Deklaracija nije narušila međunarodno pravo

Izvor: RTS, 22.Jul.2010, 17:16   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Deklaracija nije narušila međunarodno pravo

Predsednik Međunarodnog suda pravde Hisaši Ovada saopštio je da deklaracija o jednostranom proglašenju nezavisnosti Kosova nije protivna međunarodnom pravu. Za takvo mišljenje glasalo 10 sudija, četvorica protiv.

Predsednik MSP Hisaši Ovada saopštio je, čitajući savetodavno mišljenje tog suda o legalnosti jednostrano proglašene nezavisnosti Kosova, da deklaracija kojom je kosovski parlament proglasio nezavisnost nije u suprotnosti sa međunarodnim pravom, zato što >> Pročitaj celu vest na sajtu RTS << međunarodno pravo ne sadrži zabranu takvih deklaracija.

"Sud je zaključio da usvajanjem deklaracije o nezavisnosti nije narušeno opšte međunarodno pravo, ni rezolucija 1244 Saveta bezbednosti UN, niti ustavni okvir na Kosovu. Shodno tome, usvajanje te deklaracije nije prekršilo nijedno primenjivo pravilo međunarodnog prava", rekao predsednik Ovada.

Sud je saopštio da nije raspravljao o pravu na samoopredeljenje ili pravu na nužnu secesiju.

Takvo mišljenje MSP podržali su predsednik suda Ovada, Abdul Koroma (Sijera Leone), On Šokat Al-Kasone (Jordan), Tomas Burgental (SAD), Bruno Sima (Nemačka), Roni Abraham (Francuska), Kenet Kit (Novi Zeland), Abdulkavi Jusuf (Somalija), Kristofer Grinvud (Velika Britanija) i Bernardo Sepulveda Amor (Meksiko).

Protiv su bili potpredsednik Suda Peter Tomka iz Slovačke, Muhamed Benjuna (Maroko), Leonid Skotnjikov (Rusija) i Antonio Augusto Kankado Trindade (Brazil). Kinez Ši Đujong nije glasao zbog proceduralnih pitanja.

MSP je utvrdio da međunarodno pravo u načelu ne zabranjuje jednostrane deklaracije o nezavisnosti, ne ulazeći u pitanje da li takve deklaracije zatim proizvode državnost.

Prema savetodavnom mišljenju suda, koje nije obavezujuće za države, deklaracija o nezavisnosti Kosova nije bila u suprotnosti sa rezolucijom 1244, ni sa privremenim pravnim poretkom koji je u pokrajini njom ustanovljen.

Tokom prvih pola časa izlaganja, sudija Ovada je objašnjavao okolnosti pod kojima je Generalna skupština UN od Međunarodnog suda pravde zatražila mišljenje o legalnosti kosovske nezavisnosti, nadležnost suda, kao i široki spektar dokumenata koji su sudije uzele u obzir prilikom donošenja savetodavnog mišljenja.

"Ne postoji nikakva prepreka oko zadatka koji je od suda tražen. Generalna skupština ima legitimni interes da dobije odgovor na ovo pitanje, prema tome sud smatra da ne postoje uverljivi razlozi da ne da savetodavno mišljenje u pogledu pitanja koje mu je postavljeno", rekao je Ovada.

Četrnaestočlano sudsko veće donelo je mišljenje na zahtev Generalne skupštine UN, koja je u oktobru 2008. godine podržala zahtev Srbije da se ispita legalnost kosovske nezavisnosti. Devet od 14 stalnih sudija MSP dolazi iz država koje su priznale nezavisnost Kosova, uključujući i Ovadu, a iz procesnih razloga izostalo je glasanje sudije iz Kine.

Proces donošenja savetodavnog mišljenja o Kosovu već je ušao u istoriju međunarodnog prava, jer se u raspravu uključio rekordan broj država, 36, kao i zbog činjenice da je aktivno učešće uzela i Kina, koja se, prethodno, nikada nije pojavila na nekom procesu pred Međunarodnim sudom pravde.

U Palati mira u Hagu prisustvovao je i ministar spoljnih poslova Srbije Vuk Jeremić, kao i čitav srpski pravni tim. Delegacija Kosova, koju predvodi Skender Hiseni, prisutna je pod nazivom "autor jednostrane deklaracije", pošto samoproglašena država Kosovo nije članica UN.

Savetodavno mišljenje nije obavezujuće za države, ali će, kako su ocenili stručnjaci, imati veliku pravnu, ali i političku i moralnu težinu.

Kosovski parlament jednostrano je proglasio nezavisnost 17. feburara 2007. godine, što je, do sada, priznalo 69 od 192 država članica Ujedinjenih nacija.
Pogledaj vesti o: Mišljenje međunarodnog suda

Nastavak na RTS...






Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Povezane vesti

MSP: Deklaracija o nezavisnosti nije kršenje međunarodnog prava

Izvor: Danas, 22.Jul.2010

Deklaracija o nezavisnosti nije kršenje međunarodnog prava, Rezolucije 1244 ili Ustavnog okvira, mišljenje je Međunarodnog suda pravde. Za ovo mišljenje glasalo je 10 sudija, a četiri su bile protiv.

Nastavak na Danas...

Sud zamenio teze

Izvor: Politika, 23.Jul.2010, 00:10

Umesto da odgovara na pitanje da li je otcepljenje u skladu sa međunarodnim pravom, Sud prešao na ocenjivanje same deklaracije..Umesto da sučeljava princip teritorijalnog integriteta na čemu je insistirala Srbija i princip prava na samoopredeljenje na čemu su tokom spora insistirali Albanci, Sud...

Nastavak na Politika...

Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta RTS. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta RTS. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.