Izvor: Luftika.rs, 26.Maj.2019, 22:13   (ažurirano 02.Apr.2020.)

U Srbiji nikada nije živelo manje stanovnika

Srbija se nalazi u samom vrhu u grupi zemalja sa najstarijom starosnom strukturom stanovništva. U Srbiji nikada nije živelo manje stanovnika nego danas, a podaci pokazuju i to da oni nikad nisu bili stariji, pošto je prosečna starost stanovništva 43 godine, navodi RTS.
Prenosi da trenutno na svetu živi 705 miliona ljudi starijih od 65 godina i oko 680 miliona dece do četiri godine života, a istraživanje UN pokazalo je da se životni vek stanovnika Zemlje produžio, ali i da se ne rađa >> Pročitaj celu vest na sajtu Luftika.rs << dovoljno dece.
„Srbija se nalazi u samom vrhu u grupi zemalja sa najstarijom starosnom strukturom stanovništva. Što se tiče podataka iz 2017. godine recimo, udeo populacije stare 65 i više godina u Srbiji je bio 19,63 odsto i za cela dva procentna poena je povećan u odnosu na podatak iz 2011. godine“, rekla je Sanja Jankelić iz sektora za statistiku.
Navodi se da, kada su brojke iz porodilišta u pitanju, u Srbiji su prošle godine rođene 64.894 bebe – samo 160 više nego pre tri godine, kada je u matične knjige rođenih upisano najmanje dece od početka 20. veka.
Međutim, u polovini zemalja na svetu i dalje se ne rađa dovoljno beba da bi ta društva rasla. „Pojedinac mora da nađe u sebi motiv da kroz roditeljski nagon i njegovo ostvarivanje, kroz popravljanje i lični doprinos uslovima u kojima radi, kroz veće zadovoljstvo u porodici i na radnom mestu stvori uslove da nas bude više“, istakla je ministarka bez portfelja zadužena za populacionu politiku Slavica Đukić-Dejanović.
RTS navodi da podatak da se u Japanu u jednom danu kupi više pelena za stare osobe, nego za bebe, pokazuje da je ovo globalni problem. „Sva očekivanja demografske projekcije o kretanju stanovništva govore da će se ovaj trend starenja stanovništva nastaviti, odnosno da očekujemo i dalje kontinuirani porast udela starih od 65 i više godina“, dodaje Jankelićeva.
Ona ističe da demografsko starenje stanovništva ima čitav niz društveno ekonomskih implikacija, pre svega kontinuirani porast broja penzionera.
RTS navodi da Italija, Nemačka i Grčka vode istu bitku. Prosečna starost u ovim zemljama je 45, odnosno 46 godina. Dobar primer mogle bi da budu Irska i Island koje imaju veći udeo mlađih do 15 godina, ali i Turska gde je prosečna starost 31 godina.
10 istorijskih činjenica o Srbiji koje vas nisu učili u školi

Nastavak na Luftika.rs...






Povezane vesti

PROSEČNA PLATA U KANADI 3.000 EVRA Evo koja zanimanja su najtraženija

Izvor: Blic, 27.Maj.2019, 10:34

Sa visokim prihodima po glavi stanovnika, Kanada je jedna od najbogatijih zemalja. Bruto nacionalni dohodak po glavi stanovnika iznosi 29.500 evra, a očekivani životni vek je 81,5 godina. Zemlja sa oko 35,5 miliona stanovnika je druga država na svetu po rezervama nafte. Takođe, Kanada je jedan od...

Nastavak na Blic...

Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Luftika.rs. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Luftika.rs. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.