
Izvor: Radio 021, 03.Avg.2019, 16:19 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Komesarijat za izbeglice: Godišnjica akcije Oluja, pokušaji uspostavljanja klime poverenja nisu dali mnogo rezultata
Komesarijat za izbeglice i migracije Srbije saopštio je danas da ni 24 godina od hrvatske vojno-policijske akcije Oluja, u kojoj je iz svojih domova proterano 200.000 krajiških Srba, koji su u koloni dugoj desetine kilometara preko Bosne i Hercegovine bežali ka Srbiji, a život je izgubilo ili se vodi kao nestalo oko 1.700 ljudi, brojni pokušaji uspostavljanja klime poverenja u regionu nisu dali mnogo rezultata.
"Hrvatska će i ove godine 5. avgust slaviti kao dan pobede, >> Pročitaj celu vest na sajtu Radio 021 << kada je proterala preko 200.000 svojih građana, dok će Srbi paliti sveće oplakujući žrtve i tugujući za izgubljenim domovima, u znak sećanja na jedan od najmasovnijih egzodusa na našim prostorima u skorijoj istoriji", kaže se u saopštenju Komesarijata.
Podseća se da je od početka ratova na prostorima bivše SFRJ 1991. godine, u Srbiji utočište potražilo blizu 618.000 Srba iz Hrvatske i BiH i više od 200.000 interno raseljenih sa Kosova i Metohije i ističe da je povratak Srba u Krajinu sporadičan, a "hrvatska država čini sve da se on nikad i ne desi, stvarajući atmosferu nacionalne netolerancije koja vraća region u devedesete".
"Uprkos pomacima ostvarenim kroz proces regionalne saradnje i sprovođenje Regionalnog stambenog programa s Hrvatskom i dalje postoji više nerešenih pitanja veoma važnih za izbegličku populaciju: nije obnovljena uništena imovina, nije vraćeno oduzeto poljoprivredno zemljište srpskim vlasnicima; Republika Hrvatska nije sprovela Ustavni zakon o pravima nacionalnih manjina kojim se Srbima garantuje proporcionalna zastupljenost i zapošljavanje u organima državne uprave, policiji, pravosuđu i drugim javnim institucijama; nisu isplaćene penzije", navodi Komesarijat za izbeglice.
U saopštenju se naglašava da posebno zabrinjava broj incidenata zasnovanih na nacionalnoj osnovi i proisteklih iz govora mržnje, kao i odsustvo zaštite srpskog jezika i pisma, iz čega se "jasno vidi da su izbeglice usmerene skoro isključivo na integraciju u Republici Srbiji, jer je proces povratka gotovo zaustavljen".
Komesarijat za izbeglice i migracije Srbije zahvalio je međunarodnim organizacijama, bilateralnim donatorima i Delegaciji Evropske unije u Srbiji na svim uloženim sredstvima za rešavanje stambenih potreba izbeglica, ali napominje da se "ne smeju zaboraviti nerešena otvorena pitanja koja otežavaju postizanje trajnih rešenja za izbegličku populaciju".
Pomen žrtvama hrvatske akcije "Oluja" 1995. biće održan 5. avgusta 2019. u 11 sati u Crkvi Svetog Marka u Beogradu, kao i u mnogim mestima širom Srbije, dodaje se u saopštenju Komesarijata.
Autor: Tanjug
Preuzimanje delova teksta ili teksta u celini je dozvoljeno bez ikakve naknade, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.021.rs. Preuzimanje fotografija je dozvoljeno samo uz saglasnost autora.
Novine: "Gde je nestalo 500.000 Srba?", "Za 24 sata šestoro mrtvih na putevima"
Izvor: B92, 03.Avg.2019
Naslovne strane dnevne štampe od nedelje fokusirane su na obeležavanje 24 godine od hrvatske vojno-policijske akcije "Oluja"...Svedočanstvo reportera "Večernjih novosti" o užasima progona srpskog naroda...NATO sprovodi plan cepanja Srpske pravoslavne crkve, piše "Alo"...Na naslovnoj strani "Blica"...