U decembru poznato da li će Srbija dobiti istopolne zajednice i surogat materinstvo

Izvor: Radio 021, 15.Okt.2018, 07:35   (ažurirano 02.Apr.2020.)

U decembru poznato da li će Srbija dobiti istopolne zajednice i surogat materinstvo

Da li će Srbija dobiti istopolne zajednice, surogat-materinstvo, zabranu fizičkog kažnjavanja dece, alimentacioni fond za one čiji neodgovorni roditelji ne učestvuju u njihovom izdržavanju ili crkveni brak bez obaveze sklapanja građanskog, znaće se u decembru, pišu "Novosti".

Kako navodi ovaj list, Komisija za izradu Građanskog zakonika (GZ) tada će početi da čisti alternativne članove iz dela koji se odnosi na porodične odnose, koji je izazvao najveću pažnju javnosti.
>> Pročitaj celu vest na sajtu Radio 021 << />
U Komisiji za izradu GZ za "Novosti" kažu da je, uprkos najavama da bi prednacrt Građanskog zakonika mogao da bude gotov do kraja godine, rok pomeren.

Kako navodi list, Komisija će u novembru čistiti od alternativnih rešenja deo koji se odnosi na stvarno pravo, a u decembru deo o porodičnim odnosima - ukupno 1.000 članova.

"Novosti" napominju i da će, kako sada stvari stoje, u Građanskom zakoniku ostati član koji se odnosi na zabranu fizičkog kažnjavanja dece jer on nije ni imao alternativu.

Ali, objašnjava list, mogućnosti surogat-metrinstva ili osnivanja istopolnih zajednica date su kao alternativni članovi, pa će se o njima tek raspravljati.

Istopolne zajednice bi omogućavale partnerima istog pola koji žive u vanbračnoj zajednici da naslede zajedničku imovinu posle smrti jednog od njih, da imaju partnerovo zdravstveno osiguranje ukoliko ne rade, ili da ga posete u bolnici ako su posete dozvoljene samo članovima porodice.

"Novosti" napominju da bi u januaru trebalo da počne konačna redakcija teksta, kada će se znati da li će se i drugi članovi koji su izazvali interesovanje javnosti, kao što su članovi o uvođenju nepotpunog usvojenja, zajedničkoj imovini supružnika, procesnim pravilima u porodičnim sporovima, uvođenju prava na eutanaziju, profesionalnoj odgovornosti lekara ili medicinskog osoblja, naći u GZ.

Rad na GZ traje 12 godina, a Komisija je do sada održala 120 sastanaka. Sastaje se svake nedelje, a zadatak joj je da pređe više od 550 alternativnih rešenja i odluči, u skladu sa onim što se čulo na raspravi, ostaju li u tekstu.

Autor: Tanjug, Novosti

Preuzimanje delova teksta ili teksta u celini je dozvoljeno bez ikakve naknade, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.021.rs. Preuzimanje fotografija je dozvoljeno samo uz saglasnost autora.

Nastavak na Radio 021...






Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Radio 021. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Radio 021. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.