Od aerozagađenja u Srbiji godišnje umre 6.000 ljudi

Izvor: Radio 021, 24.Okt.2018, 19:35   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Od aerozagađenja u Srbiji godišnje umre 6.000 ljudi

Ministarstvo za zaštitu životne sredine formiralo je Radnu grupu koja će se baviti smanjenjem aerozagađenja.

Od bolesti izazvanih lošim kvalitetom vazduha, po podacima Svetske zdravstvene organizacije, u Srbiji godišnje umre 6.000 ljudi. Naročito u gradovima Srbije, kvalitet vazduha nije zadovoljavajući, dok su najveći zagađivači rudnici i termoelektrane na ugalj.

Radna grupa Ministarstva ima zadatak da identifikuje mesta ugrožena zagađenošću vazduha većom >> Pročitaj celu vest na sajtu Radio 021 << od dozvoljene, da utvrdi uzroke i predloži mere za smanjenje zagađenja, rekao je ministar zaštite životne sredine Goran Trivan. On je novinarima pred sastanak te radne grupe kazao da je potrebno da se unapredi saradnja s elektroprivredom, da se promeni gorivo u postrojenjima, kao i da se građanima objasni šta svako može da učini za bolji vazduh.

"Važnu ulogu imaju i lokalne samouprave i zato ćemo da im pomognemo u gašenju kotlarnica i povezivanju na gradske toplovode. Moraćemo da vodimo računa o tome kakve automobile vozimo i kako se obavljaju tehnički pregledi, kao i kolika je emisija štetnih gasova iz svakog pojedinačnog automobila", naveo je ministar.

Prema njegovim rečima, Evropska unija će finansirati projekte za smanjenje aerozagađenja, ali neophodno je i da mreža za nadzor koji sprovodi Agencija Srbije za zaštitu životne sredine bude povećana.

Direktor Agencije za zaštitu životne sredine, Filip Radović kazao je da je zimi najveće prekoračenje zagađenja u Beogradu, Užicu, Novom Sadu i Kosjeriću. Najugroženiji su gradovi gde je gustina stanovništva največa i čiji je geografski položaj nepovoljan.

"Uticaj industrije i saobraćaja na zagađenje vazduha je veliki. Sve to ćemo analizirati kako bismo napravili sistemsko rešenje za smanjenje aerozagađenja u Srbiji", rekao je Radović.

Autor: Beta

Preuzimanje delova teksta ili teksta u celini je dozvoljeno bez ikakve naknade, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.021.rs. Preuzimanje fotografija je dozvoljeno samo uz saglasnost autora.

Nastavak na Radio 021...






Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Radio 021. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Radio 021. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.