
Izvor: S media, 13.Sep.2011, 18:25 (ažurirano 02.Apr.2020.)
U parlamentu o vladajućoj koaliciji i Kosovu
Stanje u vladajućoj koaliciji, kao i Kosovo i Metohija uoči 16. septembra bile su glavne teme današnjeg radnog dana u Skupštini Srbije.
Dan pošto se među vladajućim strankama atmosfera "usijala" zbog odlaganja glasanja o predloženim rešenjima o železnicama iz skupštinske većine poručeno je da koalicija nije ugrožena i da će preostali posao na putu ka EU biti završen do kraja. >> Pročitaj celu vest na sajtu S media <<
Poslanici su izneli svoje mišljenje o tome šta bi Srbija trebalo da uradi ukoliko 16. septembra, nakon što bude istekao sporazum sa Kforom o prelazima, Priština realizuje svoje namere i rasporedi carinike i policajce.
Tadić: Srbija ne prihvata nametnuto rešenje (VIDEO)
Ponovo odložena sednica Odbora za KiM
Dejanović: Biće većine u danu za glasanje
Njihovi predlozi se kreću od toga da Srbija treba da učini sve kako bi zaštitila Srbe u pokrajini, do toga da treba da formuliše novu politiku prema Kosovu koja bi se zasnivala na prihvatanju realnosti i rešavanju problema na osnovama Ahtisarijevog plana.
Na početku radnog dana, u delu sednice u kome poslanici svakog utorka i četvrtka od predstavnika vlasti mogu da zatraže određene informacije, poslanici SRS su zatražili održavanje sednice Skupštine Srbije na kojoj bi bila doneta odluka o tome šta Srbija treba da preuzme tim povodom.
Kosovo i Metohija bila je glavna tema i sednice skupštinskog Odbora za Kosovo i Metohiju, koja je po treći put odložena u prethodnih nekoliko dana, a ovog puta zbog nedolaska predstavnika Ministarstva za Kosovo i Metohiju i pregovaračkog tima Beograda.
Predsednik tog odbora Ljubomir Kragović (SRS) najavio je da će sednicu zakazati za sutra, ali i svakog narednog dana sve dok se nadležni ne pojave i ne predstave izveštaj o dosadašnjem toku razgovora Beograda i Prištine.
Poslanici su na plenumu raspravljali o predloženim zakonskim rešenjima o parničnom postupku, čiji je cilj, prema rečima ministarke pravde Snežane Malović, povećanje efikasnosti pravosuđa i skraćenje parničnih postupaka.
Malović je dodala da će usvajanjem tog akta Srbija ispuniti jednu od obaveza u procesu sticanja statusa kandidata za članstvo u Evropskoj uniji.
Predloženi zakon o parničnom postupku podržavaju stranke vladajuće većine, kao i Liberalno-demokratska partija, dok je ostatak opozicije izneo niz kritika na račun predloženih rešenja i sumnji da on neće moći da bude sproveden u praksi.
Podnošenje amandmana na taj zakonski predlog, čija je najvažnija novina da se na početku suđenja određuje vremenski rok za vršenje parničnih radnji, najavile su i stranke opozicije, ali i socijalisti i poslanici PUPS, koji su saopštili da u načelu podržavaju ta rešenja.
(Tanjug)