NUNS traži od države da preuzme odgovornost za nekažnjavanje napada na novinare

Izvor: JužneVesti.com, 02.Nov.2018, 15:54   (ažurirano 02.Apr.2020.)

NUNS traži od države da preuzme odgovornost za nekažnjavanje napada na novinare

Podsećajući da nema političke garniture koja poslednjih decenija nije obećavala promptno rešavanje ubistva novinara, ali da u najvećem broju slučajeva odgovorni nisu kažnjeni, iz NUNS-a pozivaju vlast u Srbiji da preuzme odgovornost za to što niko nije odgovarao za napade na novinare. Inače, u 2018. godini NUNS je zabeležio 22 slučaja napada, pretnji i zastrašivanja novinara.

Otvoreno pismo Vladi Srbije iz NUNS-a su uputili povodom Međunarodnog dana borbe protiv nekažnjivosti >> Pročitaj celu vest na sajtu JužneVesti.com << zločina nad novinarima, koji je ustanovljen odlukom Ujedinjenih nacija pre pet godina. Ističu da je od 1991. do kraja 2001. godine, čak 39 novinara i medijskih radnika iz Srbije ubijeno, kidnapovano, nestalo ili izgubilo život pod nerasvetljenim okolnostima.

Napominju i da još od tragične smrti Radislave Dade Vujasinović novinari apeluju da se rasvetli njena smrt, potom da država nađe i kazni one koji su likvidirali novinara Slavka Ćuruviju i otkriju ubice Milana Pantića.

Naši apeli žive jedan dan, u sve manjem broju medija i kao da nikad ne stignu do onih kojima su upućene. Država ih ne čuje, ignoriše ih, odbijaju se od nje i posle godinu dana poput eha vrate se na mesto odakle su krenule na svoj tihi put, da bi ponovo bile izrečene, ponovo živele jedan dan i tako u krug…! - navodi se u pismu NUNS.

Iz NUNS-a kažu da ubistava novinara u Srbiju, na sreću, odavno nema, ali da su tu pritisci, pretnje i fizički napadi. Napominju da napadi na novinare nisu samo napadi na njihov fizički i psihički integritet, već napadi na slobodu izražavanja i slobodu medija.

Zato ne apelujemo, već insistiramo da se državni organi javno oglase povodom sve učestalijih pritisaka na naše kolege, koji su u poslednje tri godine čak 73 puta počinjeni od strane nosilaca javnih funkcija i na taj način ohrabre novinare da rade svoj posao, a obeshrabre one koji ih u tome sprečavaju - kažu u NUNS-u.

U 2017. godini NUNS je ukupno zabeležio 31 slučaj napada, pretnji i zastrašivanja novinara. Prema podacima kojima raspolažu, u 6 slučajeva tužilaštvo je utvrdilo da nema mesta za pokretanje postupka.

U postupcima pred tužilaštvom nalaze se 23 slučaja, dok je samo jedan slučaj rešen tako što je izrečena mera bezbednosti obaveznog lečenja na slobodi i zabrana prilaska. Povodom jednog slučaja pokrenut je sudski postupak, a povodom jednog prekršajni postupak - piše u pismu NUNS-a.

Nezavisno udruženje novinara Srbije poziva vlasti da podrže predlog Međunarodne federacije novinara da UN donesu Konvenciju za zaštitu novinara i medijskih profesionalaca. Napominju da je Srbija dužna da implementira Akcioni plan UN za bezbednost novinara i nekažnjivost kao i Preporuke Saveta Evrope za zaštitu novinarstva i bezbednost novinara i drugih medijskih radnika.

Nastavak na JužneVesti.com...






Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta JužneVesti.com. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta JužneVesti.com. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.