
Izvor: Radio 021, 23.Apr.2021, 11:03
Drugi svetski rat i narodni heroji: Ivo Lola Ribar - jugoslovenski Če Gevara koji je voleo Slobodu
Rođen u Zagrebu, odrastao u Beogradu, poginuo u 27. godini i postao legenda i ikona komunističkog pokreta.
Muzej Jugoslavije/BBCIvo Lola Ribar tridesetih godina 20. veka
Uprkos brojnim promenama naziva i oštrom raskidu sa komunističkim nasleđem na Balkanu, sećanje na narodnog heroja Ivu Lolu Ribara i danas čuvaju pojedine škole i kulturno-umetnička društva u Srbiji koja nose njegovo ime.
Ipak, pitanje je koliko je onih koji se sećaju da mu je otac >> Pročitaj celu vest na sajtu Radio 021 << Ivan Ribar bio predsedavajući ne samo istorijskog Drugog zasedanja Avnoja, već i Ustavotvorne skupštine Kraljevine Srba, Hrvata i Slovenaca, a da je u ratu izgubio i brata i verenicu simboličnog imena - Slobodu.
„Ivo Lola Ribar je moj heroj.
„Istorijska ličnost kojoj se divim. Neko čiju sliku držim na radnom stolu, dakle - inspiracija", kaže za BBC na srpskom dramaturškinja i rediteljka Milena Minja Bogavac, koja se njegovom biografijom iscrpno bavila pripremajući predstavu „Smrt fašizmu: o Ribarima i Slobodi".
Koliko se danas sećamo narodnih heroja Prva proleterska brigada - od narodnih heroja do izbledelog sećanja Jugoslavije više neće biti na beogradskim ulicama
Zašto je on danas važan?
„Ivo Lola Ribar je danas važan onoliko koliko je važno da se neguje etos borbe za pravednije društvo i za pravedniji svet, protiv fašizma i njegovih savremenih ideoloških derivata, za progresivne ideje", kaže istoričar Srđan Milošević.
Ali takve izvanredne ličnosti ne treba posmatrati kao nedostižne ideale, upozorava.
„Mnogo više je reč o jednom iskustvu koje treba kreativno promišljati i oslobađati u sebi hrabrost za aktivan odnos prema životnim izazovima", navodi Milošević u pisanom odgovoru za BBC.
Ko je bio Ivo Lola Ribar?
U predstavi Minje Bogavac za njega se kaže da je „narodni heroj naroda koga nema - heroj društva koje ne postoji".
Lolina biografija se u više tačaka podudara sa Jugoslavijom, ne samo zbog činjenice da mu je otac i „otac Jugoslavije".
BBCBista Ive Lole Ribara na Kalemegdanu
Rođen je u Zagrebu u Hrvatskoj, stasao u Beogradu, a poginuo na teritoriji današnje Bosne i Hercegovine - u blizini Glamočkog polja sa samo 27 godina.
Kao školovani pravnik, istaknuti lider Saveza komunističke omladine Jugoslavije (SKOJ-a) i borac, trebalo je da odleti u diplomatsku misiju u Kairo kao delegat nove Jugoslavije.
„Da je stvar išla drugačije i da se nije zatekla ta mala nemačka letelica kod Glamoča i da su partizani bili nešto malo oprezniji i da je on bio malo srećniji, Titova odluka da Ivu Lolu Ribara pošalje (kod saveznika) - bila je odluka da ga sačuva.
„Ivo Lola Ribar je imao dobre šanse da postane neko vrlo važan u Jugoslaviji, jednog dana, kad se zemlja oslobodi", kaže Jakovina.
BBCSahranjen je u Grobnici narodnih heroja na Kalemgdanu gde počivaju i Ivan Milutinović, Đura Đaković i Moša PijadePo čemu se razlikovao od ostalih?
Polusestra Ive Lole Ribara Mira Vučković je 1981. godine ispričala da se na vaspitanje dece Ivana Ribara mnogo polagalo.
Lolina majka Antonija je iz prvog braka imala sina Žarka i ćerke Božu i Miru, a u braku sa Ribarom dobila je Ivu i dve godine mlađeg Juricu.
Svi su govorili francuski, nemački i engleski, a išli su na časove klavira i pevanja, a braća su studirala u inostranstvu, prenosi intervju Mire Vučković portal Jugopapir.
Ostale su sačuvane fotografije koje prikazuju Lolu kako igra tenis i golf.
Nadimak Lolo je dobio u detinjstvu, ali je u Beogradu to preraslo u Lola.
Rođeni Zagrepčanin studirao je u Parizu i Ženevi, a diplomirao na Pravnom fakultetu u Beogradu.
Tu se zainteresovao za ono što levičari nazivaju progresivnim idejama, želeći da „svi žive dobro kao oni", svedočila je njegova sestra Mira.
