Đurić: Bela kuća više nije rezervisana samo za Albance

Izvor: Radio Televizija Vojvodine, 14.Sep.2020, 12:37

Đurić: Bela kuća više nije rezervisana samo za Albance

Direktor Kancelarije Vlade Srbije za Kosovo i Metohiju Marko Đurić izjavio je danas da je Srbija u Vašingtonu posle mnogo godina obnovila odnose sa SAD na najvišem nivou, istakavši i da potpisani sporazum i najavljeni dolazak Američke korpracije za razvoj ( DFC ) otvara perspektivu za ozbiljne investicije.

Đurić je u intervjuu za Kurir TV rekao i da je prištinska delegacija kasnila na potpisivanje sporazuma oko >> Pročitaj celu vest na sajtu Radio Televizija Vojvodine << 20 minuta zbog, kako je rekao, neslaganja u njihovom timu.

''Nezvanično smo saznali da je jedan od članova vladajuće koalicije smatrao da je sporazum katastrofalan za njih pošto gazi sve što su najavljivali, da će dobiti priznanje nezavisnosti, odbijanje mini šengena... Šta se onda dešavalo i kakvi su telefonski pozivi išli iz Vašingtona ka Prištini, mogu da samo spekulišem", rekao je Đurić.

Dodao je da je srpska delegacija u Vašingtonu dobila prijem na najvišem nivou, dok albanska delegacija nije imala sastanak s predsednikom Donaldom Trampom, što je, kaže, ranije bilo nezamislivo.

''Do sada je za njih bila rezervisana Bela kuća, a Srbi su bili loši momci s kojima se pregovaralo na daljinu preko posrednika. Sada je naša strana imala priliku da otvori vrata Bele kuće i obnovi dijalog sa SAD'', kazao je Đurić.

On je naveo da su razgovori u Vašingtonu prvog dana bili na momente dramatični, ali da predsednik Aleksandar Vučić, koji je predvodio srpsku delegaciju, nije kalkulisao i da je jasno stavio do znanja da će odbiti da potpiše bilo šta što je protiv interesa Srbije.

''To je bila filigranska diplomatija u kojoj smo morali smo da radimo tačku po tačku na pitanjima koja su osetljiva za naše prijatelje Rusiju i Kinu, vezano za snabdevanje energentima i komunikacione tehnologije'', kazao je Đurić.

Kako je rekao, potom su usledili teški i višesatni razgovori u Briselu, a Evropljani nisu bili oduševljeni svime što su Amerikanci stavili na sto.

''Ali smo nastojali da rešimo neka ozbiljna pitanja za naš narod - pitanje nestalih, položaja raseljenih i prognanih i stvaranja formalnog okvira za ekonomsku saradnju. Uspeli smo da izdejstvujemo obavezu prištinske strane da usvoji Zakon o povratku prognanih, da se uredi njihov socijalni, ekonomski i bezbednosni položaj'', rekao je Đurić.

Podsetio je da je u Briselu posle mnogo vremena prvi put otvoreno pitanje Zajednice srpskih opština i naglasio da je vreme da Priština ispuni preuzete obaveze.

Đurić je poručio kosovskom premijeru Avdulahu Hotiju da se u Prištini ne zanose pričama o međusobnom priznanju.

''Tako ćete samo da potkopate mogućnost da se o nečemu ozbiljno razgovora, jer Srbiji ne pada ne pamet da priznaje nezavisnost Kosova, niti će se tako doći do konstruktivnog rešenja. Nego da se vratimo za sto i vidimo kako da rešavamo praktične probleme na terenu i postepeno gradimo poverenje sprovođenjem postignutih sporazuma'', poručio je Đurić.

Dogovor u Vašingtonu nadmašio očekivanja srpske strane

"Srpska delegacija se iz Vašingtona vratila sa odličnim paketom infrastrukturne, ekonomske, razvojne pomoći za našu zemlju", izjavio je Đurić i istakao da je poseta SAD pre desetak dana prošla bolje nego što je iko očekivao.

