da dovede dvadesetak uticajnijih naučnika iz Poljske, Italije, Kine, Srbije...

Zahvaljujući njima ove godine taj univerzitet se našao među 200 najboljih na Šangajskoj listi.

Sa druge strane Univerzitet u Beogradu je ostao bez naučnika koji se nalaze na listi najcitiranijih u svetu, a taj kriterijum utiče sa 20 odsto na ukupan skor svakog univerziteta.

"Mora da se promeni sistem organizacije rada nauke, ne mogu svi istraživači da prođu na pozivima. Novac se razliva na veliki broj ljudi, a ne nagrađuju se oni koji su najbolji. Zato smo formirali Fond za nauku i usvojili novi Zakon o nauci", naveo je Popović za Tanjug.

Smatra da je potreban i novi zakon o finansiranju visokog obrazovanja, jer ništa nije menjano poslednjih 20 godina. Na tome će zajedno raditi Ministarstvo prosvete sa univerzitetima.

Kriterijumi po kojima se obavlja rangiranje univerziteta na Šangajskoj listi su broj dobitnika Nobelove nagrade i Fildsove medalje, broj naučnih radova objavljenih u časopisima Science i Nature, citiranost istraživača i broj radova u časopisima sa SCI i SSCI liste.

Univerzitet u Beogradu u svojim redovima nema dobitnike Nobelove nagrade ili Fildsove medalje, što predstavlja 30 odsto poena, nema više ni najcitiranije naučnike u svetu što nosi 20 odsto poena, loše je pozicioniran i po broju radova u najprestižnijim časopisima Nature i Science što predstavlja još 20 odsto poena.

Odlično je kotiran po broju radova objavljenih u časopisima sa SCI i SSCI liste.

"Kada se pogleda ukupna naučna produkcija radova, mi smo čak ove godine nešto bolji nego prošle godine. Po broju radova na SCI listi UB je od prvih 100 univerziteta bolji čak od njih 20, ali nemamo bodove u drugim oblastima koje se vrednuju", zaključio je Popović.

Nastavak na Radio Televizija Vojvodine...






Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Radio Televizija Vojvodine. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Radio Televizija Vojvodine. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.