Iran i avionska nesreća: Ukrajinski avion greškom oboren, priznala iranska vojska - protesti u Teheranu

Izvor: B92, 11.Jan.2020, 10:32   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Iran i avionska nesreća: Ukrajinski avion greškom oboren, priznala iranska vojska - protesti u Teheranu

Na pojedinim snimcima na društvenim mrežama vide se protesti u centru Teherana, a građani traže ostavke i optužuju vlast za neiskrenost.

Iranska vojska nenamerno je oborila ukrajinski putnički avion u kojem je poginulo 176 putnika, zbog čega je u Teheranu organizovan protest ispred zgrade univerziteta na kojem su građani tražili ostavke od predstavnika vlasti.

U saopštenju iranske vojske se navodi da se radilo o grešci prouzrokovanoj ljudskim faktorom pošto >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << je avion leteo veoma blizu objekta koji pripada Revolucionarnoj gardi.

Greškom je avion obeležen kao neprijateljska meta i pogođen je projektilom, ističe se u saopštenju.

Odgovorni za ovu grešku će odgovarati, dodaje se.

Predsednik Irana Hasan Rohani rekao je da je "užasna nesreća" posledica "neoprostive greške".

Do pada aviona došlo je samo nekoliko sati posle raketnog napada iranskih snaga na američke baze u susednom Iraku.

Američki mediji prvobitno su spekulisali da je iranska vojska prvo pomislila da se radi o vojnom avionu koji je SAD poslala kao odgovor na napad na baze.

Iranska vojska napala je američke baze kao odgovor na ubistvo generala Kasema Sulejmanija 3. januara na bagdadskom aerodromu.

Džavad Zarif, iranski ministar spoljnih poslova, napad je nazvao "aktom međunarodnog terorizma" i dodao da Amerika snosi svu odgovornost za posledice.

Među nastradalima u putničkom avionu bila su 82 Iranaca, 57 Kanađana, 11 Ukrajinaca, kao i državljani Švedske, Avganistana, Velike Britanije i Nemačka.

Saopštenje iranske vojske u kojem se priznaje da je greškom oboren ukrajinski avion pročitano je na državnoj televiziji.

Avion je, navodi se, leteo blizu osetljivog vojnog objekta Revolucionarne garde, formacije koja je zadužena za odbranu islamskog uređenja Irana.

Zbog povećanih napetosti i sukoba sa Amerikom, iranska vojska je bila na najvišem nivou borbene gotovosti.

"U takvim uslovima i zbog nenamerne ljudske greške, avion je pogođen", kaže se u saopštenju.

https://twitter.com/HassanRouhani/status/1215856039997984768?s=20

Iran je prethodno negirao da je raketa njegove vojske oborila ukrajinski avion.

Iranska vojska se istovremeno i izvinila za ovaj indicent i najavila da će u budućnosti unaprediti sopstvene sisteme kako bi sprečila slične greške.

Takođe, iranski organi će pokrenuti istragu i kazniti odgovorne za ovu grešku.

Džastin Trudo, kanadski premijer, rekao je da je pad aviona nacionalna tragedija.

On je u saopštenju istakao da Kanada zahteva transparentu istragu i pravdu za porodice i voljene osobe svih žrtava nesreće.

"Nastavićemo sa partnerima širom sveta da radimo na tome da se sprovede temeljna istraga o ovoj nesreći", istakao je kanadski premijer.

Volodimir Zelenski, predsednik Ukrajine zatražio je od Irana da kazni sve odgovorne za tragediju.

"Očekujemo da iranske vlasti sve krivce izvedu pred sud", kazao je prvi čovek Ukrajine.

Jevhenij Dihnje, predsednik ukrajinske aviokompanije rekao je: "Ni u jednom trenutku nismo mislili da su naša posada ili avion bili uzrok strašne nesreće".

Ajatolah Hamenei kazao je da postoje "dokazi i ljudskoj grešci" i istakao da je zatražio od nadležnih organa da preduzmu neophodne mere da se ovakvi incidenti ne ponavljaju.

Predsednik Rohani: "Iran duboko žali zbog ove tragične greške".

