BORJAN VODI U LIGU ŠAMPIONA: Crvena zvezda eliminisala Kopenhagen posle penala

Izvor: Večernje novosti, 14.Avg.2019, 01:10   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Crveno-beli posle neviđene drame uspeli da pobede danskog prvaka 8:7, 1:1 HEROJ Milan Borjan vodi Zvezdu ka novoj Ligi šampiona. U ludilu od penal-ruleta, golman crveno-belih je u 11. seriji zaustavio udarac Vinda i veliko slavlje na „Parkenu" je moglo da počne: Kopenhagen – C. zvezda 7:8, 1:1 (1:1). Borio se srpski šampion sa desetoricom od 54. minuta, izborio se i sa sudijskim nepravdama, na >> Pročitaj celu vest na sajtu Večernje novosti << kraju se izborio i za plej-of Lige šampiona sa švajcarskim Jang Bojsom. Prvi meč je u Bernu sledeće srede. Druga fenomenalna stvar – Liga Evropa je sigurna u džepu.PROČITAJTE JOŠ: KRAJ: Neverovatan podvig Zvezde za plej-of Lige šampiona, Borjan apsolutni heroj crveno-belih „PARKEN“ KAO KONZERVA ČUVENI „Parken stadion“, koji je kompletno renoviran 1992. i na kome pored Kopenhagena svoje utakmice igra i reprezentacija Danske, sinoć je odličnoispunjen. Akustičan je, buka odozvanja, tako da imate osećaj kao da se nalazite u velikoj četvrtastoj konzervi. Sav je od čeličnih i metalnih konstrukcija, nad severnom tribinom su nadgrađeni poslovni objekti u staklu, tako da se tu nalazi i jedan od najpoznatijih evropskih restorana „Geranijum“ za koji se mesta rezervišu tri meseca unapred. „Parken“ ima pokretan krov, ali on nije sinoć korišćen iako je čitav dan padala kiša. Drami nije bilo kraja, Milan Borjan je odbranio tri penala, kada se činilo da je sve gotovo, dva su promašili igrači Kopenhagena. Promašivali su sa bele tačke i Zvezdini igrači, ali je Borjan sve to neutralisao čudesnim intervencijama. Ovo je bilo njegovo veliko veče. Iscrpljujući, neverovatni triler počeo je novom nepravdom. Zvezda je već u prvom minutu oštećena. Zeka je kao i u beogradskom meču napravio glupost, ali opet bez posledica jer je litvanski sudija samo odmahnuo rukom. Hladan vetar briajo je „Parkenom“, bilo je petnaestak stepeni, ali je na terenu bilo vrelo. Zvezda je od starta zaigrala sa strašću ekipe željne novog podviga. U desetom minutu odlična akcija završena je udarcem Jovančića preko gola. Videlo se odmah, srpski prvak je hrabro krenuo po gol. I dobio ga je u 16. minutu. Maestro Marin stupa na scenu novim lucidnim proigravanjem, pa Boaći, željan golova, samo ispruži nogu i prevari Gritebusta – 0:1. Bolje nije moglo, da se posle vođstva Zvezda opet nije postepeno povlačila, više nego što treba. Kopenhagen je to iskoristio, zgrabio lotu i posed i počeo da pritiska. Kanjas i Jovančić, koji su dvadeset minuta bili dominantni u manevru, počeli su da popuštaju. PROČITAJTE JOŠ: VIDEO: Da li je Zvezda oštećena za penal u Danskoj? Snažan kao tuč, iskusni napadač Kopehagena Dame Ndaje je pravio najviše problema Zvezdinoj odbrani, gradio se skakao, laktao... Sve lopte su išle na njega i domaćin je jalovo napadao. Činilo se da nema praviš rešenja sem da na neku frku napravi šansu. Tako je i bilo u 45. minutu, levi bek Bengtston je ostao sam, centrirao a visoki Ndaje nadskače Degeneka i Rodića, pa pogađa glavom za 1:1. To je bio prvi pravi napad Danaca, prvi šut u okvir Borjanovog gola. Najgori mogući trenutak da se poklekne u samom finišu prvog dela. Drugo poluvreme počelo je novom mukom. Rovitog Milana Rodića je zbog problema sa leđima zamenio Brazilac Žander, brzi momak, ali još neuigran. Međutim, borio se i „ginuo“ kao da je u Zvezdi deset godina. U 52. minutu ponovo Ndaje „ujeda“ iz vazduha, ali šutira pored stative. Ubrzo je i borbenom Vukanoviću