
Izvor: Radio 021, 31.Avg.2019, 23:15 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Bradaš: Na penzijama ušteđeno 616 miliona evra, stranim investitorima dato 860
Sarita Bradaš i Ivan Sekulović iz Fondacije Centar za demokratiju rekli su u Novom danu da su u "Analizi stanja socijalnih i ekonomskih prava u Srbiji" pokušali da ponude realniju sliku u odnosu na "podatke koji nam se serviraju".
Bradaš kaže, govoreći o merama štednje, da se "na račun onih koji su ugroženi štedelo, oni su konsolidovali budžet".
Kako kaže Bradaš, stopa rizika od siromaštva se meri statistički, pokazuje gde su prihodi pojedinca u odnosu >> Pročitaj celu vest na sajtu Radio 021 << na nacionalnu medijanu prihoda.
"To znači da oni koji imaju prihode manje od 60 odsto medijane da su u riziku od siromaštva. Svi koji imaju prihode manje od 15.600 dinara su u riziku", kaže Bradaš.
Kaže da se gledaju osnovne životne potrebe da li mogu da se zadovolje, kada se govori o standardu života građana. "Osnovne potrebe su hrana, stanovanje, adekvatno grejanje, pristup obrazovanju, zdravstvena zaštita, socijalna zaštita... To sve čini životni standard građana, odnosno kvalitet života građana", kaže ona.
Ivan Sekulović kaže da je period istraživanja morao biti posmatran prema državnom izveštaju.
"Mi smo se referisali na ono što je država sama rekla o stanju socijalnih prava od 2014. godine. Pokušali smo da ponudimo realniju sliku u odnosu na podatke koji nam se serviraju. Mi kao istraživači kritički posmatramo sve te podatke", kaže on.
Bradaš kaže da su oni u Centru za dostojanstven rad završili analizu u aprilu, a da je u maju država dostavila Komitetu treći periodični izveštaj.
"Bilo je interesantno čitati u odnosu na ono što smo mi dobili. Izgleda kao prikaz neke druge stvarnosti u kojoj mi ne živimo i koji nije potkrepljen podacima", kaže Bradaš.
Ističe da se ne vidi kako se došlo do stope nezaposlenosti. "Kad uvedete sve podatke dobijete broj od skoro 900.000 nezaposlenih u Srbiji, što je stopa nezaposlenosti od oko 23,24 odsto", kaže ona.
Kaže da, kad se uvrste mere i podzaposlenosti, sledeće se gleda kvalitet zaposlenosti. "Najviše je otvoreno, ljudi koji rade na određeno vreme, na privremenim poslovima i samozaposleni", kaže ona.
Govoreći o merama štednje, kaže da je Komitet dostavio pismo državama, u kome se navodi da se za vremena krize zahteva da se jako pažljivo razmatraju mere štednje.
Autor: N1
Preuzimanje delova teksta ili teksta u celini je dozvoljeno bez ikakve naknade, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.021.rs. Preuzimanje fotografija je dozvoljeno samo uz saglasnost autora.
Pogledaj vesti o: Penzija