Izvor: Radio 021, 25.Avg.2019, 07:56   (ažurirano 02.Apr.2020.)

U prodavnicama se i dalje najčešće kradu kafa i čokolade, od skoro "nestaju" i sirevi i konzerve

Maloprodaje u našoj zemlji zbog sitnih krađa, prema podacima, na godišnjem nivou gube i do 90 miliona evra. I pored nadzornih kamera i obezbeđenja, krađe su sve češće, a sve duži spisak onoga što se krade. Kako bi se zaštitili, trgovci primenjuju i dodatnu zaštitu.

I pored nadzornih kamera i obezbeđenja, krađe su sve češće, a sve duži spisak onoga što se krade. Kako bi se zaštitili, trgovci primenjuju i dodatnu zaštitu, javlja RTS.

Kafa, >> Pročitaj celu vest na sajtu Radio 021 << čokolada i vina - to su proizvodi koji već decenijama najčešće nestaju sa rafova. Odnedavno, tom spisku su se pridružili i sirevi i konzerve, pa ih trgovci drže ili u posebnim kutijama pod ključem ili na njih stavljuju dodatnu zaštitu, takozvane zujalice.

Najveći problem su, kažu trgovci, proizvodi koji mogu relativno lako da se "iznesu" iz radnje, a onda i preprodaju na pijacama i ulici.

Prvi na meti lopova u drogerijama su šminka i parfemi, ali i aparati za brijanje, preparati za sunčanje i protiv komaraca.

"Svi naši objekti pokriveni su video-nadzorom, a ujedno u radu koristimo nalepnice zvane zujalice, antene, bravice i kutije u kojima čuvamo skuplje proizvode da bi na taj način sprečili otuđenje istih", rekla je Milka Glušac, regionalna menadžerka prodaje u "DM" kompaniji.

Pošteni kupci vrlo često budu pod prismotrom, jer prodavci sve teže mogu da procene ko je potencijalni lopov.

"Potrošači su u takvim situacijama najčešće jako poniženi, uznemireni, dovedeni u stanje pogoršanog položaja jer nisu slobodni u trgovini i na neki način im se stavlja etiketa da su potencijalni lopovi. Trgovci moraju da imaju fer komunikaciju sa potrošačima i taj nadzor, koji oni obavljaju lično, morao bi da bude jako diskretan kako bi potrošač bio na neki način ispoštovan", naveo je dr Denis Perinčić, predsednik UO Republičke unije potrošača.

Lopovima mašte ne fali - skuplji proizvod, na primer, ubace u kutiju jeftinijeg ili menjaju cene, pa za npr. indijski orah koriste šifru kikirikija. Da bi se tome stalo na put, stručnjaci kažu najvažnije je obučiti zaposlene.

"Kako god mi postavili bilo koje tehničke sisteme čovek stoji iza toga i faktički je nemoguće da samo tehnička sredstva odbrane. Ona samo stvaraju iluziju neke zaštite, a u stvari je nema. Prvo i osnovno je da roba koja je potencijalna meta sitne krađe, bude tako stavljena tako da je zaposlenima na oku", istakao je za RTS prof. Goran Mandić sa Fakulteta bezbednosti.

Da bi protiv lopova bila podneta krivična prijava, vrednost ukradene robe mora da bude veća od 5.000 dinara. Ako taj uslov nije ispunjen, država ne tereti kradljivce, a trgovci mogu da ih gone samo po privatnoj tužbi. To najčešće ne čine, jer im se zbog visine sudskih troškova i trajanja procesa, to ne isplati.

Autor: RTS

Preuzimanje delova teksta ili teksta u celini je dozvoljeno bez ikakve naknade, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.021.rs. Preuzimanje fotografija je dozvoljeno samo uz saglasnost autora.

Nastavak na Radio 021...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Radio 021. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Radio 021. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.