Niški Dom zdravlja ima samo jedan CTG aparat, trudnice se žale na gužve, načelnik kaže jedan, ali vredan

Izvor: JužneVesti.com, 30.Okt.2020, 10:41

Niški Dom zdravlja ima samo jedan CTG aparat, trudnice se žale na gužve, načelnik kaže "jedan, ali vredan"

Trudnice koje pred termin za porođaj moraju na pregled kažu da i po 3 sata čekaju u redu, jer Dom zdravlja u Nišu ima samo jedan CTG aparat. Da bi još jedan aparat značio Službi za zdravstvenu zaštitu žena, kaže i načelnik Dušan Simić, ali tvrdi da i sa tim jednim uspešno rade i da porodilje retko čekaju pregled duže od jednog sata.

Buduće majke koje su se javile Južnim vestima kažu da ima gužvi u niškom Domu zdravlja tamo gde čekaju one kojima je potreban >> Pročitaj celu vest na sajtu JužneVesti.com << pregled CTG aparatom.

Trudnice koje su u poslednjem trimestru moraju na pregled često, neke i svakodnevno, te se one i dodatno žale što moraju da provedu vreme u čekaonici.

Danas je npr. pregled zakazan za 11h, žena je tamo bila u 10 i 50 (termin je prekoračen 3 dana), sad je 13h još uvek je tamo i ima 2 žene ispred nje. Čekaće min još 2x20min + njihovi pregledi, sve ukupno oko 3h do 3 i po sata. Naravno, ako ne pukne nekom vodenjak kao što se malopre desilo ili bude hitna intervencija, pa smo čekali od 14h do 18h - priča suprug jedne trudnice.

Mislim da bi bilo u redu da ubace jos 2,3 aparata, ono za našu decu - smatraju trudnice.

Trudnice kažu da i 3 sata čekaju u redu; foto: Evropski Progres Jedan, ali vredan - tako otprilike glasi objašnjenje načelnika Službe za zdravstvenu zaštitu žena doktora Dušana Simića, jer kaže da sa jednim CTG aparatom uspešno završavaju zadato.

Da li nam je potreban još jedan? Svakako bi nam značio, ali nije neophodan - dodaje Simić.

Kaže da je reč o pregledu koji se radi u zadnjem trimestru najmanje jednom do porođaja, a najčešće na svakih 7 do 10 dana, što bi značilo u proseku neka 3 dolaska.

Procedura je takva da svaki ginekolog zakazuje termin pacijentkinji, kaže Simić, a dešava se i da trudnicu uputi odmah nakon posete na pregled CTG aparatom. Napominje da nijedna žena nije bila vraćena, jer u tim nedeljama trudnoće one uvek imaju prioritet nad ostalim.

Načelnik objašnjava i zašto se dešava da trudnice moraju da čekaju, ali tvrdi da je to retko duže od sat vremena.

To je procedura koja vremenski traje najmanje 10 minuta, pa uz merenje težine i pritiska, mogu se dogoditi povremena preklapanja, pogotovu što prema nama gravitiraju i pacijenti koje ne vode trudnoću u Domu zdravlja, jer neke od zdravstvenih ustanova iz državnog sektora nemaju ovu vrstu dijagnostike, a privatne ordinacije skoro ni jedna. Tako da se često dogodi da se preklope termini "naših" zakazanih pacijenata sa eksternim koje dolaze od nekuda. Sve su to "naše" trudnice, tako da mi ni njih ne vraćamo i trudimo se da svaka dobije uslugu u najkaraćem mogućem vremenskom roku - zaključuje Simić.

Nakon termina trudnice ovaj pregled obavljaju u Kliničkom centru u Nišu, a kako kažu u Upravi, na Klinici za ginekologiju i akušerstvo, gde su trudnice nedavno svedočile da nema osnovne opreme, ima 12 aparata, ali najavljuju da će se potruditi da u narednom periodu zanove svu postojeću aparaturu.

Nastavak na JužneVesti.com...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta JužneVesti.com. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta JužneVesti.com. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.