Džavad Zarif, ministar spoljnih poslova izvinio se porodicama žrtava, ali je deo odgovornosti prebacio i na Ameriku uz objašnjenje da je "greška posledica kriznog vremena izazvano američkim avanturizmom".

Hamid Bedinadžad, iranski ambasador u Velikoj Britaniji, izvinio se što je prethodno u javnost plasirao pogrešne informacije.

On je ranije kazao da je uveren kako Iran nije projektilom oborio avion.

"Preneo sam zvanične informacije... Da projektil nije mogao da bude ispaljen u ukrajinski avion u tom trenutku. Izvinjavam se".

Liz Duset, glavna BBC dopisnica za inostranstvo, ocenila je da su priznanja iranskih lidera izuzetno neuobičajena i da je do njih došlo u važnom trenutku.

Iran je odlučio da zbog ove tragedije ne započinje novi verbalni rat sa Zapadom, niti da dodatno razjaruje sopstvene građane, dodala je ona.

Mediji su preneli da su protesti organizovani na univerzitetima Šarif i Amir Kabir.

Neki demonstranti su čak tražili ostavku ajatolaha Hameneija.

Poludržavna novinska agencija Fars objavila je jedan izveštaj o antivladinom protestu, uz ocenu da se okupilo oko 1.000 demonstranata od kojih su neki cepali slika Sulejmanija i skandirali protiv vlasti.

Neki korisnici društvenih mreža zapitali su se zašto iranski zvaničnici nisu ranije preuzeli odgovornost za obaranje aviona, već tek nakon pritiska međunarodne zajednice.

"Vaša greška je bila nenamerna, ali je vaša laž namerna. Ne smete da lažete ljude kada to koristi vašem cilju", napisao je jedan od njih.

Pojedini su umesto profilnih fotografija okačili samo crnu boju u znak žalosti za žrtvama.

Sadek Zibakalam, politički analitičar i bivši univerzitetski profesor u Teheranu, ocenio je da će iranski zvaničnici teško pobeći od cele ove situacije, "jer su, maltene, svi lagali prethodnih dana".

Iranske vlasti su samo dan pre saopštenja i dalje uporno negirale odgovornost za pad aviona.

"Za nas je jasno i sa sigurnošću možemo da tvrdimo da projektil nije pogodio avion", rekao je Ali Abedzadeh, šef Iranske organizacije za civilni avio saobraćaj.

U četvrtak je portparol iranske vlade Ali Rabiei optužio Ameriku i njene saveznike da "lažu i vode psihološki rat".

Ali dokazi iz obaveštajnih krugova postojali su sve brojniji.

Američki list Njujork Tajms na sajtu je objavio snimak u kojem se vidi projektil na nebu i trenutak kada pogađa avion na nebu iznad Teherana.

Na pojedinim fotografijama pre nekoliko dana vidi se i bager na mestu pada aviona, što je izazvalo sumnje o uklanjanju dokaza.

Iranske vlasti obećale su da će sprovesti detaljnu istragu, a pozvala su i Ukrajinu, Kanadu i Ameriku da učestvuju.

U petak je Fransoa Filip Šampanj, kanadski ministar spoljnih poslova, upozorio Iran da ga "ceo svet gleda" i istakao da porodice žrtava zahtevaju da saznaju istinu.

Dan pre toga Džastin Trudo, kanadski premijer, rekao je da je iz više obaveštajnih izvora dobio podatke koji ukazuju da je iranska vojska oborila avion.

Pratite nas na Fejsbuku i Tviteru. Ako imate predlog teme za nas, javite se na bbcnasrpskom@bbc.co.uk

Izvor: BBC News na srpskom

Nastavak na B92...






Povezane vesti

Iran i avionska nesreća: Ukrajinski avion greškom oboren, priznala iranska vojska

Izvor: Radio 021, 11.Jan.2020

Greškom je avion obeležen kao neprijateljska meta i pogođen je projektilom, ističe se u saopštenju...Getty ImagesIran had previously denied it was a missile strike that downed the Ukrainian jet..Iranska vojska nenamerno je oborila ukrajinski putnički avion u kojem je poginulo 176 putnika, objavila...

Nastavak na Radio 021...

Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.