Izvor: B92, 10.Okt.2022, 21:38
Mađarska se brani: "Neko mora da priča sa Moskvom"
Mađarski ministar spoljnih poslova Peter Sijarto branio je svoj nedavni sastanak sa najvišim ruskim diplomatom Sergejem Lavrovom.
On je rekao da neko mora da razgovara sa Moskvom da bi mađarski domovi bili topli zimi, misleći na preteću energetsku krizu u Evropi, prenosi Raša tudej (RT).
U intervjuu za Hir TV u nedelju, Sijarto je rekao da su njegovi razgovori sa Lavrovom na marginama Generalne skupštine UN prošlog meseca u Njujorku poslužili kao prilika >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << da se razgovara o hitnim pitanjima snabdevanja energijom.
"Pa kad odlične opozicione kolege opisuju koliko je ovo bilo glupo, neka pomisle da će, iako možda drugde neće biti toplo, imati grejanje u svojim stanovima. Zato što je neko morao da razgovara (sa Rusijom)", rekao je on.
Sijarto je objasnio da trenutno postoji "samo jedan gasovod u Evropi koji ide od istoka ka zapadu i radi na 100 odsto" – Turski tok, koji isporučuje ruski gas u Mađarsku preko Turske, Bugarske i Srbije. Ruski energetski gigant Gasprom, rekao je Sijarto, ispunjava sve svoje obaveze prema Srbiji.
On je dodao i da je razgovarao i o zakasnelim plaćanjima Mađarske za gas. Prošle nedelje, državna energetska kompanija MVM saopštila je da je postigla dogovor sa Gaspromom da odloži plaćanje za zimu.
Sijarto je rekao da spoljnu politiku posmatra kao "alat za poboljšanje stanja zemlje". Priznajući da njegov susret sa Lavrovom mediji možda ne vide kao "veliku priču", rekao je: "Ali čemu služi spoljna politika, ako ne ovome?"
U intervjuu za RIA Novosti prošlog meseca, on je izrazio žaljenje što je bio jedini predstavnik EU koji se sastao sa Lavrovom tokom Generalne skupštine. Ako ne bude dijaloga sa Rusijom, "sve može da prođe još gore nego što je bilo ranije", upozorio je on.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, Twitter nalogu i uključite se u našu Viber zajednicu.
Pogledaj vesti o: Moskva









