Zvezdina dva lica i poraz u španskoj drami

Izvor: Mondo, 08.Jan.2019, 21:36   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Crveno-beli veoma loše počeli u Malagi, pa se čvršćom odbranom vratili iz velikog minusa. Međutim, Reglendova trojka za izjednačenje stala na obruču, pet sekundi pre kraja.

Šampion Srbije vraća se iz Španije sa prvim porazom u Top 16 fazi.

Zvezda - Unikaha 79:74 (26:13, 25:24, 14:18, 14:19)

Prema viđenom u prvom delu meča u "Karpenji", sve je ukazivalo na debakl ekipe Milana Tomića. Unikaha je u jednom trenutku vodila 18 poena razlike, >> Pročitaj celu vest na sajtu Mondo << Maik Cirbes se povredio i nepovratno izašao u drugoj četvrtini, a crveno-beli nisu uspevali da se "povežu" ni u odbrani, ni u napadu, u kojem je jedini aktivan bio Stratos Perperoglu (23 poena).

Nakon viđenog u drugom delu, ostaće gorak osećaj zato što Beograđani defanzivno buđenje nisu ukrasili trijumfom, na parketu na kojem su znali da prave velike preokrete.

Ograničili su crveno-beli domaćina na samo jedan koš iz igre u poslednjoj četvrtini (i to u prvom napadu), vratili se u meč trojkama Filipa Čovića (9) i Ognjena Dobrića (13), ali je hitac Džoa Reglenda za prvo izjednačenje stao na obruču.

Lopta se tada odbila domaćima u ruke, a do kraja je ostalo samo pet sekundi, pa je Malaga počela da slavi prvi trijumf u Top 16. Brajan Roberts "overio" je pobedu iskorišćenim bacanjima, onako kako je mirni Haime Fernandez "vukao" Špance kroz minute odluke (8/8 s linije penala).

Poenterski, Unikahu je predvodio bivši Zvezdin centar, veoma motivisani Matijas Lesor (16), koga je trener Luis Kazimiro pripremio da sa pozicije "četiri" od starta napadne Borišu Simanića. Dok su se Beograđani mučili na obe strane terena, ta taktika je u kontinuitetu donosila rezultat i doprinela da Španci imaju punu kontrolu rezultata kroz tri četvrtine.

Kada se centarski tandem gostiju (Odžo-Ristić) "stabilizivao" i kada je proradio i Zvezdin ofanzivni skok (19!), prednost Malage je počela da se topi i to je umalo goste do izjednačenja. Međutim, Reglendov šut pod uglom od 45 stepeni je pet sekundi pre kraja stao na obruču i tu je bio kraj drami u čuvenoj španskoj dvorani.

Crveno-beli će nakon povratka u Beograd početi pripremu za subotnje gostovanje Igokei u Laktašima, a sledeće sedmice će ponovo u Španiju, jer u sredu gostuju Valensiji.

Unikaha: Okuoo, Fernandez 10 (4 as), Stilma, Salin 10, Dijez 2, Milosavljević 7, Sančez, Šermadini 13, Vačinski, Roberts 11, Lesor 16 (4 sk), Vildžer 10.

Zvezda: Reglend 7 (7 sk, 7 as 5 izg), Čović 9, Kešelj, Perperoglu 23, Davidovac, Lazić, Beron 7 (5 izg), Dobrić 13, Ristić 4, Simanić 7, Cirbes, Odžo 4.

UŽIVO:

40' Čović ne pogađa trojku uz zvuk sirene.

40' 79:74 Bivši plejmejker Olimpijakosa poentira "sa crte" i stavlja tačku na epilog.

40' Reglend promašuje trojku za izjednačenje, pet sekundi pre kraja. Roberts je uhvatio loptu i doveo Unikahu na prag trijumfa.

40' Tomić traži tajm-aut.

40' 77:74 Salin promašuje trojku, ali Unikaha ofanzivnim skokom stiče još jednu šansu. Fernandez opet ide na linju penala, 12 sekundi pre kraja, i koristi i sedmi i osmi pokušaj.

40' 75:74 Ristić uzvraća posle ofanzivnog skoka.

40' 75:72 Fernandez ostaje miran na crti.

40' Odžo pravi peti faul na Fernandezu. Posle tajm-auta, Zvezdin centar biće Ristić. Još 51 sekund.

39' 73:72 Dobrić pogađa važnu trojku! Crveno-beli su u seriji 14:2!

39' 73:69 Šermadini se zaleteo, faulirao Čovića, a Zvezdin plej primiče ekipu na "minus 4". Još minut i 38 sekundi do kraja.

38' 73:67 Crveno-beli se i dalje muče pri zicerima, ali Odžo je tu da uhvati dva skoka u napadu i da poentira uz prekršaj. Još dva minuta i 17 sekundi.

38' 73:65 Haime Fernandez iznuđuje Dobrićev prekršaj, pa koristi oba slobodna bacanja.