Čitao je ne samo Marksa i Engelsa i Lenjina, već i Ničea i Hegela.
Posle demonstracija protiv sporazuma Cvetković-Maček o državnom uređenju Lola je bio uhapšen 1939. godine.
Tada je zajedno sa Mošom Pijade, Ivanom Milutinovićem, Borom Baruhom i drugima deportovan u logor u Bileći.
Početak rata i 1941. dočekuje kao sekretar SKOJ-a i blizak Titov saradnik.
Fridrih Engels - od bogataškog sina do oca komunizma Upoznajte Lenjina: Kako je oblikovao Tita i Jugoslaviju
„Lola je došao iz porodice onih koji su bili hranjeni zlatnom kašičicom i to je bilo nešto posebno u toj generaciji, iako su (partizani) prečesto bili izjednačeni s ljudima koji su `došli iz šume` i bili neobrazovani", kaže Jakovina.
Kraljevina Jugoslavija je bila jedna od nerazvijenijih evropskih zemalja, podseća.
„Mi nismo imali puno ljudi koji su pripadali visokoj klasi ili obrazovanom sloju.
„Ali u delu predratnih komunista je bio znatni broj onih koji su prigrlili takozvane napredne ideje, gde je Ivo Lola Ribar bio jedan od izuzetno uglednih pojedinaca - iz krema ondašnjeg društva", navodi Jakovina.
Tragična sudbina Ivana Ribara
Otac Ive Lole Ribara je Ivan Ribar, iskusni političar i advokat čija karijera je premošćavala i istorijske i geografske granice.
On je bio zastupnik još u zagrebačkoj gradskoj skupštini u vreme Austrougarske, zatim je bio predsednik Ustavotvorne skupštine Kraljevine SHS 1920. godine.
Kada je 29. novembra 1943. dobio priliku da predsedava zasedanjem Antifašističkog veća narodnog oslobođenja u Jajcu, već je bio izgubio oba sina.
Za tu scenu, pisac Muharem Bazdulj u tekstu u Vremenu kaže da toga „nema ni kod Šekspira, ni u antičkim tragedijama".
„Ta tragična situacija čoveka, koji je kasnije u Vojvodini izgubio suprugu, a ostao bez oba sina, zapravo je tragična situacija koja se osećala na Drugom zasedanju Avnoja.
„Kad Ivan Ribar ulazi u dvoranu u Jajcu i svi znaju da je pre nekoliko sati saznao da su mu sinovi poginuli, ali on svejedno započinje zasedanje koje je trebalo biti istorijsko", opisuje Jakovina.
Sam je, kaže, tražio od fotografa Božidara Jakca da ga slika.
„Tad nastaje taj portret tog već ostarelog političara, koji se nalazi negde u bosanskim gudurama.
„Advokat i austrougarski i kraljevski političar koji je sad negde u gerili i koji je saznao da su mu oba sina stradala, koji su u drugim okolnostima mogli biti zaštićeniji", opisuje Jakovina.
WikidataVlada Zečević i Mitra Mitrović dolaze na zasedanje AVNOJ-a u Jajcu 1943. godine
Potonji maršal i jugoslovenski lider Josip Broz Tito dobio je zadatak da Ivanu Ribaru saopšti da su poginuli i Ivo i Jurica.
„Kada je Tito prišao Ivanu Ribaru i rekao da je Lola poginuo, on je tražio da mu pošalju Juricu, a Jurica je već bio mrtav, ali mu to nisu mogli odmah reći", dodaje istoričar.
Ivo je znao da mu je brat Jurica nastradao i tri dana pred sopstvenu smrt 24. novembra 1943. ocu je o tome napisao potresno pismo.
Dao ga je Titu da mu preda, pred put u Kairo, ali to nije dočekao.
Jurica je poginuo mesec dana pre Lole, u blizini Kolašina.
Po nekim svedočenjima, i Lolin konj je posle njegove smrti skočio sa litice.
One of the last known photos of Ivo Lola Ribar and his horse Lisko in the Bosnian mountains before he was killed by a German bomb in 1943 aged only 27 years. According to William Deakin ("Embattled Mountain") the horse committed suicide by jumping of a cliff only a few days later pic.twitter.com/fmh7Qki8Uv
— Srećko Horvat (@HorvatSrecko) November 27, 2019
Drugi svetski rat i narodni heroji: Ivo Lola Ribar - jugoslovenski Če Gevara koji je voleo Slobodu
Izvor: B92, 23.Apr.2021
Rođen u Zagrebu, odrastao u Beogradu, poginuo u 27. godini i postao legenda i ikona komunističkog pokreta...Uprkos brojnim promenama naziva i oštrom raskidu sa komunističkim nasleđem na Balkanu, sećanje na narodnog heroja Ivu Lolu Ribara i danas čuvaju pojedine škole i kulturno-umetnička društva...