Tomić o radovima kompanije Koto na tvrđavi Novo Brdo

Izvor: Radio Televizija Vojvodine, 29.Sep.2019, 11:59   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Tomić o radovima kompanije "Koto" na tvrđavi Novo Brdo

Beogradsku kompaniju "Koto" Unesko je izabrao da izvodi radove na restauraciji tvrđave Novo Brdo, a pomoćnik direktora te firme Đorđe Tomić kaže da su veoma ponosni na taj projekat, kao i da su zatečeni odlukom Kosovskog instituta za zaštitu spomenika početkom septembra da im se zabrani dalje izvođenje radova.

Tomić za Kosovo onlajn navodi da je projekat zahvaljujući učešću svih angažovanih strana, pre >> Pročitaj celu vest na sajtu Radio Televizija Vojvodine << svega Uneska, kao i EU koja ga je finansirala, omogućio da se sačuva i u potpunosti obnovi ovaj srednjovekovni lokalitet od izuzetnog značaja u svetskim okvirima.

"Procenjena vrednost ovog međunarodnog tendera bila je oko 2.000.000 američkih dolara, naša kompanija je radove koje je izvodila ugovorila po ceni između 600 i 700 hiljada evra", navodi Tomić.

On kaže da su Ugovor sa Uneskom, kao implementatorom projekta, zaključili 21. maja, 2015. godine u Parizu, po sprovedenom međunarodnom postupku nabavke i da su kao kompanija ispunili veoma stroge kriterijume u pogledu referenci, kadrovskog kapaciteta i opremljenosti.

On je naglasio da su angažovali stručnjake sa zavidnim iskustvom u ovoj oblasti, arheologa dr Marka Popovića i arhitektu mr Gordanu Simić.

Kompanija "Koto" je izvodila radove po projektu preduzeća "Omega inženjering" iz Dubrovnika koje je, takođe, po utvrđenoj proceduri izabrao Unesko.

U projektu "Omega inženjeringa" unutrašnjost novobrdske tvrđave između kula i bedema prikazana je kao ravna površina, a stručni tim kompanije "Koto", uz saglasnost projektanta, nadzora i investitora, na prostoru od 400 kvadratnih metara otkrio je neprocenjivo bogatstvo, navodi Tomić.

On kaže da su u pitanju tri stambene građevine, palata, crkva sa ostacima fresaka i toplo kupatilo-sauna, dve cisterne sa upojnim bunarima, trg, ulice i ostaci spoljnog bedema.

"Sve pronađene artefakte smo istražili, detaljno snimili, dokumentovali i prezentovali", navodi on i dodaje da je tehnološko-izvodački projekat sproveden u tri faze koje su realizovane 2015. i 2016. godine, timski sa Uneskovim prokjektantima i pod nadzorom.

"Svi izvedeni radovi predviđeni projektom završeni su septembra, 2017. godine", napominje Tomić.

Povodom napisa u medijima o osporavanju strucnosti kompanije i optužbi da za rušenje kulturnog dobra, Tomić ističe da je izvođačke radove vršilo preduzeće "CORE" iz Dubrovnika i Unesko kao implementator projekta.

"Arheološko naslede lokaliteta u potpunosti je zaštićeno i konzervirano, radovi koji su u toku odnose se isključivo na ojačavanje novoizgradenih delova zidova na kojima su se tokom ove i prošle godine pojavila delimična oštecenja. Lica zidova na kojima su se pojavili defekti nisu postojala pre nego što smo ih mi 2015. i 2016. godine ozidali. Sanacija defekata na novoizgradenom delu objekta ni na koji način ne ugrožava originalne ostatke utvrđenja i iste je moguće sanirati na efikasan načn u skladu sa nalogom Uneska", rekao je Tomić.

On tvrdi da radove niko ne ruši i da je u pitanju "preduzimanje propisanih radnji u skladu sa pravilima struke i u skladu sa projektom sanacije, tehnologijom i metodologijom uz poštovanje propisa koji regulišu bezbedan i zdrav rad. Napominjemo još jednom da se sve ovo odnosi na novozidani i novoizgrađeni deo objekta".

Kompaniji je Kosovski institut za zaštitu spomenika početkom septembra ove godine zabranio da izvodi dalje radove, a Tomić kaže da su sa nadležnim organima na Kosovu imali korektnu saradnju sve do 5. septembra 2019. godine.

"Na zahtev gospodina Hajrulahua radovi se obustavljaju, tada počinju da izlaze brojni napisi medija, kako albanskih tako i srpskih, u kojim se iznose neistine o radu naše kompanije. Iz tih tekstova saznajemo da su protiv naše kompanije i Srđana Đordevica, zaposlenog u našoj kompaniji, podignute krivične prijave od strane prištinskih institucija", kaže Tomić.

On kaže i da su zatečeni ovakvom odlukom Kosovskog instituta za zaštitu spomenika, posebno imajući u vidu da su, kako navodi, imali dobru saradnju sa njima u dosadašnjoj realizaciji projekta.

"Jedan od uslova tendera je bio multietničnost radne snage. Mi smo ovaj uslov u potpunosti ispoštovali", kaže Tomić.

Prema njegovim rečima, na lokalitetu su upotrebili mehanizaciju kako bi izvršili ugovornu obavezu, tj. otklonili nedostatke u garantnom roku.

"Izvršili smo sve neophodne predradnje kako bismo pristupili sanaciji ispoljenog nedostatka", zaključuje Tomić.

Nastavak na Radio Televizija Vojvodine...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Radio Televizija Vojvodine. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Radio Televizija Vojvodine. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.