37' Dobrić krade loptu Salinu, pa iznuđuje prekršaj Finca. Reglend i Čović potom ne uspevaju da poentiraju posle prodora, s tim da je Amerikanac opet promašio "čist" zicer.

37' 71:65 I Čović pogađa trojku! Kazimiro zove tajm-aut, pri najmanjem zaostatku crveno-belih od uvodnih pet minuta utakmice.

36' 71:62 Perperoglu pogađa važnu trojku, iz ugla.

35' Lesor promašuje oba slobodna bacanja, ali Beograđani ni to ne kažnjavaju, dok već četiri minuta stoje na 59 ubačenih poena.

35' Serija loših rešenja i kretnji u napadu Zvezde u veoma važnim trenucima. Srećom po crveno-bele, Milosavljević i Dijez to ne kažnjavaju trojkama.

34' 69:59 Milosavljević dribla Perperoglua i iznuđuje prekršaj. Četvrta lična greška grčkog veterana. Bivši kapiten Partizana vraća razliku na "plus 10".

33' Perperoglu zadržava loptu i gubi je, okružen trojicom igrača. Potom je napravio faul i sprečio kontru domaćih.

32' 67:59 Zvezda prvi put u drugom delu zaostaje manje od 10 poena. Perperoglu je utrčao i poentirao o tablu, a Čović je potom hteo da potpuno vrati crveno-bele u igru, ali je promašio sve.

31' 67:57 Ristić posle velike borbe pogađa iz ofanzivnog skoka. Cirbes od poluvremena nije ni na klupi, zbog povrede.

- kraj treće četvrtine -

30' Dobrić promašuje, pa gubi loptu u napadima koji su mogli da vrate crveno-bele na jednocifreni minus.

29' 65:55 Kontra crveno-belih, polaganje Dobrića pod faulom i zakasnela blokada Lesora. Zvezdin bek imaće dodatno bacanje posle tajm-auta. Beograđani deset minuta nisu bili na 10 razlike.

29' 65:52 Napad u kojem je mogla da se primakne na jednocifreni minus Zvezda završava bez upućenog šuta. Reglend je izgubio loptu pod pritiskom, a Vildžer je poentirao posle kontre.

28' 63:52 Perperoglu nalazi Dobrića u ćošku, a on pogađa trojku, da primakne Zvezdu najbliže od druge četvrtine.

26' 63:49 Perperoglu iznuđuje još jedan prekršaj i sa linije penala ubacuje svoj 18. poen.

25' 61:45 Beron u seriji grešaka (ofanzivni faul, pa gaženje linije) i zato izlazi iz igre. Šermadini njegov kontra ritam kažnjava košem za novih "plus 16" domaćih.

24' 59:45 Reglend poentira posle prodora, za mini-seriju gostiju 6:0, koju prekida Lesor, lakim i snažnim zakucavanjem.

23' 57:43 Simanić ne uspeva da snažno zakuca, ali hvata svoj promašaj. U narednom napadu iz reketa poentira i Odžo.

22' 57:39 Brajan Roberts pogađa drugu trojku domaćih, da u startu "seče" pomisao Beograđana da mogu da se vrate.

21' 54:39 Simanić atraktivno zakucava na početku nastavka, a Odžo propušta šansu da poluhorogom "pojača" Zvezdin pritisak. Salin to kažnjava trojkom.

- poluvreme -

Strelci:

UNIKAHA: Fernandez 2, Salin 7, Dijez 2, Milosavljević 5, Šermadini 11 (5 sk), Roberts 6, Lesor 10, Vildžer 6.

ZVEZDA: Reglend 5, Čović 4, Perperoglu 14 (3/3 za tri), Beron 7, Dobrić 4, Simanić 3.

20' 51:37 Domaći ponovo "napadaju" Simanića u reketu i lako poentiraju u uzastopnim napadima. Zvezdin krilni centar se ne iskupljuje trojkom.

19' 47:37 Perperoglu uzima loptu, utrčava u reket i šutira pod faulom. Sa linije penala je vratio Zvezdu na deset razlike.

19' 46:35 Prva Zvezdina kontra i relativno laki poeni na utakmici. Reglend je istrčao, asistirao Dobriću, a bek poentirao i tražio pritom faul, koji nije dosuđen. Luis Kazimiro traži prvi tajm-aut.

19' 46:33 Perperoglu "vuče", ubacuje teške šuteve, ali je sam. Sada je poentirao uz faul.

18' 46:30 Ristić gubi fokus u svojim prvim akcijama. Najpre nije gledao loptu koja je išla ka njemu, a onda mu je iz vidokruga ispao i Danijel Dijez, u Zvezdinom reketu.

18' 43:30 Lesor i dalje muči Odža. Sada kraj njega poentira uz prekršaj, pa Ristić ulazi u Zvezdin reket. Podsetimo, Cirbes se početkom ove deonice povredio.

