Predsednik: Cena gasa neće biti viša do kraja grejne sezone, brinem jer trošimo rezerve

Izvor: Radio Televizija Vojvodine, 15.Okt.2021, 23:50

Predsednik: Cena gasa neće biti viša do kraja grejne sezone, brinem jer trošimo rezerve

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić rekao je  da građani neće plaćati višu cenu gasa do kraja grejne sezone 2022. godine, ali da se brine kako će to biti rešeno, kao i zbog toga što će morati da se troše rezerve naše zemlje.

Kako je istakao, to je jedan od razloga što je sastanak sa ruskim predsednikom Vladimirom Putinom, za koji je dat preliminarni datum 25. novembar, od suštinskog značaja.

Do kraja godine prestižemo Hrvatsku u BDP-u

Vučić >> Pročitaj celu vest na sajtu Radio Televizija Vojvodine << je izjavio da će Srbija do kraja godine prestići Hrvatsku po visini BDP-a.

Podsetio je da je Srbija za Hrvatskom bila u zaostatku 12 milijardi evra, a sada smo, kazao je, gotovo isti, dok Crnoj Gori bežimo 13 puta.

Predsednik je rekao da je 2020. rast Srbije bio negativan, a ove godine očekujemo da on bude između 7 i 7,5 odsto, a da, kazao je, nemamo ovakav udarac korone rezultat bi bio i bolji.

Crna Gora je prošle godine imala rast od minus 15 odsto, sada ide na sedam odsto.

"Kumulativno gledano Srbija će za poslednje dve godine imati rast od plus 6,8 odsto,Crna Gora će imati minus 7,5 odsto za te dve odine, Hrvatska za isti period minus 3,5 odsto, a BiH oko minus 0,5 odsto...", rekao je Vučić.

Dodao je da je prosečna plata 2014. u Srbiji bila 330 evra, a danas između 615 i 620 evra, dok je u Beogradu o preko 760.

Crna Gora je, dodao je Vučić, 2014. imala prosečnu platu 495, a danas 525 evra, tada je BiH imala 372 evra, a danas 493 evra.

Vučić je ukazao na to da od cene gasa zavisi cena hrane, svih proizvoda, životni standard i opstanak cele zemlje, ne dela zemlje, već je direktno ugrožena cela zemlja.

Pojasnio je da Srbija ima na raspolaganju do kraja godine šest i po miliona kubnih gasa.

"Za ovih mesec i po dana mi imamo kupljenih po šest i po miliona kubnih metara gasa svakoga dana, a mi danas već trošimo više. Mi za tih šest i po miliona plaćamo 270 dolara i to je najbolja cena na svetu", kazao je predsednik.

Dodaje da će međutim za svetog Nikolu potrošnja biti 11 miliona kubnih te da ostaje da se četiri i po miliona plati po ceni na berzi, a na berzi ta cena iznosi 1.200 dolara.

"Da ne bismo to radili jer će u 2022. godini cena pasti ispod 800 i nadamo se 600 dolara, mi imamo u Banatskom dvoru 268 miliona kubnih gasa, Rusi imaju 180 miliona, koje bismo mogli da uzmemo do kraja godine i nedostajaće nam oko 100 do 120 miliona kubnih gasa do kraja ove godine", kazao je.

Naveo je da zbog povećane potrošnje gasa već narednih dana može da se očekuje da trošimo 9,5 miliona.

"Sekiram se što ćemo morati ovo na čemu smo se mučili i radili, odnosno to što smo napunili skladište za crne dane, to ćemo sada da trošimo i spašćemo na 140 kubnih metara", dodao je.

Prema njegovim rečima, sada ne postoji izvesnost šta će biti posle Nove godine i zato je susret sa Putinom od presudnog značaja.

Kazao je da su Rusi ponudili da plaćamo 70 odsto berzansku cenu, a 30 odsto naftnu formulu, koju danas imamo 100 odsto.

Dodaje da je rekao da Srbija to ne može da plati, te da je zato i tražio susret sa Putinom.

"Rusi više nikome ne daju 100 odsto naftnu formulu, da nam je berza 70 odsto danas cena bi nam bila 790 dolara na hiljadu kubnih metara. Ko će to da plati? Danas godišnje platite gas u stanu na Novom Beogradu prosečne veličine 70 kvadrata oko 360 evra, zamislite da treba da platite 1.000 evra čime bi vas država i dalje subvencionisala. Zato i idem kod Putina da ga molim da 70 odsto bude naftna formula, tada bi cena bila 510 dolara, ali mi ni to ne možemo da platimo", naveo je.

