
Izvor: N1 televizija, 21.Dec.2016, 20:19 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Rezolucija o Krimu stavila Srbiju između Zapada i Rusije
Srbija se i u Generalnoj skupštini Ujedinjenih nacija svrstala na stranu Rusije. Kada se glasalo o Rezoluciji koja osuđuje kršenje ljudskih prava na Krimu, Srbija je bila protiv. Dok se spekuliše da bi to moglo da utuiče na odnose sa Ukrajinom, iz Vlade Srbije nema zvaničnih reakcija.
Na Ist riveru - nova Rezolucija o Krimu.
"Pozivaju se ruske okupacione snage da okončaju sva zlostavljanja stanovnika >> Pročitaj celu vest na sajtu N1 televizija << Krima, posebno diskriminatorne mere i praksu, arbitrarna pritvaranja, mučenja i drugo surovo, nehumano i degradirajuće ponašanje", navodi se u Rezoluciji.
Za tu rezoluciju glasalo je 70 država, 77 bilo je uzdržano, 26 protiv. Među protivnicima Srbija i Bosna i Hercegovina. Obe zemlje bivši švedski premijer i diplomata Karl Bilt poziva da objasne zašto nisu podržale rezoluciju.
Šef srpske diplomatije, koji se u ruskoj amabsadi upisao se u knjigu žalosti zbog ubistva ruskog ambasadora, nije odgovarao na pitanja, tako da zvaničnog objašnjenja iz Beograda još nema.
Za potez srpske delegacije objašnjenje stiže iz najjače vladajuće stranke.
"Ovo je bila jedna očigledno politička rezolucija koja nije mogla tek tako da se prihvati da se Rusi nazivaju okupacionim snagama. Pre svega se gleda sopstveni interes. Naš interes sigurno nije da nazivamo Ruse okupacionim snagama, niti da uvodimo sankcije Rusiji, kao što nam interes nije da se konfrontiramo sa bilo kim u Briselu ili Vašingtonu", kaže poslanik SNS Vladimir Đukanović.
Opozicija istu Rezoluciju čita malo drugačije.
"Ne vidim razlog zašto bi se Srbija protivila dolasku organizacija za zaštitu ljudskih prava u bilo koji deo sveta. Nema opravdanja, nema objašnjenja, ali objašnjenja prvo treba da daju građanima Srbije i neka razmišljaju oni koji tako glasaju za koga rade, da li za građane Srbije ili za državne zvaničnike u Rusiji ili njihove političke interese", rekla je poslanica DS Aleksandra Jerkov.
"Vučič pokušava da bude Tito, on je čuo da je Tito bio veliki, jer se šalio malo sa zapadom, malo sa istokom. ali posledice ovih šala, i Titovih i Vučićevih već su bili i biće jako loše za građane Srbije", smatra Zoran Živković iz Nove stranke.
Glasanje u Ujedinjenim nacijama samo je još jedna potvrda da je poziciju i Zapad i Rusija sve teže održavati, ocenjuju analitičari.
"Srbija je proteklih već nekoliko godina od trenutka predsedavanja Oebs-om, do ove sada situacije, pred stalnim izazovima u spoljnoj politici. Tako da nekada mora i da prelomi po određenim pitanjima", kaže Dragan Đukanović iz Centra za spoljnu politiku.
To što je u ovoj situaciji prelomila na rusku stranu, uticaće na odnose Srbije sa Ukrajinom, ali ne toliko da Kijev promeni dosadašnji stav da ne priznaje nezavisnost Kosova, ocenjuje Đukanović.
Izvor: N1
Srbija uz Rusiju u UN, Vlada bez reakcija
Izvor: N1 televizija, 21.Dec.2016
Srbija se i u Generalnoj skupštini Ujedinjenih nacija svrstala na stranu Rusije. Kada se glasalo o Rezoluciji koja osuđuje kršenje ljudskih prava na Krimu, Srbija je bila protiv. Dok se spekuliše da bi to moglo da utuiče na odnose sa Ukrajinom, iz Vlade Srbije nema zvaničnih reakcija...Izvor: N1