
Izvor: JužneVesti.com, 01.Jan.2020, 01:27 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Deo građana poverovao da je Severina pretučena Makedonka
Kao što se očekivalo, sada, kada je spor oko imena s Grčkom završen, lažne vesti u medijima uzimaju maha.
Ono što se dogodilo nakon protesta ispred Skupštine Makedonije to i potvrđuje. Brojni lažni profili na Fejsbuku i Tviteru počeli su da šire laži i špekulacije.
Na primer, zloupotrebljena je fotografija popularne hrvatske pevačice >> Pročitaj celu vest na sajtu JužneVesti.com << Severine, koja je nekada ranije, za potrebe snimanja spota našminkana tako da izgleda kao da je pretučena. Upravo ta fotografija je predstavljena kao "pretučena makedonska žena na protestu".
Deo informacija sa Fejsbuka
Pored toga, kao još jedna pretučena osoba na protestu, društvenim mrežama se širila i fotografija starice pretučune ranije u incidentu u Srbiji.
Deo informacija sa Fejsbuka
Makedonski Savet za etiku u medijima (CEMM) je regovao, zaključujući da mediji ne bi smeli da budu zloupotrebljeni za "prenošenje poziva za ujedinjenje pojedinaca i grupa za radikalno ponašanje i radnje koje ugrožavaju javni red i mir u društvu".
Ova reakcija je rezultat čestih slučajeva širenja špekulacija, jednostranog izveštavanja i neistina kroz neke medije, naročito u kontekstu trenutne političke situacije i nakon potpisivanja sporazuma o imenu sa Republikom Grčkom. CEMM apeluje na uzdržavanje i mirne reakcije na bilo kakve provokacije iz bilo kog centra moći, grupisanja ili pojedinaca. Mediji igraju posebno važnu ulogu u zaštiti građana od pojave netolerancije i nepoverenja i izloženosti riziku od nasilja. Ne bi trebalo da dozvoljavaju da ih političari i drugi pojedinci i grupe manipulišu, jer to znači direktnu štetu javnosti i građanima Republike Makedonije - kažu iz CEMM-a.
Sada, više nego ikad, važno je da građani posvete više pažnje onome što čuju, vide ili čitaju.
Pogledaj vesti o: Severina