Čija je Janšina ideja o podeli Bosne, i otkud u ovaj čas?

Izvor: Radio Televizija Vojvodine, 13.Apr.2021, 12:10

Čija je "Janšina ideja" o podeli Bosne, i otkud u ovaj čas?

Bivši šef jugoslovenske diplomatije Vladislav Jovanović, povodom vesti o navodnoj ideji slovenačkog premijera Janez Janša o mirnom razlazu u BiH, kaže da je u pitanju probni balon kako bi se videle reakcije zainteresovanih strana.

"Da li je on to predložio sam ili mu je neko šapnuo sa strane se ne zna. Veliko je pitanje da li je to njegova samostalna inicijativa ili je pušten kao probni balon da se ispita reakcija u regionu, a naročito u BiH i da se vidi kakve su reakcije >> Pročitaj celu vest na sajtu Radio Televizija Vojvodine << drugih zainteresovanih strana za ovaj region, pre svega Nemačke i ostalih", rekao je Jovanović za Kosovo onlajn.

Kako kaže, teško je u ovom trenutku odrediti pravu prirodu i pravi domet takve ideje.

Jovanović je naveo da su otvorene sve mogućnosti, i ukazao da je ideja došla iz Slovenije, koja je svojevremeno bila zagovornik mirnog razlaza SFRJ.

Izgleda da je BiH takva kakva je, počela već da postaje zamor i za one koji su je stvarali, a to su pre svega SAD i EU, smatra Jovanović.

Milivojević: Podela BiH bi dovela u pitanje bezbednost i stabilnost regiona

Spekulacije da je slovenački premijer Janez Janša u Brisel poslao neslužbeni dokument o navodnom mirnom razlazu BiH, koje je Janša inače demantovao, nekadašnji diplomata Zoran Milivojević vidi kao probni balon uz ocenu da bi "u najmanju ruku" bilo neobično da slovenački premijer izađe sa tako nečim u situaciji kada se to ne podudara sa transatlanstkim interesima.

Milivojević kaže za Tanjug da se takva mogućnost promene granica ne uklapa u transatlantski koncept, prema kom je moguće verifikovati nove granice na Balkanu, ali samo ne one koje podrazumevaju Srbiju bez Kosova i Metohije.

"To je koncept od kojeg oni ne odustaju i koji podrazumeva apsolutnu zaštitu suvereniteta i teritorijalnog integriteta BiH", kaže Milivojević.

Navodeći da je bilo i spekulacija vezanih za nove granice po etničkom principu, Milivojević kaže da se to pokazalo takođe kao nešto što ne bi išlo u prilog miru i stabilnosti i što bi dovelo u pitanje i više od granica bivše Jugoslavije.

Kao primer za to navodi eventualno "veliku" Albaniju i kaže da bi to dovelo u pitanje suverenitet i teritorijalni integritet i Srbije, i Grčke, Severne Makedonije, Crne Gore, a to je nešto što ne odgovara ni NATO-u, ni EU.

Podela BiH bi dovela u pitanje bezbednost i stabilnost u regionu imajući u vidu stav bošnjačke strane jer bi se napravile velika Hrvatska i velika Srbija, kaže Milivojević i dodaje da bi se otvorila mnoga pitanja u situaciji kada su već mnoga pitanja ostala nerešena.

"Otvorila bi se mnoga pitanja u situaciji kada su neka već otvorena, kada ni ove granice nisu utvrđene, kada ni kosovsko pitanje nije rešeno i kada ne postoji mogućnost da Srbija prihvati priznanje kosovske nezavisnosti. U toj situaciji teško da bi tako nešto moglo da odgovara", navodi nekadašnji diplomata.

Nema jasne potvrde da je Janša i uradio tako nešto

Milivojević napominje da nema jasne potvrde da je Janša i uradio tako nešto i podseća da se Ambasada SAD u BiH već oglasila po tom pitanju ističući da je za Ameriku BiH jedinstvena celina i da se drže Dejtonskog sporazuma.

Takođe, postoji i demant ili, kako kaže Milivojević, makar "ograda" od toga iz kabineta slovenačkog predsednika Boruta Pahora koji je to demantovao tako što je rekao da nije upoznat sa tim.

