VISOKA CENA MOĆI: Priča o modernizaciji i razvoju Turskog vazduhoplovstva (FOTO/VIDEO)

Izvor: SrbijaDanas.com, 15.Nov.2018, 11:37   (ažurirano 02.Apr.2020.)

VISOKA CENA MOĆI: Priča o modernizaciji i razvoju Turskog vazduhoplovstva (FOTO/VIDEO)

Oružane snage Turske prikazuju rastuću moć nekada "slabog" člana NATO, a danas predstavljaju ozbiljnu vojnu silu koja se uglavnom oprema proizvodima domaće namenske industrije.

Danas su Turske oružane snage angažovane u borbi protiv kurdskih separatista, kao i u ratu u Siriji, što je omogućilo Turcima da steknu značajno borbeno iskustvo.

Važno je napomenuti da se kopnena vojska i vazduhoplovstvo >> Pročitaj celu vest na sajtu SrbijaDanas.com << gotovo u potpunosti opremaju iz vlastitih pogona, licenciranim modelima koje sami proizvode.

Tursko vazduhoplovstvo se, kao i drugi vidovi oružanih snaga gotovo u potpunosti oslanjalo na opremu doniranu od strane velikih NATO saveznika. Međutim, danas je situacija drugačija, sa obzirom da od 1987 gdine Turci koriste 236 aparata F-16 u različitim varijantama. Ti avioni su proizvedeni u domaćoj fabrici TAI (Turkish aerospace industries).

Avioni koji su proizvedeni u tom gigantu se izvoze i u Egipat.

F-16 će u budućnosti biti zamenjen sa 120 aparata F-35A, za koje će TAI proizvoditi centralni deo trupa, a ujedno će ih i remontovati.

Avioni F-16 su dokazani u borbi, iako nikada nije bilo otvorenog sukoba sa razvijenim zemljama. Grčki Mirage F1 je oboren 1992. godine posle sukoba na nebu, a tri godine kasnije su Grci recipročno uzvratili . Nijedna strana nije ostvarila "pobedu" , sa obzirom da su ishodi bili promenljivi i u incidentima narednih godina.

F-16 su korišćeni tokom rata u Bosni i Hercegovini, tokom agresije na Jugoslaviju, kao i u borbi sa kurdskim separatistima u Siriji.

Cena jednog aparata izuzetno varira. Američka vojska je 1998. godine plaćala između 14 i 18 miliona dolara po aparatu. Danas ta cena iznosi otprilike 60 miliona dolara, što zavisi od toga koliko je neka zemlja "pouzdan" saveznik, dodatne opreme i drugih faktora.

Drugi važan borbeni avion turskog vazduhoplovstava je F-4E u verziji Terminator 2020, kojih je operativno 34. Te avione su modernizovali Izraelci, tačnije IAI (Israeli aerospace industries).

Modernizacija je rezultirala boljim manevarskim sposobnostima, mogućnošću za korišćenje savremenijeg naoružanja, novih radara i druge savremene opreme.

Turci kaskaju iza svojih saveznika po pitanju PVO sistema. Osnovni raketni sistem srednjeg dometa je MIM-23 HAWX XXI, koji u odnosu na osnovni sistem ima novi radar, efikasniju bojevu glavu i mogućnost dejstva protiv balističkih raketa malog dometa. Iako je taj sistem solidan, Turci su na pragu nabavljanja sistema S-400, koji će potpuno promeniti odnos snaga u regionu.

Turska ima 270 lovaca i višenamenskih borbenih aviona, 34 teških i srednjih transportnih aviona, 70 borbenih helikoptera i 250 teških i srednjih transportnih helikoptera.

Važno je napomenuti da odbrana zemlje, ali i sredstva za projektovanje sopstvene sile imaju svoju cenu. Vojni budžet Turske je zapanjujućih 12.700.000.000 dolara.

Ostale vesti iz Sirije, Iraka, Jemena čitajte OVDE.
Pogledaj vesti o: NATO

Nastavak na SrbijaDanas.com...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta SrbijaDanas.com. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta SrbijaDanas.com. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.