17' 41:30 Roberts uzastopnim poenima odbija nalet crveno-belih, dok Beron i Dobrić pomažu Zvezdinom ofanzivnom ritmu.

16' 37:26 Perperoglu pogađa i treću uzastopnu trojku! Zvezda prilazi na mnogo podnošljivijih "minus 11".

15' 37:23 Pereroglu "vezuje" pogotke za tri poena, da koliko-toliko razmrda crveno-bele u napadu. Na drugoj strani, Odžo je drugim faulom uveo Beograđane u bonus.

15' 35:17 Zvezda ne nalazi igru ni na jednoj strani terena. Borbeniji domaći i dalje povećavaju prednost, zahvaljujući trojki Dragana Milosavljevića iz ćoška.

13' Nema lakih poena za crveno-bele večeras. I posle kontre je lopta ispala Kešelju iz ruku i otišla u aut.

12' 30:15 Cirbes gubi bitku sa Lesorom, a Francuz preko njega snažno zakucava i postavlja velikih "plus 15". Veoma je motivisan bivši Zvezdin centar. Nemac se pritom i povredio.

11' 28:15 Čović koristi dobar blok Cirbesa i postiže prve Zvezdine poene posle dugo vremena.

- kraj prve četvrtine, 26:13 -

9' 24:11 Odžo predaje loptu domaćima, a Salin to kažnjava trojkom iz ćoška, za velikih "plus 13" Unikahe. Tomić ponovo traži tajm-aut.

9' 21:11 Čović i Perperoglu ne uspevaju da uhvate "ničiju" loptu, plejmejker se baca za loptu i pravi faul, posle čega Unikaha stiče prvi dvocifreni "plus". Odmah potom, Zvezda nije uspela ni da izvede loptu.

8' 19:11 Muči se i Odžo, a Zvezda trpi. I rezervni centar crveno-belih je loše počeo utakmicu. Posle velikog promašaja u napadu  sapleo se u svom reketu, pa sa zemlje faulirao Šermadinija.

8' 16:11 Čović je ušao prvi put u igru i za početak iznudio faul, pa realizovao dva penala.

7' 16:9 Lesor pravi sada problem i Odžu. Francuz je krenuo ne previše opasno u reket, a Odžo ga je faulirao i uvek goste u bonus. Šermadini je potom postavio dosad najvećih "plus 7".

6' 12:9 Ponovo Beograđani nalaze prostor na distanci, pa Beron koristi dobar Odžov blok i ubacuje trojku. Lesor je potom snažno blokirao Reglenda.

5' 12:6 Loša defanzivna rotacija u Zvezdinom reketu učinila je da Tomić definitivno zatraži tajm-aut i spremi Odža za ulazak u igru umesto Cirbesa, koji nije dobro počeo.

4' 8:6 Lesor gubi Simanića u odbrani, a Zvezdin krilni centar to kažnjava trojkom. Međutim, Simanić je potom napravio i drugi faul, čuvajući Francuza.

4' 5:3 Prve poene za Beograđane postiže Reglend. Trojkom, uz istek napada.

3' 5:0 Zvezda ne koristi uvodne napade, a Milan Tomić već traži, pa otkazuje tajm-aut. Crveno-beli ne koriste zicere, a Cirbes je promašio oba slobodna bacanja.

1' 5:0 Za početak utakmice - trojka Sasu Salina, pa zakucavanje Matijasa Lesora preko Simanića.

Startne petorke:

Unikaha: Roberts, Salin, Vačinski, Šermadini, Lesor

Zvezda: Reglend, Beron, Lazić, Simanić, Cirbes.

- Kao što je već objavljeno, bivši "plej" Cedevite Rajan Boutrajt prešao je u Unikahu na dan utakmice.

U čuvenoj dvorani "Karpenja", u Malagi, šampion Srbije od 20.45 časova gostuje jednom od dva španska rivala u Top 16 fazi Evrokupa. Večerašnji protivnici, koji su se prethodnih godina sretali u Evroligi, dočekuju meč u različitim raspoloženjima, jer je Zvezda uspešno krenula u ovu rundu takmičenja (pobedom protiv Limoža), dok je Unikaha izgubila na otvaranju protiv Valensije.

U međuvremenu, crveno-beli su na gostovanju Krki dominantno produžili trijumfalnu seriju u ABA ligi, nakon čega je ekipa srpskog reprezentativca Dragana Milosavljevića kod kuće doživela težak prvenstvenu poraz u meču protiv Tenerifa (61:78).

Biće ovo prvi meč Unikahe i Zvezde i Evrokupu, a biće interesantno i videti prošlosezonskog centra Zvezde Matijasa Lesora u duelu protiv nekih svojih bivših saigrača.

Meč će suditi sudijska trojka Hristos Hristodulu, Klemens Fric i Gitis Vilijus.

Drugi meč u okviru ove grupe ("G") biće odigran u sredu, kada će se u Francuskoj sastati Limož i Valensija.

Nastavak na Mondo...

Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Mondo. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Mondo. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.