Izvor: Blic, 14.Feb.2005, 13:00 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Ovacije filmu Stefana Arsenijevića
Ovacije filmu Stefana Arsenijevića
Prilično neobična situacija, koja se do samo pre nekoliko godina nije mogla ni zamisliti, na početku 55. međunarodnog filmskog festivala u Berlinu. Svečano otvaranje proteklo je bez mega-starova i najzvučnijih imena nemačke političke i kulturne scene. Osim ekipe filma 'Čovek coveku', reditelja Režisa Varnjijea i britanskih glumaca Kristin Skot-Tomas i Dzozefa Fajnsa, nije bilo drugih zvučnih imena.
U takvoj situaciji prisutni >> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << pratioci 'Berlinala' se polako navikavaju na aktere prikazanih filmova kao jedine festivalske zvezde, pa su tako u centru pažnje bili Kianu Rivs i Tilda Svinton, glavni junaci drugog po redu prikazanog filma u oficijelnoj selekciji ('Sisač palca' Majka Milsa) te ekipa filma 'Hotel Ruanda' - reditelj Teri Džordž i dvoje afroameričkih glumaca, Don Čidl i Sofi Okonedo, oboje nominovanih za ovogodišnje glumačke 'Oskare'. Propraćeni dostojnom medijskom pratnjom u Berlinu su već i Katrin Denev i Žerar Depardje, kao i reditelj Andre Tešine, akteri francuskog filma 'Vremena koja se menjaju', jednog od favorita u ovogodisnjoj trci za nagradama.
Počele su projekcije i u ostalim festivalskim sekcijama. Tradicionalni 'Forum' je otvoren projekcijom omnibusa od pet storija pod nazivom 'Izgubljeno i nađeno', urađenog sa priličnom finansijskom podrškom nemačkog federalnog fonda za finansiranje kulturnih aktivnosti. Storije mladih autora su međutim propraćene različitim reakcijama publike. Daleko najsnažniji utisak, moglo bi se reći 'tri klase ispred ostalih', ostavila je storija beogradskog reditelja Stefana Arsenijevića 'Iznenada jednog popodneva', sa fenomenalno dobrom Milenom Dravić u ulozi bivše stjuardese, koja svoj životni put završava kao prodavačica karata u jednom beogradskom tramvaju. Iako se dijalozi u filmu nisu mogli adekvatno prevesti, publika je sasvim dobro razumela duhovitost priče i estetsko savršenstvo Arsenijevićevog filma, pa ga je na kraju, prilikom pojave njegovog imena na odjavnoj špici, nagradila ovacijama Srđan Knežević
















