Vokerova privatna misija: Da Račak i dalje ostane adut Prištine

Izvor: Radio Televizija Vojvodine, 15.Jan.2020, 11:09   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Vokerova "privatna" misija: Da Račak i dalje ostane adut Prištine

Slučaj Račak je i posle dve decenije adut Prištine, ovaj put kao vid pritiska u cilju slabljenja pregovaračke pozicije Beograda, u situaciji u kojoj je došlo do značajnog broja povlačenja priznanja tzv. Kosova, kao što je pre 21 godinu poslužio kao pokriće za agresiju NATO na tadašnju SRJ, inače prvu intervenciju tog vojnog saveza bez saglasnosti UN.

Ne slučajno, u Prištini je ovih dana, na godišnjicu tog zločina, i Vilijem Voker, glavni sponzor i protagonista >> Pročitaj celu vest na sajtu Radio Televizija Vojvodine << Račka, po čijem nalogu je za 45 pronađenih tela, naoružanih pripadnika tzv. OVK, u tom mestu, rečeno da su civili, a za njihovu smrt su optužene snage bezbednosti tadašnje SRJ.

Izveštaj Vokera, koji je tada bio šef Misije OEBS-a na KiM, da su vladine snage u Račku počinile masakr nad nedužnim civilima, bio je presudan za odluku NATO da SRJ bude bombardovana samo dva meseca kasnije.

Uprkos negiranjima zvaničnog Beograda, zapadni zvaničnici i štampa prihvatili su Vokerovu verziju kao jedinu i zvaničnu.

„Slučaj Račak” isfabrikovan je u vreme kada su pregovori u Rambujeu zapali u krizu, jer vlasti u Beogradu nisu pristale na zavođenje jedne vrste protektorata zapadne vojne alijanse nad celom zemljom.

Veselji:Vređa tolerancija EU

Lider Demokratske partije Kosova (DPK) Kadri Veselji rekao je da na godišnjicu masakra u Račku, kao i mnogih drugih zločina, građani Kosova doživljavaju još jednu povredu koja dolazi kao posledica tolerancije Evropske unije prema Srbiji i njenoj politici negiranja i nekažnjavanja odgovornih.

"EU ne samo da stoji mirno zbog stalnog odbijanja Srbije da kažnjava ratne zločince, već je danas ravnodušna i prema srpskim naporima da ponovo ispričaju istoriju i negiraju odgovornost za zločine počinjene nad našim građanima.

Postoje evropski zvaničnici koji misle da bi Kosovo trebalo tiho da prizna nekažnjavanje počinitelja masakra Albanaca 1998-1999. kao cenu slobode. Ali oni ozbiljno greše, jer zločini protiv čovečnosti nisu propisani i mir se ne može graditi na nepravdi ", napisao je Veselji na svojoj Fejsbuk stranici.

Cilj Vokera i Zapada bio je da se obezbedi razumevanje svetske javnosti, a još neodlučne zapadne vlade pridobiju za agresiju na Jugoslaviju, koja je počela 24. marta bez odluke Saveta bezbednosti UN.

Nasuprot tome, tri ekipe forenzičara - jugoslovenska, beloruska i finska - utvrdile su da su na telima poginulih u selu Račak pronađene samo rane iz vatrenog oružja, i to iz daljine, kao i da su na rukama ubijenih pronađene čestice baruta.

Da masakra nad civilima nije bilo potvrdio je, indirektno, i Haški tribunal, koji je posle iznošenja dokaza Slobodana Miloševića, da su u tom mestu vođene borbe protiv albanskih terorista i da su poginuli bili pripadnici ilegalne OVK, iz optužbe protiv generala Nebojše Pavkovića, Vladimira Lazarevića i ostalih - ovaj slučaj je izbrisan.

Istina o Račku ostala je dugo skrivena od svetske javnosti pre svega zato što kompletan izveštaj ekspertskog tima Evropske unije, dostavljen njenom tadašnjem predsedništvu u Bonu, nikada nije javno objavljen.

