Roba srpskog porekla može da uđe samo uz naziv Kosovo Republika

Izvor: Radio Televizija Vojvodine, 01.Jun.2020, 10:09

Roba srpskog porekla može da uđe samo uz naziv "Kosovo Republika"

Kosovska vlada odlučila je da roba srpskog porekla treba u dokumentaciji da ima naziv Republika Kosovo, a oni koji voze robu iz drugih država, kamionima sa srpskim tablicama treba preko kosovske kancelarije u Beogradu da dobiju dozvolu za ulazak na teritoriju Republike Kosovo“, rekao je službenik na administrativnom prelazu Jarinje Mizbah Juković.

Kosovski carinski službenik na administrativnom prelazu Jarinje >> Pročitaj celu vest na sajtu Radio Televizija Vojvodine << Mizbah Juković rekao je Kosovu Onlajn da je odlukom kosovske vlade tačno određeno po kojoj proceduri mogu da uđu kamioni sa robom na Kosovo.

Kosovska vlada donela je mere koje predviđaju da roba srpskog porekla treba u svoj propratnoj dokumentaciji da ima ustavni naziv Republika Kosovo.

Kilometarska kolona na Jarinju zbog mera reciprociteta

Na administrativnom prelazu Jarinje danas je formirana kilometarska kolona, jer je kamionima sa srpskim tablicama potrebna posebna dozvola za tranzit kroz Kosovo.

Mere reciprociteta koje je uvela odlazeća kosovska vlada zabranjuju prolaz robi iz Srbije na čijim propratnim papirima i deklaracijama nema natpisa "Republika Kosovo", a već dva dana u koloni koja je duga nekoliko kilometara čekaju i vozači koji ne prevoze robu srpskog porekla, ali imaju srpske registarske oznake.

Vozači koji robu voze iz Slovenije, Poljske i drugih zemalja na Kosovo čekaju već čitav dan na prelazu, jer im se ne dozvoljava prolaz bez odgovarajuće dozvole, prenosi portal Kosovo online.

"Ne daju nam da prođemo zbog srpskih tablica na kamionu. Traže nam neku najavu, od nekog oficira za vezu, ali nam niko još nije dao tačnu informaciju. Ne znamo šta će biti dalje", rekao je jedan od vozača.

On kaže da na robi koju vozi, kao ni na propratnoj dokumentaciji nema natpisa "Kosovo Republike" i ističe da bi u suprotnom imao problema prilikom ulaska u Srbiju.

Problema sa prolaskom na administrativnom prelazu Jarinje imaju i vozači koji planiraju samo da prođu tranzitno kroz Kosovo.

Za one koji voze robu iz drugih država, ali to čine kamionima sa srpskim tablicama treba preko kosovske kancelarije u Beogradu da se dobije dozvola za ulazak na teritoriju Republike Kosovo“, kaže Juković.

On je poručio da istu dozvolu moraju da imaju i prevoznici koji su u tranzitu kroz Kosovo, ali koji imaju srpske registarske oznake.

Juković dodaje da od jutros nije bilo kamiona sa srpskim tablicama i sa srpskom robom koji su prošli preko prelaza i ušli na Kosovo.

"Mi radimo od jutros od osam i za sad nije stigao nijedan mejl. Uzeli smo podatke od vozača i rekli smo im da ćemo im odmah javiti kada dobiju odobrenje“, zaključio je Juković, prenosi Kosovo Onlajn.

Đurić: Iza mere reciprociteta kolosalno nezakonje

Iza odluke prištinske Vlade da roba iz centralne Srbije bez oznake "Republika Kosovo" ne može da uđe na teritoriju Kosova i Metohije stoji činjenica da je u našoj južnoj pokrajini na delu kolosalno nezakonje, izjavio je danas direktor Kancelarije za Kosovo i Metohiju Marko Đurić.

Kako je rekao za Prva TV, upravo je zbog takvog nezakonja u ime Vlade Srbije tražio da međunarodna zajednica uvede kaznene mere i sankcioniše poteze koji su kršenje ne samo CEFTA sporazuma, briselskih sporazuma, nego i, kako kaže, elementarnih bazičnih ljudskih vrednosti.

"Kako možete u Evropi 21. veka da postavljate rampe za kamione koji prevoze mleko, dnevnu štampu, osnovne potrepštine?", upitao je Đurić.

Poručio je Srbima na KiM da ne brinu i dodao da ova mera ne može da potraje.

"Ovo će brzo da padne, a mi ćemo tada, kao što smo i za vreme epidemije korona, obezbediti normalno snabdevanje za naš narod", kazao je.

Direktor vladine Kancelarije ističe da ta mera ugrožava egzistenciju i Srba i Albanaca a, kako navodi, to dovoljno ilustruje visina cena dok su na snazi bile takse od 100 odsto, kada je za osnovne namirnice u albanskim sredinama cena skočila čak i do 30 odsto.

"Dobro znamo kako ljudi teško žive, a kada cena hleba skoči za 30 odsto, to je onda atak na egzistenciju, bez obzira da li je neko Albanac, Srbin ili bilo šta drugo", naveo je.

