
Izvor: NoviMagazin.rs, 12.Nov.2018, 19:32 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Zvaničnici EU: Mogerini želi da osnaži dijalog do kraja godine
Kontakti Brisela sa Beogradom i Prištinom su u toku i visoka predstavnica Evropske unije Federika Mogerini nastoji da do kraja godine osnaži dijalog dve strane koji bi utro put celovitom sporazumu o normalizaciji odnosa, a želi da se to ostvari do kraja 2019.kad ističe njen i mandat Evropske komisije.
To su agenciji Beta rekli zvaničnici EU >> Pročitaj celu vest na sajtu NoviMagazin.rs << u Briselu, koji su podvukli da zemlje članice Unije traže da vlasti u Prištini povuku odluku o porezu od deset odsto na uvoz robe iz Srbije, što je i bio ključni razlog što prošle nedelje u Briselu nije održana runda dijaloga u troje.
Nasuprot očekivanju Federike Mogerini da se prošlog četvrtka utvrde ključne teme za ubrzavanje i jačanje dijaloga, ona je uspela jedino da se posebno sastane sa srpskim predsednikom Aleksandrom Vučićem i kosovskim ; predsednikom Hašimom Tačijem, ali zajedničkog sastanka nije bilo.
Izvori u Briselu kažu da dosad nisu saznali o čemu su tačno juče u Parizu razgovarali nemačka kancelarka Angela Merkel i srpski predsednik Vučić.
Ali su dodali da jeste tačno da je Berlin dosad imao najtvrđi odbojan stav prema navodnoj spremnosti Vučića i Tačija da sklope sporazum o pravno obavezujućem sporazumu koji bi značio i "razgraničenje između Srba i Albanaca", odnosno i menjanje granica i "etničkim pomeranjima" koja ne bi ugrozila regionalnu stabilnost.
Saznanja zvaničnika i diplomata u EU su da u dijalog još više upleteni Amerikanci traže da se sporazum Beograd-Priština što pre utanači, makar značio i "menjanje granica", jer smatraju da je veća pretnja po stabilnost ako nerešeni ili "zamrznuti sukob" potraje, nego da se makar i teškim ustupcima dve strane dođe do nagodbe.
Srpski najviši zvaničnici redovno o tome razgovaraju s vodećim državnicima Rusije, koja je stavila do znanja da će podržati svaki dogovor iza koga stane Srbija.
A Tači je objavio fotografiju susreta s ruskim predsednikom Vladimirom Putinom na obeležavanju stogodišnjice pobede i primirja u prvom svetskom ratu u subotu u Parizu.
I Vučić i Tači u svojim političkim sredinama i javnosti nailaze na velike otpore sporazumu koji bi značio i "korekcije granica".
Evropski diplomatski izvori navode, međutim, da bi naročito na Kosovu ti otpori bili otklonjeni ako bi sporazum podržali Amerikanci, EU i Rusija, imajući u vidu da je rusko "zeleno svetlo" nužno da se sporazum međunarodno pravno overi i u Savetu bezbednosti UN.
Vučić je posle neuspeha runde dijaloga prošlog četvrtka u Briselu, izjavio da su pred Srbijom teški dani u političkom smislu i da će razgovor s Prištinom biti nastavljen kada ona povuče svoje protivpravne odluke o dodatnim carinama na uvoz robe iz Srbije.
Takođe je rekao da oni u Prištini "koji misle da će da dovode vojsku na sever Kosova, to se neće dogoditi….jer Srbija želi mir sa Albancima, ali neće dozvoliti ugrožavanje svog naroda".
Tači je posle neuspele runde dijaloga istakao da je u interesu dve strane da se postigne mirovni sporazum, ocenivši da to uopšte "nije lak izazov…i cela politička scena Kosova mora da preuzme odgovornost za istorijski sporazum".