Plastične kese odlaze u istoriju, sledi „bitka“ sa ambalažom

Izvor: Advertiser-Serbia.com, 05.Sep.2019, 11:33   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Plastične kese odlaze u istoriju, sledi „bitka“ sa ambalažom

Zato i Srbija donosi Strategiju upravljanja plastikom do 2030. Po uzoru na onu iz Evropske Unije, trebalo bi da odgovori na to kako da se plastika manje koristi i više reciklira.

Od kako se plaćaju potrošnja kesa smanjena je za 80 odsto. S istim ciljem razmatra se uvođenje kaucije i za plastične flaše i limenke.

Direktor Agencije za zaštitu životne sredine Filip Radović kaže da je to zasigurno najbolje motivacija.

Stvorile bi se navike od socijalno >> Pročitaj celu vest na sajtu Advertiser-Serbia.com << ugroženih kategorija, od male dece do odraslih da prikupljaju svoju plastičnu ambalažu i da zauzvrat dobiju naknadu, navodi Radović.

Na taj način pored toga što bi smo očistili Srbiju od plastične ambalaže s druge strane bismo stvorili više sirovine koji bi mogao da koristi reciklažna industrija„, dodaje Radović.

U Srbiji se oko 2.500 preduzeća bavi proizvodnjom plastičnih proizvoda. Izvoze u više od 80 zemalja, i to u vrednosti 816 miliona evra samo u toku prošle godine. I od njih se očekuje da pomognu u rešenju problema plastičnog otpada. Jer od 100.000 tona ambalažnog otpada reciklira se svega četvrtina. Najveći deo završi na deponijama i u prirodi.

Siniša Mitrović iz Privredne komore Srbije ukazuje da se mora podići primarna selekcija komunalnog otpada.

Moramo podizati kompostane, moramo raditi na smanjenju troškova koji imaju građani kada je u pitanju primarna selekcija i to može dati dobar rezultat za budućnost„, dodaje Mitrović.

Reciklaža plastike jeftinija od prerade papira

Viktor Grujić iz batočinskog preduzeća „Polipak“ naglašava da sva amblažna plastika može da se reciklira.

Prema njegovim rečima, proces reciklaže plastike mnogo je jeftiniji, sa mnogo manje upotrebe vode i prirodnih sirovina, nego u reciklaži papira.

Proizvođači se okreću novim tehnologijama.

Danas kese mogu da se rade od skroba iz bilja. Ona je napravljena iz skroba od kukuruza ili otpada od kukuruza ili čak od krompira koji više nije za hranu„, navodi Simon Franko iz kompanije BASF Slovenija.

Bez plastike se ne može, ali može se pametnije iskoristiti. Ptice su za razliku od mnogih ljudi to naučile.

Autor: Slavica Gligorović

Izvor: RTS
Pogledaj vesti o: Evropska Unija

Nastavak na Advertiser-Serbia.com...






Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Advertiser-Serbia.com. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Advertiser-Serbia.com. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.