"Ti demanti su činjenice", kaže Milivojević i napominje da slovenački premijer ima motiv da testira reakcije na tu priču u regionu jer predstoji slovenačko predsedavanje EU od 1. jula, ali i zbog unutrašnjih problema u Sloveniji, gde kohabitacija ne funkcioniše na najbolji način.

"Očigledno je da Slovenija ima ambiciju da preko različitih mehanizama bude koordinator u regionu imajući u vidu značaj regiona za EU i želju Slovenije da i na taj način afirmiše svoju poziciju. Isto važi i za premijera Janšu. Da li je ovo o čemu se govori najbolji način za to, ja nisam u to potpuno uveren", kaže Milivojević.

Srbiji ne odgovara otvaranje tog pitanja na takav način

Kada je reč o Srbiji, njoj ne odgovara otvaranje tog pitanja na takav način, ističe Milivojević i kaže da Srbija stoji iza poštovanja suvereniteta i teritorijalnog integriteta i Crne Gore i BiH, ali u isto vreme insistira da se poštuje i njen suverenitet i teritorijalni integritet na toj principijelnoj osnovi.

"Preko te teze o velikoj Srbiji se otvara pritisak na Srbiju da se proglasi krivom za situaciju u regionu i da se na nju vrši pritisak da pristajanjem na neke modele, na ono što je u interesu transatlantske zajednice, praktično odblokira proces koji ne može da se završi, a koji ide u prilog stavu da se prizna nezavisnost Kosova", zaključio je Milivojević.

"Možda i oni počinju da razmišljaju i o nekom alternativnom rešenju. Ne zaboravimo da je pre oko godinu-dve, pa i ranije, u američkoj javnosti bila lansirana ideja o mogućnosti stvaranja nacionalnih država na Balkanu. Multietničnost izgleda da ne prolazi, ne hvata korene i da bi možda trebalo razmisliti i o mogućnosti stvaranja nacionalnih država", rekao je Jovanović.

To, dodaje, znači da bi u tom slučaju došlo do zaokurživanja Hrvatske i Srbije, a verovatno bi Kosovo ušlo u sastav Albanije.

"Ali, ta ideja nije dalje elaborirana i pala je u zasenak. Sada bi to možda bio pokušaj oživljavanja te ideje. Nova ptica koja se pušta iz kaveza da se vidi da li može da se računa na to", rekao je Jovanović.

Malo verovatno da je to Janša sam predložio, ko je u EU to podstakao?

Ukazujući da je malo verovatno da je to Janša sam predložio, Jovanović se zapitao ko bi onda mogao da stoji iza takve ideje.

"Ko je u EU to podstakao? Ne verujem da je Nemačka. Za Francusku nisam siguran. Jedno vreme je Makron počeo da se bavi Balkanom, ali Francuska nikada nije imala neki veliki uticaj na Sloveniju. Britanija otpada. Da li su Amerikanci došli na ideju da Dejton nije funkcionalan, i da to možda povezuju sa rešavanjem pitanja Kosova? Da li bi miran razlaz BiH bio zadovoljenje Srbiji da prizna nezavisnost Kosova? To bi možda bila neka kompenzacija na koju oni računaju. Ali to je još imaginarno i nije u domenu real politike", rekao je Jovanović.

Prema njegovim rečima, u slučaju realizacije ove ideje, jedno rešenje bi uticalo na drugo, pa bi možda na kraju i došlo do stavljanja tačke na neka pitanja.

"Njih muči dovođenje nezavisnosti Kosova do međunarodnog priznanja. Tu su stali, i nema nikakve perspektive da dođe do toga bez pristanka Srbije i bez pečata Rusije i Kine. I voće koje dugo stoji počinje da truli. Nezavisnost Kosova ako nema unutrašnji momentum da se stalno hrani novim priznanjima, ono počinje da postaje problem. I toga su svesni Americkanci, pa možda sad povezuju jedno s drugim. Povremeno je ta ideja bila nabacivana - nacionalne države kao pandan multietničkim", rekao je Jovanović.

Janšina ideja, prema pisanju medija u BiH, podrazumeva promenu granica na Zapadnom Balkanu, odnosno stvaranje "velike Srbije" i "velike Albanije" kao i "komadanje BiH".

Nastavak na Radio Televizija Vojvodine...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Radio Televizija Vojvodine. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Radio Televizija Vojvodine. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.