Mijatović: Dokazi o zločinima OVK u Hagu

Izvor: Radio Televizija Vojvodine, 09.Feb.2016, 12:18   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Mijatović: Dokazi o zločinima OVK u Hagu

U vreme vlade Zorana Đinđića, koja je svojevremeno okarakterisana kao antisrpska, radilo se na prikupljanju dokaza o zločinima OVK i kompletan posao završen je oktobra 2001. godine, izjavio je bivši zamenik načelnika Resora državne bezbednosti Zoran Mijatović, navodeći da to zna jer je, u ime službe, i sam učestvovao u toj akciji.

Veoma mi je žao što moram da razočaram Milovana Drecuna, rekao je Mijatović, komentarišući u autorskom tekstu u Danasu njegovu izjavu >> Pročitaj celu vest na sajtu Radio Televizija Vojvodine << kao predsedavajućeg Radne grupe za prikupljanje činjenica i dokaza u rasvetljavanju zločina nad pripadnicima srpskog naroda i drugih zajednica na KiM pod naslovom "Prikupljamo dokaze o zločinima nad Srbima".

U izjavi Drecuna se takođe kaže da je Radna grupa došla do saznanja da postoje ratni dnevnici terorističke OVK, koje su zaplenili pripadnici KFOR. I ova izjava veoma je sporna, jer se KFOR time nikada nije ni bavio, rekao je Mijatović.

Ono što odgovara pravoj istini jeste činjenica da je Služba državne bezbednosti do tih dnevnika i drugih dokaza o zločinima OVK odavno došla i svojevremeno ih prosledila Haškom tribunalu, istakao je Mijatović.

Naravno da naše institucije treba da se bave ovim poslom, naveo je Mijatović, ukazujući da je za "početak potrebno reći istinu".

Prikupljanje podataka o zločinima OVK započeto je na inicijativu Haškog tribunala aprila 2001. Da bi se obezbedili valjani dokazi u istrazi o počiniocima krivičnih dela tražili su da im dostavimo eventualne dokaze po pravilima Haškog tribunala. Pravila su pobrojana u 33 tačke i odnose se na rukovođenje i komandovanje, organizacionu strukturu i operacije OVK, naveo je Mijatović.

On dalje kaže da su krajem maja, kao odgovor na njihov zahtev, poslali prve podatke o zločinima OVK. "Iste godine, oktobra meseca, dobili smo pismo, koje su potpisali Karla del Ponte i Grejem Bluit, u kome nam se zahvaljuju na podacima za koje su konstatovali da su dobri i vredni".

U istom pismu, dodao je, tražili su da dostavimo podatke za Albance koji su zauzimali komandne položaje u operativnim zonama Paštrik, Dukađin i Drenica. Između ostalih, na njihovoj listi nalazili su se i Hašim Tači, Ramuš Haradinaj, Agim Čeku i Tahir Zemaj, koji je, nekoliko godina kasnije, ubijen u klasičnoj sačekuši.

U tom poslu imali smo podršku tadašnjeg premijera Zorana Đinđića, resornog ministra Dušana Mihajlovića i poseban podsticaj od strane tadašnjeg ministra pravde Vladana Batića, istakao je Mijatović.

Drecun je, kad je reč o zločinima OVK, zakucao na davno otvorena vrata, ocenio je Mijatović i naveo da je kompletan posao završen oktobra meseca 2001. godine "kada sam Haškoj kancelariji u Beogradu predao, u dva maha, ukupno 64 registratora sa dokazima o zločinima OVK. Zapisnik o primopredaji dokumenata, sa kratkim opisom sadržaja svakog registratora, potpisao sam u ime Službe državne bezbednosti. U ime Haške kancelarije u Beogradu zapisnik je potpisao Ratikainen Mati".

Dostavili smo i nekoliko video kaseta koje su se odnosile na zločine OVK. Predata dokumenta bila su fotokopije, a originale smo zadržali u našim arhivama. Tu smo naznačili oko 250 počinilaca raznih krivičnih dela nad Srbima i ostalim nealbanskim stanovništvom, rekao je Mijatović.

Prema njegovim rečima, radilo se o krivičnim delima otmice, silovanja i ubistva. Obimni dokazi nalaze se u tačkama 31 i 33, koje govore o finansiranju OVK i zatvorima koje su formirali po kućama, štalama, pomoćnim prostorijama i školama.

On je naveo da se u tački 33 nalaze brojni dokazi o formiranju jedinica OVK, dnevne zapovesti jedinicama, razni protokoli, naređenja jedinicama o borbenim dejstvima, naredbe o formiranju grupa za kidnapovanje Srba i njihove fizičke likvidacije. Mogu se naći i imena kidnapovanih i ubijenih Srba, kao i imena izvršilaca tih zločina. Pod tačkom 31 nalaze se dokumenta o finansiranju OVK organizovanom iz inostranstva...

Dakle, te 2001. godine urađen je ogroman posao u dokumentovanju zločina OVK. I onda se stalo. A sada se, koliko razumem, radi po onoj narodnoj „ajde Jovo nanovo“. Izgubilo se 15 godina uzalud, napomenuo je Mijatović.

Sa žrtvama ne smemo više da se igramo u dnevnopolitičke svrhe. Zato, bez obzira na sve, da li država reaguje blagovremeno i da li je iskrena u nameri da uradi posao do kraja, kao i kakvi će biti krajnji efekti, dokumentaciju treba poslati novoformiranom sudu za ratne zločine OVK. To je najmanje što možemo, kao država, da učinimo za njih i njihove porodice, zaključio je Mijatović.

Nastavak na Radio Televizija Vojvodine...






Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Radio Televizija Vojvodine. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Radio Televizija Vojvodine. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.