Izvor: Politika, 04.Maj.2009, 23:37 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Ostvarenja se međusobno razlikuju
Vršac – Vrščani su lepo primili preksinoćno premijerno prikazivanje, na Drugom programu RTS, dokumentarno-igranog filma o Paji Jovanoviću, našem verovatno najboljem slikaru svih vremena. Prošle nedelje u Pajinom rodnom Vršcu koji priprema veličanstveno obeležavanje veka i po od rođenja slavnog slikara, ekipa RTV je započela još jedan dokumentarac, povodom – istog jubileja.
Prema rečima Đure Mrđe, scenariste i režisera, film RTV će snimati u Vršcu, >> Pročitaj celu vest na sajtu Politika << Dolovu, Beogradu, Pančevu, Novom Sadu, Sremskim Karlovcima, kao i Beču, gde je Jovanović završio Kraljevsku likovnu akademiju. O slikaru će govoriti Nikola Kusovac, Petar Petrović, nekoliko Vrščana, a narator je glumac Ivan Jagodić.
– Ostvarenja se međusobno razlikuju. Recimo, autor prvog filma o Paji Jovanoviću (snimljen još 1957. godine), Predrag Delibašić, u mom projektu je prvi put svedok razgovora sa umetnikom, od pre pola veka. Želja mi je da se o Paji Jovanoviću snima i igrani film, a kad bih još mogao da budem režiser u njemu... – kaže Mrđa.
Pitali smo sagovornika da li su dve televizije mogle da se dogovore pre ulaska u realizaciju ovog projekta. „Moj film o Paji, koji će trajati 50 minuta, koštaće par hiljada evra. Ovakvi projekti nisu toliko skupi u odnosu na njihovu kulturnu i dokumentarnu vrednost”, odgovorio je Mrđa indirektno, i naglasio da je dokumentarac o slikaru njegova stara ideja.
U razgovoru za „Politiku”, mr Tomislav Suhecki, pomoćnik predsednika vršačke opštine, za oblast kulture, ne odriče izvesnu pristrasnost kada je reč o poštovanju slikara, jer je i sam slikar.
– Koliko god da se Paji odužujemo, uvek ćemo mu biti dužni. Prevazilazi nacionalne okvire i zato ne smatram da je projekat RTV, i pored vrhunskog filmsko-dokumentarnog ostvarenja Veska Butrića, koji nas je oduševio, uzaludno trošenje para – rekao je Suhecki koji je pre tri godine inicirao snimanje Butrićevog filma, pa je opština uputila predloge Vladi Srbije, RTS, SANU i Muzeju grada Beograda i zamolila da se ova ideja ostvari.
Saznajemo da će i regionalna TV „Banat”, uz saglasnost Butrića, emitovati ovaj dokumentarac na svom kanalu. Takođe, u svojevrsnom vršačkom muzeju „Apoteci na stepenicama”, u kojoj je i prostor posvećen Paji Jovanoviću, biće instalisana video oprema, na kojoj će svakoj turističkoj grupi biti prikazan dokumentarno-igrani film Veska Butrića.
Mr Javor Rašajski, član Opštinskog veća u Vršcu, zadužen za kulturu, ponavlja tvrdnju da svaki novi film može samo da doprinese boljem upoznavanju Paje Jovanovića. „Osim ovog filma RTS, koji je snimljen o trošku nacionalne informativne kuće i predstavlja izuzetno dokumentarno i umetničko ostvarenje povodom obeležavanja 150 godina od rođenja Paje Jovanovića, pripremamo veliku monografiju umetnika, a i njegovu bistu ćemo otkriti.”
Pored dva dokumentarna filma, u Vršcu je urednik RTV Sofija Ljukovčan pre pet meseci snimala i TV emisiju koja je gromoglasno najavljivana na kanalu RTV i u novinama. Međutim, bez obrazloženja, emisija je u poslednjem času – skinuta sa programa. Zašto, ne zna se. O razlozima se u Vršcu samo nagađa.
Jovica Danilović
[objavljeno: 05/05/2009]
