poništen gol. Sudija Mažeika se „ističe“ i daje Milunoviću drugi žuti karton posle jednog od mnogobrojnih, oštrih vazdušnih duela sa Ndajeom. U pauzi dok se izležavao zadovoljni Ndaje, Borjan okuplja momke, svi su zagrljeni, bodre se. Milojević umesto Kanjasa uvodi skočnog Pankova.Zvezdini navijači od tada pevaju „O, UEFA mafija“. Da li je moguće izdržati sa igračem manje još pola sata, odnosno sat. Braniti se i odbraniti. Marin kad dobije loptu pravi pometnju, ali ne može sam, sve više se umara. Sa igračem više, Kopenhagen se raširio još više po terenu, napada sa leve, desne strane, ali ne ume do kraja utakmice da zada završni udarac. Ova ekipa potvrđuje da nema neki ofanzivni potencijal. Crveno-beli se dobro brane i odolevaju do produžetaka. PROČITAJTE JOŠ: Milojević prestiže Miljanića U prvom produžetku , Danci kruže kao lešinari, ali Zvezdina defanziva se drži pod velikim pritiskom. Golman crveno-belih Milan Borjan u 100. minutu skida prvi pravi zicer domaćina. I u drugom produžetku strepnja malo popušta kada Borjan brani šut Vinda. I u 112. Žander krade loptu Bielu, ovaj ga ruši i dobija drugi žuti karton. Snage su izjednačene, „Delije“ su grunule kao da je pao gol. Ipak, Zvezdini igrači su daleko iscrpljeniji, grčevito se brane. I uspevaju. A onda je stvar u svoje ruke uzeo Milan Borjan. PENALI1. Marin prečka – Vind 0:12. Ivanić 1:1 – Fišer preko gola3. Jevtović visoko preko gola – Sotiru 1:24. Žander 2:2 – Bengtston brani Borjan5. Pankov 3:2 – Zeka 3:36. Jovančić preko gola – Ndaje brani Borjan7. Simić preko gola – Bartolec preko gola8. Degenek 4:3 – Nelson 4:49. Gobeljić 5:4 – Papajanopulos 5:510. Borjan 6:5 – Gritebust 6:611. Pankov (drugi put) 7:6 – Vind KOPENHAGEN – C. ZVEZDA 7:8, 1:1 (1:1)STRELCI: Ndaje u 45. minutu za Kopenhagen, a Boaći u 16. za Crvenu zvezdu. Penali: „Parken stadion“. Gledalaca: 29.872. Sudija: Gediminas Mažeika (Litvanija) 5. Crveni kartoni: Milunović (C. zvezda) u 54. minutu, a Biel u 112. (Kopenhagen) KOPENHAGEN: Gritebust 7 – Varela 7 (od 81. Bartolec 7), Papajanopulos 7, Nelson 7, Bengtson 7,5 – Zeka 7, Stage 7 (od 60. Falk 7, od 120. Sotiru -), Holse 7 (od 74. Biel), Fišer 7 – Vind7, Ndoje 8.C. ZVEZDA: Borjan 9 – Gobeljić 7, Milunović 7, Degenek 7,5, Rodić 7 (od 46. Žander 8) – Kanjas 7 (od 58. Pankov 7,5), Jovančić 7– Ivanić 7, Vukanović 7 (od 90. Jevtović 6,5) , Marin 8 – Boaći 8 (od 81. Simić 7) . IGRAČ UTAKMICE: Milan Borjan (C. zvezda). OKO 2.00O „DELIJA“: UEFA MAFIJAI Kopenhagen je zapamtio „Delije“ kao sjajne fanove. Oko 2.000 navijača Crvene zvezde, stiglo je iz Beograda i širom Evrope u dansku prestonicu. Njihov glavni hit bio je sinoć „Milan Borjan, Milan Borjan , pre tog pevali su „UEFA mafija“, ozlojeđeni novim nepravada ljudi u crnom. U popodnevnim časovima okupili su se na trgu „Gameltorov“ odakle su kasnije krenuli na stadion, dobro raspoloženi u pratnji snažnog obezbeđenja i jednog helikoptera koji je zujao nad gradom dobrih sat vremena.- Svi u napad, ajmo, ajde, Daj gol Zvezdo – pevali su i tražili od svojih ljubimaca, a kada ih je iznerviralo skandirali su „UEFA mafija“. Kada je Zvezda povela zaorilo se „U boj,, krenite jumaci svi“. Da će i Kopenhagen imati odličnu odršku, videlo se sat i po vremena kada su najverniji navijači već napunili svoju tribinu. Istakli su se i odličnom koreografijom, svi su došli u belim majicama, pa je malo i zbog neobične hladnoće delovalo kao da velike grudve snega skaču i deru se. Okačili su i ogroman transparent na kome je pisalo„Park je mesto gde će Zvezda da izgori“. Tu vatru ugasio je golman Zvezde, Borjan.
Pogledaj vesti o: Crvena Zvezda