Izvor: Radio 021, 10.Jul.2019, 14:30   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Korać: Rijaliti program se u Srbiji koristi u političke svrhe i za propagandu

Onog dana kada su nestali školski i dečji televizijski programi, rođeni su rijaliti programi, izjavio je Fonetu psiholog Žarko Korać i dodao da nema mnogo sreće u zabranama, već je neophodno ponuditi alternativni sadržaj.

Korać ističe da bi deca radije gledala emisije poput onih koje su nekada pravili Duško Radović ili Džon Bajford, samo kada bi im bile ponuđene.

Kao poseban problem u odnosu prema rijaliti programima on izdvaja licemerje.

"Kada >> Pročitaj celu vest na sajtu Radio 021 << otac tuče majku, on ne razmišlja o posledicama za decu. Roditelji se ne bave decom, ne troše vreme na njih. Deca imitiraju roditelje i gledaju ono što oni gledaju", poručuje Korać.

On ocenjuje da rijaliti programi jesu iskrivljena slika stvarnosti, ali smatra da je i veliki deo svega drugoga što gledamo na televiziji isto to.

"Priča da to treba isterati sa televizije i praviti samo neku moralnu televiziju je izgubljena bitka. Mi nemamo tu vrstu cenzure i ovde praktično može sve da ide u javnost, osim najdrastičnijh zloupotreba", primećuje Korać, psiholog i nekadašnji profesor Filozofskog fakulteta.

On konstatuje da su rijaliti programi u Srbiji deo šire slike i da se koriste u političke svrhe i za propagandu, što nije slučaj u drugim zemljama koje emituju takav televizijski sadržaj.

"Kod nas dve privatne televizije to zloupotrebljavaju u političkim emisijama. Otpor ljudi prema rijalitima potiče odatle što oni to vide kao jednu celovitu propagandu i napad na objektivne kriterijume ljudskog ponašanja i informisanja", smatra Korać.

Kao problem izdvaja i to što, kako kaže, u Srbiji ne postoje regulatorna tela u oblasti javnih medija koja su od autoriteta i koja bi trebalo da reaguju, pre svega na pojavu nasilja.

"To nismo imali čak ni kada je vladika bio na čelu tog tela. Oni se ne mešaju u svoj posao", zaključio je Korać.

Regulatornom telu za elektronske medije (REM) obraćale su se i reakciju tražile pojedine nevladine organizacije. Kako navode, adekvatnog odgovora nije bilo, pa je pokrenuta kampanja "U ime kulture", u okviru koje su prikupljani potpisi za inicijativu koja će biti pretočena u zakonski predlog za ograničenje rijaliti programa. Tu inicijativu potpisima je podržalo više od 40.000 građana i ona bi uskoro trebalo da bude predata parlamentu.

Traži se ograničenje emitovanja rijaliti programa na tri sata, kao i zabrana emitovanja uživo, a zahtev je i minimum pola sata emitovanja kulturnog rograma za decu i najmanje pola sata programa za maloletnike.

Članica saveta Regulatornog tela za elektronske medije Olivera Zekić nedavno je u izjavi Fonetu ocenila da je jedini način da se reguliše problem rijaliti programa u Srbiji da se REM-u omogući direktna naplata kazne emiterima.

Zekić je navela da se u saradnji sa OEBS-om upravo priprema takvo zakonsko rešenje. Ona je istakla da REM Prekršajnom sudu pošalje na stotine prijava, a da se naplati svega 10 odsto kazni.

Autor: Fonet

Preuzimanje delova teksta ili teksta u celini je dozvoljeno bez ikakve naknade, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.021.rs. Preuzimanje fotografija je dozvoljeno samo uz saglasnost autora.

Nastavak na Radio 021...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Radio 021. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Radio 021. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.