Vučić kaže da će da zamoli Putina da omogući produžetak naftne formule do kraja grejne sezone, a onda da pokuša da nam Rusi daju u odnosu od 75 - 25.

Predsednik ističe da je to i pitanje za fabrike, pitaju svi za cenu električne energije.

Kod nas je za stanovništvo najniža cena .

"Kod struje je problem što uvozimo oko devet odsto jer nam se obnavlja Tent 1, kada to završimo nemamo problema", kazao je.

Vučić navodi da su počeli pregovori Đerdap tri i Bistrica da bismo se obezbedili za 2027 - 2030. godinu ako je moguće da se poveća za više hiljada megavata.

"Mi računamo cenu koštanja za nas. Nas, danas iz uglja košta 50 evra megavat, mi je dajemo narodu značajno jeftinije, preduzeća plaćaju između 52 i 70, a realna cena koju EPS traži za preduzeća, što nam ruši privredu, je 85. Mi ne možemo EPS-u da damo to jer će da nam sruši privredu, a ako to ne bude srušiće nam EPS. Mnogo je komplikovana stvar", kazao je Vučić.

Devizne rezerve povećane za 115 odsto

Vučić je rekao da neto devizne rezerve zemlje iznose 14,25 milijardi evra i da su od 2012. godine povećane za 115 odsto.

Zlatne rezerve su udvostručene i sa 15,3 tona 2012. godine, porasle na 37 tona, a vrednost im je utrostručena i iznosi 1,8 milijardi evra, rekao je Vučić gostujući na TV Prva.

On je rekao da je to učinjeno dobrom ekonomijom i uštedama, pravovremenom kupovinom deviza na tržištu, dodajući da su za to zaslužni i guvernerka Jorgovanka Tabaković i ministar finansija Siniša Mali.

Vučić je rekao i da para imamo dovoljno i da zato rezerve ne treba da se diraju, ali je napomenuo i da ne se ne zna šta će se dešavati jer cene energenata i sirovina višestruko skaču.

Na pitanje da li će naša privreda imati problema zbog toga, on je rekao da će imati, ali da se moraju naći racionalna rešenja da joj se pomogne.

"Koliko smo paketa pomoći imali zbog kovida, ne može sve država, moramo da nađemo sredinu da pomognemo najvećim potrošačima električne energije, gumarima, čeličani... radićemo nešto", napomenuo je.

Istakao je da će grejanja i struje kod nas biti, a od 15. decembra ćemo moći da prodajemo struju i drugima.

Podseća da građani imaju nerealno nisku cenu struje, ali ne očekuje da će biti iznenađenja i da je važno da izdržimo do kraja marta.

"Ne očekujem da struja poskupi, boriću se za to", rekao je Vučić.

On je istakao da od razgovora sa Vladimirom Putinom 25. novembra mnogo očekuje, jer od svemu odlučuje Putin.

Povodom konstatacije da Putinu geopolitički bogovi šalju dar s neba, Vučić je rekao da je Putin u dobroj poziciji, ali da bogovi ništa ne šalju Kinezima, ali su oni pokupovali sav ugalj u svetu i gas i snalaze se .

Kaže da će se snaći i Evropa i velike evropske zemlje, ali da će u energetskoj krizi stradati manji, navodeći i da u okruženju uvoze 30 odsto električne energije što je strašni teret za njihove budžete.

Kada je u pitanju rast cene goriva, kaže da se to i kod nas dešava, ali da se akcize ne mogu smanjivati jer država mora negde da uzme novac, i da se nečim mora kompenzovati najniža cena struje.

Ukazuje da se ide za tim da struja bude jeftinija, jer je svi koriste, a da je zato na nafti nešto više akciza.

Na pitanje o poskupljenju cena nekih proizvoda kao što je ulje, ističe da je stopa inflacije i dalje ispod tri odsto, da nema redova na pumpama, a da u prodavnicma ima svega.

"Na ulje manje od hiljadu dinara u Srbiji potrošimo godišnje i da li to treba da bude jedina vest", upitao je Vučuć.

On je dodao da više ne želim da sluša kuknjave tog tipa, da su skočile cene udžbenika i slično.

"Stvari treba sistemski i racionalno postaviti, onda možete ekonomski rast da postignete, a tako mogu da rastu i plate i penzije", poručio je.

Nastavak na Radio Televizija Vojvodine...






Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Radio Televizija Vojvodine. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Radio Televizija Vojvodine. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.