Izvor: Radio 021, 19.Sep.2018, 08:03   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Predsednik Južne Koreje Mun u Pjongjangu pregovora o nuklearnom oružju

Lideri Severne i Južne Koreje razgovaraju o denuklearizaciji poluostrva.

AFPMun i Kim su se provozali kroz centar Pjongjanga

Južnokorejski predsednik Mun Dže In sastao se u prestonici Severne Koreje sa Kim Đong Unom u nameri da ponovo pokrene pregovore o denuklearizaciji.

Kim je je tokom ove godine imao dosad neviđenu seriju susreta sa na visokom nivou sa predstavnicima južnog suseda i Sjedinjenih Država.

Međutim, razgovori sa Vašingtonom >> Pročitaj celu vest na sajtu Radio 021 << su ušli u ćorsokak, tako da se dve strane sada slažu samo oko najopštijih ciljeva.

Predsednik Južne Koreje se nada ulozi posrednika između Pjongjanga i Vašingtona, a želja mu je i da unapredi odnose sa severnim susedom.

Mun Dže In je sa suprugom Kim Džung Suk doputovao u trodnevnu posetu Pjongjangu u utorak ujutru.

Na aerodromu su ga toplo pozdravili Kim Džong Un i njegova supruga Ri Sol Džu.

Getty ImagesSevernokorejski narod pozdravlja visokog gosta

Desetine hiljada građana pozdravilo je goste mašući cvetnim buketima i uzvikujući parole o ujedinjenju duž trase kojom su se dva lidera u otvorenom automobilu vozila kroz Pjongjang.

To je prva poseta predsednika Južne Koreje u poslednjih deset godina.

Dve Koreje su potpisale ugovor o primirju 1953. godine, ali mirovni sporazum nikada nije postignut.

Šta je na dnevnom redu?

Očekuje se da će dva lidera razgovarati o praktičnim koracima kako bi se smanjila opasnost od nuklearnog sukoba, ali detalji još nisu poznati.

Ljudska prava nisu na dnevnom redu.

Severna Koreja ima dva cilja:

da pojača približavanje i saradnju dve Koreje. da se uključi u pregovore o denuklearizaciji između Pjongjanga i Vašingtona.

Kad su se dva lidera prvi put srela u aprilu, već i činjenica da su se sastali je delovala kao važan korak napred. Mun ovaj put mora da nagovori Kima da preduzme konkretne korake ka denuklearizaciji, kaže dopisnica BBC iz Seula Lora Biker.

U suprotnom će niz susreta na vrhu i gromoglasno hvaljeni sastanak Kima sa američkim predsednikom Donaldom Trampom u Singapuru ove godine biti shvaćeni kao obična prilika za rukovanje pred kamerama, a Tramp bi mogao da izgubi strpljenje, dodaje ona.

Severnokorejska kriza u 300 reči

Reakcije na samit Tramp-Kim

Aprilski susret je završen potpisivanjem zajedničke deklaracije o unapređenju odnosa i popuštanju pretnje od nuklearnog rata.

Severna i Južna Koreja su u međuvremenu organizovale spajanje porodica razdvojenih podelom, a prošle godine su na granicu postavili oficire za vezu kako bi imali mogućnost da u svakom trenutku budu u kontaktu.

Getty ImagesKorejski lideri sa suprugama na aerodtomu u Pjongjangu

Smatra se da će ove nedelje razmatrati korake ka proširenju saradnje. Ekonomska saradnja će biti prioritetna tema, ali samit bi mogao da dovede i do uzajamnog smanjenja vojnog prisustva duž granice koja ih razdvaja.

Autor: BBC News na srpskom

Preuzimanje delova teksta ili teksta u celini je dozvoljeno bez ikakve naknade, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.021.rs. Preuzimanje fotografija je dozvoljeno samo uz saglasnost autora.

Nastavak na Radio 021...






Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Radio 021. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Radio 021. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.