Kako kaže, istog trenutka kada je doneta mera reciprociteta, Beograd se obratio EU koja je formalni posrednik u odnosima Beograda i Prištine po pitanju sporazuma koji su do sada postizani.

Zahtevao je od evropskih zvaničnika da primene kaznene mehanizme koje ima na raspolaganju vezane i za Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju i vezano za Ceftu.

Navodi da je zvaničnike u EU predsednik Srbije Aleksandar Vučić upozoravao da ako ne primene oštrije mere prema Prištini da će sami zaustaviti dijalog u kojem kažu da žele da budu posrednici.

"Pošto su bili blagi prema Prištini, Priština je nastavila da divlja i evo danas imamo rezultate toga", navodi direktor vladine Kancelarije.

Đurić kaže da bez obzira da li je ovu meru uveo Aljbin Kurti zbog unutrašnjo političkih razloga, kao i u odnosu na to da li će pasti za nedelju dana, reakcije mora biti i ovakvo ponašanje ne sme se tolerisati.

Komentarišući formiranje nove Vlade u Prištini, Đurić kaže da ono što je za Srbe na KiM važno jeste da posle mnogo godina postoji jedinstvo, što pokazuje i to da danas Srpska lista ima 10 od 10 garantovanih pozicija za Srbe na KiM.

"To znači da će SL biti prvi put u suštinskom smislu jezičak na vagi od kojeg zavisi većina. Srpska lista to neće koristiti protiv bilo koga, već isključivo da zaštiti interese Srba na KiM, da obezbedi osnovnu egzistenciju, da spreči ovakva nasilja i omogući dugoročnu perspektivu", navodi Đurić.

Prema njegovim rečima, da nema Srpske liste na KiM, danas bi imali već usvojen zakon o verskim zajednicama, kojim bi i Dečani i Gračanica i drugi manastiri bili proglašeni baštinom Kosova, odnosno oteti SPC.

"Ali, to nije prošlo u Skupštini jer postoji Srpska lista", primećuje Đurić i dodaje da se na tom primeru vidi koliko je važno da je Srbija jaka.

"Koliko god Srbija bude jačala u ekonomskom, političkom, bezbednosnom pogledu to će biti snažnija naša pozicija na KiM", ističe direktor vladine Kancelarije.

Upitan da li će dijalog Beograda i Prištine biti nastavljen i kada bi se to moglo očekivati, Đurić kaže da je predsednik Vučić, zajedno sa timom u Beogradu, utrošio energiju da sačuva mir i sigurnost ili, kako kaže, da kupe vreme za ostatak Srbije da se razvija.

"Danas kada imamo tri godine suficit u budžetu, kada smo zemlja koja ojačava Vojsku, kredibilitet naših reči kada kažemo da nećemo dozvoliti Bljesak i Oluju sa pažnjom svi slušaju u regionu i naravno da Srbi na KiM znaju da od snažne Srbije zavisi i njihova budućnost", zaključio je Đurić.

Ambasador Godfri razočaran merama Prištine

Ministar spoljnih poslova Ivica Dačić i ambasador SAD Entoni Godfri izrazili su danas razočaranje odlukom Prištine vezanom za uvoz srpske robe, navodi Ministarstvo spoljnih poslova koje naglašava i očekivanje američkog ambasadora da će uskoro biti ukinute sve restrikcije, a dijalog nastavljen.

Na sastanku sa ambasadorom SAD, na kome je bilo reči i o situaciji sa Crnom Gorom i izborima, Dačić je izrazio razočaranost novom odlukom Prištine u vezi sa uvozom srpske robe i postavljenim uslovima - tzv. uvođenjem recipročnih mera.

"Odluke su veoma štetne, krše sve dosadašnje dogovore i otežavaju mogućnost nastavka dijaloga", rekao je Dačić i podsetio da je i specijalni izaslanik predsednika SAD za odnose Beograda i Prištine ambasador Ričard Grenel ranije pozvao Prištinu da ukine jednostrano nametnute takse i recipročne mere.

Godfri je rekao je da deli osećaj razočaranosti vezano za potez Prištine i izrazio nadu da će uskoro doći do ukidanja svih restrikcija i nastavka dijaloga.

Po pitanju regionalnih tema, ambasador je rekao da veruje da će Srbija i Crna Gora dijalogom rešiti sva pitanja, uključujući i ono vezano za puno otvaranje granica za sve svoje građane.

Imajući u vidu predstojeće izbore, Godfri je ponovo ocenio da je bitno da svi politički činioci uzmu učešće, što bi doprinelo da Parlament bude mesto na kome će se čuti svi politički glasovi.

Tokom susreta izražena je obostrana spremnost za nastavak saradnje u oblastima od zajedničkog interesa s ciljem osnaživanja odnosa dveju zemalja, a nakon stavljanja pod kontrolu pandemije.

Godfri je pohvalio način na koji se Srbija bori protiv epidemije kao i saradnju uspostavljenu tim povodom.

Nastavak na Radio Televizija Vojvodine...






Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Radio Televizija Vojvodine. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Radio Televizija Vojvodine. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.