
Izvor: Radio Televizija Vojvodine, 03.Maj.2018, 10:25 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Poslanici o rekonstrukciji Vlade, Kosovu, slobodi medija...
Četvrta sednica Prvog zasedanja Narodne skupštine u 2018. godini nastavljena je danas, a prvih sat vremena poslanici su postavljali pitanja ministrima u Vladi Srbije.
Šef poslaničke grupe Srpske radikalne stranke Vojislav Šešelj zatražio je od premijerke Srbije Ane Brnabić da što pre se pristupi rekonstrukciji Vlade i smeni ministara finansija, zdravlja i građevine, saobraćaja i infrastrukture Dušana Vujovića, Zlatibora Lončara i Zorane Mihajlović.
Šešelj >> Pročitaj celu vest na sajtu Radio Televizija Vojvodine << je optužio ministra Vujovića ima, kako je rekao, "tajne firme i poslove u Ukrajini" i da zloupotrebljava svoju poziciju u Vladi da bi te poslove razvijao.
Tvrdeći čak da Vujović u Ukrajini "sarađuje sa ukrajinskim nacistima", Šešelj je kazao da ministar mora biti smenjen da bi se pokazalo da Vlada nema sa njegovim privatnim poslovima.
Lider radikala je ocenio da odlaganje rekonstrukcije Vlade znači da na ministarskom mestu i dalje ostaje ministar zdravlja Zlatibor Lončar, što je po njegovom mišljenju loše jer, kako tvrdi, on "nema kvalifikacije" da obavlja tu funkciju i bavi se "korupcijom u javnim nabavkama".
Za Zoranu Mihajlović je rekao da je "doušnik američke ambasade" u Vladi Srbije.
Prema Šešeljevim rečima, ova tri ministra su "najozbiljniji slučajevi" i ne sme biti čekanja sa rekonstrukcijom.
Poslanica Dosta je bilo Ljupka Mihajlovski postavila je pitanje ministru zaštite životne sredine Goranu Trivanu kada će biti sagrađeno centralno postrojenje za prečišćavanje otpadnih voda na, kaže, jednom od najzagađenijih vodnih tokova u Evropi u Vrbasu, što, navodi, je trebalo da bude gotovo 2012. godine.
Dodala je da je EU izdvojila oko 15 miliona evra za izgradnju ovog postrojenja te da se sada pojavljuju navodi u medijima da Unija zahteva da se taj novac vrati.
Poslanik Đorđe Vukadinović postavio je pitanje Ministarstvu pravde i unutrašnjih poslova u vezi istrage ubistva Olivera Ivanovića.
On je rekao da je KiM prekriveno kamerama, kako stranim, tako i srpskim i albanskim, te da je izjava Nebojše Stefanovića da Srbija tamo nema saznanja i ne može da ih ima, neka vrsta indirektnog priznanja da su sporazumi koji su potpisivani u vezi sa KiM poslednjih godina bili pogrešni i kontraproduktivni.
Vukadinović je uputio pitanje i Ministarstvu kulture i informisanja kako komentariše to što je Srbija zabeležila pad za nekih 10 mesta u izveštaju Reportera bez granica po pitanju slobode medije.
Ministarstvo spoljnih poslova Vukadinović je upitao šta radi Vlada za pripremu za sofijski samit, te da da li se koordinira sa Španijom i drugim članicama EU koje nisu priznale KiM.
"Da li ćemo dopustiti da španski premijer bude veći Srbin od nas kada je u pitanju zaštita naših nacionalnih interesa", kazao je Vukadinović.
Poslanik Dveri Boško Obradović postavio je pitanja kada će domaći privrednici moći da računaju na smanjenje poreza na zarade i na povećanje subvencije, te da li vlada razmišlja o poreskim reformama u korist porodice, na osnovu kojih bi stupanjem u brak i dobijanjem deteta, supružnicima bio smanjen porez na zaradu i imovinu.
Obradović je upitao kako je moguće da je Srbija jedina zemlja koja nije rešila problem zaduženih kreditima u švajcarskim francima i kada će taj problem biti rešen, te da li će prihvatiti zahtev prosvetnih radnika o jedinstvenim platnim razredima i povećanju plata.
Posebno je istakao pitanje Kosova i Metohije i uputio pitanje svim ministrima u Vladi da li će "sedeti u vladi koja će potpisati pravno-obavezujući sporazum sa lažnom državom Kosovo, koja Kosovu omogućava ulazak u UN".
Dodao je i pitanje za predsednicu Skupštine Maju Gojković kada će KiM biti tema na jednoj sednici Narodne skupštine.
Poslanici će kasnije raspravljati o amandmanima na Predlog zakona o vojnom obrazovanju.
Poslanici su na taj Predlog zakona podneli ukupno 653 amandmana, a Vlada je predložila Narodnoj skupštini da prihvati jedan od njih.
Poslanici Skupštine Srbije završili su u petak načelnu raspravu o setu zakona iz oblasti odbrane i usvojili predloge odluka koji se odnose na učešće pripadnika Vojske Srbije (VS) u multinacionalnim operacijama u ovoj godini.
Na dnevnom redu četvrte sednice, koja je počela usvajanjem dnevnog reda 24. aprila, nalazi se 14 tačaka, jer su pored 13 tačaka koje je predložila predsednica Narodne skupštine Maja Gojković, poslanici usvojili da se na dnevnom redu nađe i Predlog odluke o izmenama Odluke o izboru članova i zamenika članova odbora Skupštine, koji je predložila Srpska radikalna stranka.
Na dnevnom redu sednice su Predlog odluke o usvajanju Godišnjeg plana upotrebe Vojske Srbije i drugih snaga odbrane u multinacionalnim operacijama u 2018. godini, zatim Predlog odluke o učešću pripadnika Vojske Srbije u multinacionalnim operacijama u 2018. godini.
Takođe, poslanici raspravljaju i o Predlogu zakona o vojnom obrazovanju, Predlogu zakona o izmenama i dopunama Zakona o odbrani, Predlogu zakona o izmenama i dopunama Zakona o Vojsci Srbije, te Predlogu zakona o proizvodnji i prometu naoružanja i vojne opreme.
Sedma tačka dnevnog reda je Predlog zakona o izmenama i dopunama Zakona o upotrebi Vojske Srbije i drugih snaga odbrane u multinacionalnim operacijama van granica Srbije, osma Predlog zakona o izmenama i dopunama Zakona o vojnoj, radnoj i materijalnoj obavezi, a deveta Predlog zakona o izmenama i dopunama Zakona o Bezbednosno-informativnoj agenciji.
Na dnevnom redu je i Predlog zakona o potvrđivanju Memoranduma o razumevanju između Vlade Srbije i Vlade Države Izrael u vezi sa vojnom, odbrambenom i odbrambeno-industrijskom saradnjom, Predlog zakona o potvrđivanju Memoranduma o razumevanju između Vlade Srbije i Vlade Grčke o saradnji u okviru Atinskog multinacionalnog strateško-pomorskog koordinacionog centra.
Poslednje dve tačke dnevnog reda su Predlog zakona o potvrđivanju Memoranduma između Vlade Srbije i Vlade Republike Srpske o saradnji u oblasti vazduhoplovstva, te Predlog zakona o potvrđivanju Sporazuma između Vlade Srbije i Vlade Rumunije o saradnji u oblasti odbrane
Nastavak na Radio Televizija Vojvodine...