Izvor: NoviMagazin.rs, 27.Nov.2019, 14:06   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Ministarstvo odbrane SAD: Ruski uticaj u Srbiji porastao dolaskom Vučića na vlast

Srbija je među zemljama Zapadnog Balkana najpopustljivije okruženje kada je reč o ruskom uticaju, a pre dolaska na vlast Srpske napredne stranke na čelu sa predsednikom Aleksandrom Vučićem 2012. godine, bilateralne veze Srbije i Rusije u vojnoj oblasti bile su na znatno nižem nivou, navodi se u izveštaju Ministarstva odbrane Sjedinjenih Američkih Država iz maja ove godine, a prenosi Radio Slobodna Evropa (RSE).

U izveštaju su analizirani odnosi Rusije sa Srbijom, >> Pročitaj celu vest na sajtu NoviMagazin.rs << Kosovom, Bosnom i Hercegovinom i Severnom Makedonijom.

"Nakon 2012. godine, Srpska napredna stranka je preduzela korake kako bi povećala vojnu saradnju sa Rusijom", piše u izveštaju i dodaje se da je ta saradnja rezultirala potpisivanjem ugovora o strateškoj saradnji u novembru 2013, kao i da jedino Srbija od zemalja Zapadnog Balkana ima potpisane ugovore o saradnji u oblasti bezbednosti.

Naglašava se i da jedino Srbija učestvuje u zajedničkim vojnim vežbama sa Rusijom, najmanje dva puta godišnje od 2014. godine, kao i da blagonaklono gleda na pomoć prilikom nabavke vojne opreme.

U izveštaju se navodi da je Rusija počela da pokazuje veće interesovanje za razvojem vojne saradnje sa Srbijom kako bi se suprotstavila međunarodnoj izolaciji koja je usledila nakon ilegalne aneksije Krima 2014. godine.

"Kasnije te godine, održana je prva zajednička vojna vežba Srem 2014, u kojoj je učestvovalo više od 400 (pripadnika) vazduhoplovnih snaga, a nakon toga je Vojska Srbije prvi put učestvovala u tenkovskoj vežbi na Međunarodnim vojnim igrama u Rusiji. Učešće se nastavilo i u narednim godinama", stoji u izveštaju.

U izveštaju se napominju i ruske vojne donacije Srbiji.

Od posmatranih zemalja, jedino je Srbija imala saradnju u obaveštajnom sektoru sa Rusijom.

"Otvoreni izvori povezali su posetu Nikolaja Petruševa, sekretara ruskog Saveta za bezbednost, u oktobru 2016. godine sa time što su dvojica ruskih obaveštajnih agenata osumnjičenih za učešće u pokušaju državnog udara u Crnoj Gori deportovana iz Srbije. Direktor spoljne obaveštajne službe Rusije (SVR) Sergej Nariškin i predsednik Srbije Aleksandar Vučić dogovorili su na sastanku 17. aprila 2018. godine nastavak saradnje i aktivnosti u sektorima bezbednosti i obaveštajnih službi", piše u izveštaju.

Kada je reč o Bosni i Hercegovini, u izveštaju se navodi da odnose te države sa Rusijom komplikuju etničke i političke tenzije u toj zemlji.

"Postoje dokazi da Rusija podržava separatistički pokret bosanskih Srba na čelu sa Miloradom Dodikom. Ruska podrška separatističkom pokretu motivisana je željom da spreči ulazak BiH u NATO i Evropsku uniju", piše u izveštaju.

Dokument američkog ministarstva ukazuje i na to da Kosovo ne sarađuje sa Rusijom u bezbednosnim pitanjima.

"Rusija ne priznaje Kosovo kao suverenu državu i podržava odbijanje Srbije da prizna nezavisnost Kosova. Inicijativa Kosova da razvije održiv vojni sistem i želja da potpiše akcioni plan za članstvo u NATO savezu (MAP), ograničava mogućnost Rusije da se meša u unutrašnja pitanja Kosova", piše u izveštaju.

Odbrambena politika Severne Makedonije primarno je vođena njenim članstvom u NATO-u, navodi izveštaj američkog ministarstva.

"Težnja Severne Makedonije za članstvom u NATO savezu ojačala je njen otpor prema ruskom mešanju. Severna Makedonija je izbegla učešće u aktivnostima koje se povezuju sa Rusijom u oblasti bezbednosti", piše u izveštaju, prenosi RSE.
Pogledaj vesti o: Srpska Napredna Stranka

Nastavak na NoviMagazin.rs...






Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta NoviMagazin.rs. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta NoviMagazin.rs. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.