Izvor: RTS, 20.Jan.2021, 14:32

Predata prva tužba protiv NATO-a zbog osiromašenog uranijuma

U Višem sudu u Beogradu podneta je prva tužba protiv NATO-a u ime oficira, vojnika, policajaca i ratnih rezervista obolelih od kancera, koji su boravili na Kosovu i Metohiji tokom NATO bombardovanja SR Jugoslavije.
Tužbu je podnela Advokatska kancelarija Aleksić iz Niša, a advokat Srđan Aleksić rekao je novinarima da je korišćenjem osiromašenog uranijuma povređeno pravo na život građana Srbije koji žive na KiM, kao i svima koji >> Pročitaj celu vest na sajtu RTS << žive na Kosmetu i na jugu Srbije.
"Posebno kod Pljačkovice, udaljene 2,5 km od centra Vranja, kao i još pet sela u opštinama Bujanovac i Preševo, za šta je i NATO priznao da je bačeno najviše osiromašenog uranijuma. Tamo i danas živi mnogo naših ljudi i veliki broj je oboleo", kazao je Aleksić.
On je dodao da očekuje odgovor na tužbu do jula ove godine.
Naglasio je da uz svaku tužbu njegovih klijenata postoji lekarska dokumentacija i izveštaji, kao i izveštaj veštaka sudske medicine koji potvrđuju uzročno-posledičnu vezu osiromašenog uranijuma i obolevanja od kancera.
Takođe, u tužbi je precizno navedeno za svakog klijenta na kojoj je teritoriji i u kojem periodu je bio na KiM 1999. godine.
On je kazao da će postupak voditi po principu koji je vodio italijanski advokat Fjorea Tartalje sa kojim je zajedno radio na optužnicama i koji je deo njegovog tima.
Primer tužbe italijanskih vojnika Prema njegovim rečima, Tartaljevi klijenti su bili italijanski vojnici koji su 1999. na KiM proveli 30 dana, a nakon godinu dana su oboleli od kancera.
Nakon tužbe dobili su pravo na novčanu naknadu i besplatno lečenje.
Kazao je i da će Tartaljevi dokazi, kojima je dobio 181 slučaj, biti na raspolaganju i u Beogradu, Kragujevcu, Nišu, Novom Sadu i Vranju, s obzirom na to da, kako je naveo, ima nameru da pokrene svih pet tužbi i vidi kakav će biti stav suda, kao i da li će predstavnici NATO-a odgovoriti na tu tužbu.
Kao jedan od mogućih problema, Aleksić navodi plaćanje sudske takse od 73.000 dinara, ističući da neki klijenti imaju tršokove od 4.000 evra mesečno za lekove.
U Italiji je, kaže Aleksić, skupštinska komisija utvrdila uzročno-posledičnu vezu između bačenog osiromašenog uranijuma i obolevanja italijanskih vojnika, kao i odluku da bez obzira na novčana primanja mogu da pokrenu tužbu za naknadnu štete koja je besplatna i bez plaćanja sudske takse.
Kaže da su u tužbi predložili odlaganje plaćanja sudskih taksi i oslobađanje od plaćanja uz obrazloženje da sa svojim materijalnim primanjima klijenti nisu u mogućnosti da ih plate i da to onemogućava našim građanima pristup pravdi.
Aleksić navodi da su predložili da taj spor bude rešen medijacijom, ukoliko NATO bude želeo da razgovara, a ako ne, kako kaže, tu je sud.
Upitan kako to kod nas može da se dokaže, Aleksić kaže da smo bili u istoj pravnoj poziciji i pravnom položaju, a da je šteta od osiromašenog uranijuma ista kod italijanskih i kod naših vojnika.
"Radi se o nekoliko vrsta kancera, pre svega leukemiji, kanceru štitne šlezde, grla, mozga, kostiju i još nekoliko kancera koji su specifični po tome što ih izaziva osiromašeni uranijum", naveo je Aleksić i dodao da je to dokazala i Svetska zdravstvena organizacija.
Aleksić je naveo da je nakon istraživanja uzročno-posledične veze između trovanja osiromašenim uranijumom i obolevanja od kancera u telima vojnika pronađen metal posle 1999. godine.
U Srbiji postoji i presuda Okružnog suda iz 2001, koja je detaljno objasnila gde je NATO bombardovao koristeći osiromašeni uranijum.
"Na Srbiju je bačeno 15 tona osiromašenog uranijuma, odnosno, na KiM i na jugu Srbije", kazao je Aleksić ističući da je to ogromna količina osiromašenog uranijuma i zračenja, a najviše je bačeno u okolini Peći, Prizrena, Uroševca i Đakovice.
"Naši građani moraju da budu u jednakom položaju kao građani Italije. Još jedna presuda koja nam ide u korist je presuda suda u Strazburu, koja se odnosi na član 2 Povelje – Pravo na život", rekao je Aleksić.
Pecizirao je da postoje već dve presude, jedna u Turskoj, druga u Velikoj Britaniji, kada su njihovi građani imali problem sa jonizujućim zračenjem, a prema kojima se država obavezuje da plati nadoknadu štete jer im je povređeno pravo na život.
Aleksić je ranije izjavio da se njegovoj kancelariji do sada obratilo oko 2.000 klijenata zbog tužbe protiv NATO-a i da su dostavili medicinsku dokumentaciju.
On je, takođe, naveo da će visina odštete biti precizirana tokom sudskog postupka, ali da smatra da je minimum 100.000 evra i više.
Pogledaj vesti o: NATO,   Autonomna pokrajina Kosovo i Metohija

Nastavak na RTS...






Povezane vesti

U Beogradu podneta prva tužba protiv NATO zbog osiromašenog uranijuma

Izvor: N1 televizija, 20.Jan.2021

Advokat Srđan Aleksić podneo je Višem sudu u Beogradu prvu pojedinačnu privatnu tužbu protiv NATO sa zahtevom za odštetu zbog obolevanja usled bombardovanja osiromašenim uranijumom, te poručio da bi i građani Republike Srpske i BiH oboleli od kancera trebalo da na isti način zaštite svoja...

Nastavak na N1 televizija...

Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta RTS. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta RTS. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.