Izvor: Radio 021, 05.Avg.2019, 15:04   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Papirne slamčice iz Mekdonaldsa ne mogu da se recikliraju

Iz kompanije kažu da slamčice ne mogu da se recikliraju zbog debljine i da je najbolje baciti ih s ostalim otpadom.

PAPapirne slamčice su uvedene kako bi zamenili plastične

Papirine slamčice koje je su uvedene u restorane Mekdonaldsa predstavljene su kao ekološke. Ipak, ne mogu da se recikliraju.

Iz kompanije kažu da papir od kojeg su napravljene slamčice može da se reciklira, ali da je to neizvodljivo zbog njihove debljine.

Muzika, plastika >> Pročitaj celu vest na sajtu Radio 021 << i buka: Da li su festivali veliki zagađivači „Kritična tačka "ljudskog uticaja na prirodu Da li plastični otpad može da okruži planetu četiri puta

Oni su zamenili plastične slamčice papirnim u restoranima u Velikoj Britaniji i Irskoj prošle jeseni.

Neke mušterije nisu bile zadovoljne novim slamčicama, jer su se rastvarale u piću. Posebno je bilo teško popiti milkšejk.

„Kako bismo izašli mušterijama u susret, ojačali smo papir od kojih se prave slamčice, tako da on i dalje može da se reciklira, ali njegova debljina to ne omogućava", kaže portparol kompanije Mekdonalds.

On je dodao da rade na pronalaženju rešenja i da za sada savetuju kupce da papirne slamčice bacaju sa opštim otpadom.

„Otpad iz naših restorana ne ide na deponije, već se koristi za proizvodnju energije", kažu iz kompanije.

Ipak, peticiju da se u upotrebu vrate plastične slamčice potpisalo je do sada više od 50.000 ljudi.

U restoranima širom Velike Britanije dnevno se potroši 1.8 miliona slamčica, tako da je prelazak na papirne bio veliki korak u smanjenju korišćenja jednokratne plastike.

Plastičnim proizvodima za jednokratnu upotrebu potrebno je stotine godina da se razgrade, ukoliko se ne recikliraju.

Kompanija Mekdonalds je u restorane uvela papirne slamčice nakon suđenja 2018. godine, kada je odlučeno da se zabrani korišćenje plastičnih slamčica, koje se uglavnom prave od plastike poput poliproilena i polistirena, kojoj treba mnogo vremena da se razgradi.

Džulijan Kirbi koji vodi kampanju za zabranu korišćenja plastike kaže da se dugo vodi debata o reciklaži i načinu na koji se postupa s otpadom.

„Moramo da razmišljamo o tome kako da izbegnemo da stvaramo toliki otpad. Usne su velika alternativa slamčicama milionima godina unazad", kaže Kirbi.

Autor: BBC News na srpskom

Preuzimanje delova teksta ili teksta u celini je dozvoljeno bez ikakve naknade, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.021.rs. Preuzimanje fotografija je dozvoljeno samo uz saglasnost autora.

Nastavak na Radio 021...






Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Radio 021. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Radio 021. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.