
Izvor: Radio Televizija Vojvodine, 09.Nov.2018, 12:04 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Nove mere za veću bezbednost na utakmicama – kontrola navijača, veće kazne, manje alkohola...
Skupština Srbije usvojila je danas izmene i dopune Zakona o sprečavanju nasilja i nedoličnog ponašanja na sportskim priredbama koji treba da podignu stepen bezbednosti na njima.
Klubovi će sada morati da dostave policiji ime, prezime i JMBG svakog navijača koji kupi ulaznicu, a jedan navijač može da kupi najviše četiri karte.
Obaveza organizatora, po novom Zakonu je da ulaze otvori najkasnije dva sata pre početka priredbe povećanog rizika, odnosno sat vremena >> Pročitaj celu vest na sajtu Radio Televizija Vojvodine << kod ostalih priredbi.
Kaznu od milion do dva miliona dinara ubuduće će plaćati sportski savez, društvo ili organizacija koji ne osiguraju bezbedno održavanje utakmice ili ne angažuju redarsku službu.
Pod nasiljem i nedoličnim ponašanjem na sportskim priredbama smatra se naročito pokušaj unošenja ili unošenje u sportski objekat ili isticanje obeležja kojima se vređaju nacionalna, rasna, verska ili druga osećanja ili se na drugi način izaziva mržnja ili netrpeljivost koja može da dovede do fizičkog sukoba
Isto će se tretirati i posedovanje pirotheničkih sredstava i predmeta koji mogu da ugroze bezbednost, kao i maskiranje lica radi prikrivanja identiteta u slučaju vršenja nasilja bilo kog oblika.
Zatvor od 30 do 60 dana, odnosno novčana kazna od 50.000 do 150.000 dinara, čeka one koji fizički napadnu učesnike utakmice, uništavaju imovinu, unose pirotehnička sredstva, alkohol ili predmete kojima mogu naneti drugima povrede, skrivaju identitet šalovima, pale navijačke rekvizite...
Takođe, zabranjena je prodaja ili konzumiranje alkoholnih pića u sportskom objektu ili na udaljenosti od jednog kilometra od središnje tačke sportskog terena u Beogradu, Kragujevcu, Novom Sadu i Nišu, a u ostalim mestima do 300 metara za vreme održavanja sportske priredbe (vazdušnom linijom).
U prvom planu preventiva i smanjenje rizika
Poslanici su usvojili i Predlog zakona o smanjenju rizika od katastrofa i upravljanju vanrednim situacijama kojim se stvaraju uslovi za efikasnije sprovođenje zaštite od elementarnih i drugih nepogoda, što će, kako se očekuje, doprineti povećanju stepena bezbednosti građana.
Tim zakonom se vrši nadogradnja postojećeg sistema definisanog Zakonom o vanrednim situacijama i otklanja ono što je u praksi pokazalo nedovoljno efikasno.
Ministar unutrašnjih poslova Nebojša Stefanović rekao je tokom rasprave da je procenu rizika od katastrofa i plan zaštite i spasavanja izradio izuzetno mali broj jedinica lokalnih samouprava i privrednih društava.
Kao ključno obeležje zakona, Stefanović je naveo stavljanje preventive u prvi plan, a pažljivo su, kaže, razrađena i planska dokumenta u oblasti smanjenja rizika od katastrofa.
Stefanović kaže da je data mogućnost, u slučaju neblagovremenog reagovanja lokalnih štabova, da ih Republički štab za vanredne situacije raspusti i uspostavi hitne vanredne štabove.
Rešenja su uglavnom oslonjena na postojeća, s tim što je iz njih otklonjeno ono što se u praksi pokazalo kao nefunkcionalno.
Sistem reagovanja u vanrednim situacijama našao se pred ogromnim izazovima tokom katastrofalnih majskih poplava 2014.godine. Poplavama su bili ugroženi životi, zdravlje i imovina više od 1,6 miliona ljudi u 119 opština centralne i zapadne Srbije, a ukupna šteta od poplava iznosila je 1,7 milijardi evra, što čini više od četiri odsto BDP-a.
Stefanović: Novi sistem plata treba da reši interne nepravde
Skupština je usvojila i danas izmene i dopune Zakona o policiji koji predviđa novi koncept karijernog napredovanja i rešava pitanje usaglašavanja plata u MUP-u.
Kako je Stefanović tokom rasprave, taj novi sistem će vrlo brzo početi da se primenjuje.
On je objasnio da novi sistem plata treba da reši neku vrstu interne nepravednosti i uspostavi sistem će se se "uspostaviti isti nivo plata za obavljanje istih poslova u različitim delovima ministarstva, pre svega za policijske službenike".
Ministar je rekao da se u 2019. godini planira povećanje plate za pripadnike MUP-a.
On je rekao da plata nikome neće biti smanjena, a da će pojedinima, zbog usaglašavanja, stepen uvećanja u narednim godinama biti manji u odnosu na one čija je plata vrednovana kao viša, a primaju nižu platu.
"Oni će imati manji procenat uvećanja plata sve dok se te plate ne izjednače", rekao je Stefanović.
Nastavak na Radio Televizija Vojvodine...
Skupština usvojila više izmene i dopuna zakona
Izvor: RTS, 09.Nov.2018
Poslanici Skupštine usvojili više zakona iz oblasti unutrašnjih poslova, među kojima i izmene i dopune Zakona o sprečavanju nasilja na sportskim priredbama, Zakon o besplatnoj pravnoj pomoći kao i Zakon o zaštiti podataka o ličnosti. Skupština Srbije usvojila je i Zakon o lobiranju kojim...