Đurić je kazao da je priprema naše delegacije bila ozbiljna i da se na njoj radilo nedeljama unazad.

"Na osnovu toga smo u Vašington otišli sa predlozima koji su rezultirali sa više od tri milijarde evra paketa razvojne podrške za našu infrastrukturu", kazao je Đurić za TV Hepi.

U tom smislu, podsetio je da je srpska delegacija kandidovala nove pruge koje će povezati srpske sredine u dužini od 43 kilometara od Merdara, zatim novu prugu koja će našu privredu povezati sa Jadranskim morem, avio liniju, paket za naše privrednike.

Ističe da je značajno da uz pomoć američkih finansija ulažemo i u autoputeve, železnice i druge veze u regionu, kao i to što je luka Drač definisana kao nova luka na koju će izlaziti naša privreda.

Prema njegovim rečima, Albanci su pokušali da na sastanku insistiraju da nema dogovora o tome da budu deo "mini Šengena" i podsetio je da su i šest meseci unazad bili kategorično protiv toga, ponavljajući da je taj projekat u stvari projekat "velike Srbije".

Đurić kaže da su i to prihvatili kada su ih Amerikanci pritisli i rekli im da je to volja maeričkog predsednika Donalda Trampa.

Direkot vladine Kancelarije podseća i da su Albanci u Vašington otišli po međusobno priznanje iako im je govoreno unapred da je to jalov posao i da srpska delegacija to neće prihvatiti.

"Ali, moram da kažem da nimalo nije lako na takvom jednom mestu to odbiti", naveo je Đurić i istakao da je deseta po redu tačka, koje nisu bile numerisane, govorila da se strane slažu da se međusobno priznaju, odnosno da se nedvosmisleno radilo o obostranom priznanju.

Kao važno za srpski narod, Srbiju i Srpsku pravoslavnu crkvu, Đurić je istakao da je dogovorena primena zakona kojim se garantuje imovina SPC i u tom smislu poručio da do sada nismo imali garanciju sa takvim značajem.

"Albanci dugi niz godina pokušavaju da prisvoje naše svetinje i zato je važno što se Priština obavezala u Vašingtonu", ističe direktor vladine Kancelarije za KiM.

Podsetio je da je predsednik Aleksandar Vučić prvi srpski lider posle dve decenije koji je imao sastanak u ovalnom salonu, a da je pre njega bio Zoran Đinđić i kazao da su tri protokolarne stvari pokazale značaj i posebnu pažnju koju je imala srpska delegacija.

Međutim, Đurić dodaje da domaćini nisu hteli ni da omalovaže drugu stranu.

Kako ističe, najvažnije je da je srpska delegacija u zemlju se vratila sa dokumentom koji je iznad srpskih očekivanja.

Poručio je Srbima na Kosovu i Metohiji da će "na krilima diplomatskih uspeha" Srbija pokušati da im omogući bolji život u južnoj pokrajini.

Komentarisao je i odnose sa Rusijom i Kinom nakon sastanka i dogovora u Vašingtonu i kazao da ih Srbija nikada neće zapostaviti.

"Ne pada nam na pamet da se odvajamo do naših tradicionalnih prijatelja i saveznika. Srbija se lojalno i pouzdano ponašala prema svim svojim partnerima", naglasio je Đurić.

Nastavak na Radio Televizija Vojvodine...






Povezane vesti

Đurić i Šib razgovarali o dijalogu između Beograda i Prištine

Izvor: Danas, 14.Sep.2020

Direktor Kancelarije za Kosovo i Metohiju Marko Đurić danas je u razgovoru sa ambasadorom Nemačke Tomasom Šibom izrazio očekivanje da će normalizacija i intenziviranje ekonomske saradnje Beograda i Prištine, na čemu je bio naglasak u Vašingtonu, otvoriti prostor za saradnju i pomirenje običnih...

Nastavak na Danas...

Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Radio Televizija Vojvodine. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Radio Televizija Vojvodine. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.