Zašto se Zapad uplašio odgovora Moskve (2): Ko je smestio Maši i medvedu

Izvor: Vesti-online.com, 07.Mar.2017, 04:02   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Zašto se Zapad uplašio odgovora Moskve (2): Ko je smestio Maši i medvedu

Na ruski "bezobrazluk" da suparniku treba doskočiti njegovim sredstvima, nadovezao se i jedan ruski crtać - "Maša i medved". Nestašna Maša i trpeljivi meda postali su jedan od najgledanijih crtaća na svetu i među 10 najgledanijih sadržaja na Ju tjub kanalu.

Epizoda pod nazivom "Maša i kaša" sakupila je milijardu i osamsto četiri miliona pregleda! Zapadni mediji su bezazleni crtać koji drastično odudara od trenda agresivnih i ružnih glavnih junaka sa Zapada, odmah okarakterisali >> Pročitaj celu vest na sajtu Vesti-online.com << kao "demonstraciju Putinove meke sile".

Trogodišnja Maša, odevena u tradicionalnu rusku nošnju, sa maramom na glavi, nepozvana je ušla u domove i očarala decu u 120 zemalja sveta.

Rado se gleda od Velike Britanije do muslimanske Indonezije. Baš kao i u slučaju drugih crtaća iz holivudske kuhinje snova ili sjajnih japanskih majstora crtanja, i Maša je nastavila da "živi" na tržištu kroz proizvodnju igračaka sa njenim i medinim likom, preko odeće u kojoj nasmejani lik devojčice sa maramom krasi haljinice i majice.

Mada je nastao od Rusa koji je zanat pekao u Americi i bez ikakvih političkih pretenzija, planetarna popularnost crtaća je odmah upala u oči baš zato što dolazi iz Rusije. Svetski prepoznatljiv brend je stvoren, a nosi oznaku "made in Russia" i to u trenutku kada Zapad uvodi sankcije Moskvi zbog pripajanja Krima i mešanja u ukrajinsku krizu.

To ume da zasmeta, čak i kada firma Animakord, koja stoji iza crtaća, ne dobija državne subvencije. Uostalom i ne treba im pomoć vlade, jer su samo u 2015. zaradili 225 miliona dolara.

Protiv popularnosti ruskog crtaća nije se moglo javno, ali je na čuđenje svih koji su bar jednom pogledali "Mašu i medveda", osvanula vest da su ruski psiholozi na listu najštetnijih crtaća Mašu smestili na prvo mesto.

Otkud pored Pokemona, simpatično podmuklog mačka Toma, nervoznog Kojota, drskog Duška Dugouška i kojekakvih nakaza i čudovišta jedna tvrdoglava i neposlušna devojčica deluje najpogubnije na dečju psihu. Ispostaviće se da je vest nekritički raširena, po sistemu "copy past", a da iza nje ne stoji nikakvo ozbiljno istraživanje, već mišljenje pojedinca.

U tekstu "Ko je smestio Maši i medvedu", bloger Lazar Bošković otkriva da je reč o spinovanju i da je to lako utvrditi prateći tragove na internetu. Sve sa navođenjem satnica, on je otkrio da se zapravo radilo o autorskom tekstu izvesnog Nikolaja Oficerova na nezavisnom ruskom portalu Svopi. Od tog početnog teksta ostali mediji su preuzimanjem i dodavanjem došli do "ruskih psihologa", "istraživanja" i zaključka kako je Maša popularna u islamskim zemljama zbog toga što nosi -maramu!

Kreator "Maše i medveda" Oleg Kuzovkov, kao i mnogi drugi ruski animatori, prešao je u Los Anđeles u vreme devedesetih, ali se vratio u majčicu Rusiju 2003. godine. Sada je na relaciji Moskva - Los Anđeles i on lično nije osetio neprijateljski stav kolega na Zapadu.

- Nema animoziteta, nema rivalstva, niko (u SAD) ne pokušava da zaštiti svoje tržište crtanih od stranih projekata. Kada vide nešto jedinstveno i neobično, nešto što nemaju, to uzimaju - odgovarao je Kuzovkov na novinarska pitanja da li je u meki "sedme umetnosti" naišao na diskriminaciju.

Nastavak na Vesti-online.com...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Vesti-online.com. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Vesti-online.com. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.