Tadašnji američki predsednik Bil Klinton je nakon dešavanja iz januara 1999. godine govorio da svi treba da zapamte šta se dogodilo u Račku...

Mediji su pre dve godine preneli izjavu finske forenzičarske Helene Rante da joj je Voker „diktirao” kako treba da sačini izveštaj o obdukciji stradalih Albanaca u selu Račak na Kosovu, kao i da mora da koristi reč masakr...

Prema zvaničnoj verziji sadržanoj u izveštaju MUP-a i u zapisniku istražnog sudije o uviđaju, u Račku je došlo do sukoba naoružanih Albanaca sa srpskom policijom.

U izveštaju se navodi da je tom prilikom poginulo četrdesetak Albanaca, koji uglavnom nisu bili u uniformi, ali su svi imali toplu višeslojnu odeću, a veliki broj njih i istovetne vojničke čizme, te su većinom posedovali vatreno oružje, koje su tada i upotrebili.

Selo Račak je, inače, bilo okruženo rovovima, tu se nalazio jedan od štabova terorističke OVK, a na mestu događaja su pronađene i velike količine oružja i municije.

Sudija Danica Marinković i danas svedoci o uviđaju koji je svojevremeno obavila u Račku.

Tada je, kaže, utvrđeno da nije bilo masakra i da poginuli nisu nedužni albanski civili, već pripadnici OVK, o čemu, inače, postoji obiman dokazni materijal sa fotografijama, uključujući i gomilu oružja koja je pronađena u selu.

Svoja svedočenja o Račku i drugim događajima na KiM Marinkovićeva, sada penzionisani sudija Apelaciono suda, u Kragujevcu iznela je u knjizi "Sudija u ratu i miru - svedočim".

Svedok dešavanja tih godina na KiM, novinar francuskog Figaroa, Reno Žirar, je, početkom maja prošle godine za srpske medije ispričao da su on i koleginica iz Bi-Bi-Sija bili u Dečanima, kada su se pripadnici OEBS žalili da Albanci ne poštuju prekid vatre.

A kada je, kako je rekao, uveče stigao u hotel "Grand" u Prištini, gde se nalazio srpski informativni punkt, dobio je saopštenje da su regularne snage Srbije tokom tog dana izvršile uspešnu antiterorističku akciju u Račku.

Sutradan je, kaže, otišao u Račak, gde je zatekao uniformisane pripadnike tzv. OVK u celom selu, koji su im "vojnički sukob predstavili kao masakr civila".

I francuski novinar Žan Luj Tramble, koji je takođe u magazinu Figaro objavio reportažu o stradanju Srba na KiM, proletos je za beogradske medije rekao da su događaji iz Račka i sve što ih je pratilo bili, kako je istakao, najveći „fejk njuz“ s kraja 20. veka i jedan od prvih iz nove ere.

U agresiji NATO snaga na SRJ, koja je trajala 78 dana, stradalo je prema nekim podacima tri hiljade građana SRJ, a teško su oštećeni infrastruktura, privredni objekti, škole, zdravstvene ustanove, medijske kuće, spomenici kulture.
Pogledaj vesti o: Autonomna pokrajina Kosovo i Metohija

Nastavak na Radio Televizija Vojvodine...






Povezane vesti

"RAČAK", DVE DECENIJE KASNIJE Bio je direktan povod za NATO bombardovanje, a danas je slučaj zbog koga se ide u ZATVOR

Izvor: Blic, 15.Jan.2020

Slučaj "Račak" je i posle dve decenije adut Prištine, ovaj put kao vid pritiska u cilju slabljenja pegovaračke pozicije Beograda, u situaciji u kojoj je došlo do značajnog broja povlačenja priznanja tzv. Kosova, kao što je pre 21 godinu poslužio kao pokriće za agresiju NATO na tadašnju SRJ,...

Nastavak na Blic...

Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Radio Televizija Vojvodine. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Radio Televizija Vojvodine. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.