Džamar Vilson srušio Francusku!

Izvor: Sportske.net, 31.Avg.2017, 21:13   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Utakmicom između Finske i Francuske okončano je prvo kolo u grupi A, čiji je domaćin Helsinki. Za razliku od Slovenije i Grčke, Francuska nije opravdala ulogu favorita. Dozvolila je sebi da joj se istopi prednost od 8 razlike u samom finišu, fanatični Finci su se vratili iz mrtvih i  košem Džamara Vilsona izborili produžetak, a plej Partizana je u ekstra-tajmu pogodio za pobedu - 86:84. Domaćin je veoma motivisano ušao u utakmicu protiv 'Galskih petlova' i dobio prvu četvrtinu sa 23:15, ali je odgovor bronzanih sa prošlog Evrobasketa usledio u drugom kvatralu, koji do odlaska na odmor uspavaju da preokrenu rezultat u svoju korist i na poluvremen odu sa prednošću od "pola koša" (32:33). Finci su početkom trećeg perioda napravili seriju 8:0 i otišli na +7 (40:33), ali Nando De Kolo ima odgovor i inicira kontraudar, i na ulazu u odlučujućih deset minuta Francuska ima četiri poena predsnosti (49:53). Kada je poenima kapitena Borisa Diaoa na nešto više od pet minuta pre kraja Francuska otišla na plus 9 (56:65), činilo se da će 'Trikolori' rutinski privesti posao kraju, ali domaćin se nije predavao. Činilo se isto tako da je otpor Finske konačno slomljen trojkom Furnijea (62:70) na dva minuta pre kraja, ali onda sledi serija domaćina 8:0 i u poslednji minut se ušlo pri rezultatu 70:70. Evan Furnije je pogodio iz drugog napada za vođstvo Francuza, ali bivši plejmejker Partizana Džamar Vilson uzvraća istom merom za 72:72! Nando De Kolo je promašio šut sa zvukom sirene za pobedu, pa se otišlo u produžetak. U produžetku je zablistao Luari Markanen, ovaj mladi centar koji je ove godine izbaran kao sedmi pik na NBA draftu je svojim koševima održavao prednost svoje ekipe, sjajni Evan Furnije je trojkom u poslednjem minutu vratio Francuze u egal, ali je na kraju u heroja pobede izrastao bivši plejmejker Partizana Džamar Vilson, koji je pogodio za pobedu pet sekundi pre kraja - 86:84. De Kolo je u poslednjoj sekundi produžetka ponovo pokušao trojkom da donese pobedu 'Galima', ali ponovo nije bio precizan. Najbolji u pobedničkom timu bio je Lauri Markanen sa 22 poena i 7 skokova, Sau Salin i iskusni Tuka Koti su ubacili po 14, a Vilson 12 uz šest asistencija. Evan Furnije je bio najefikasniji kod Francuza sa 25 poena, Nando De Kolo je brojao do 21, ali kao po običaju, promašivao kada je bilo najpotrebnije. Rezultati by SofaScore //