Izvor: Glas javnosti, Tanjug, 24.Dec.2010, 07:02 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Pet decenija Muzeja naive u Jagodini
JAGODINA - Muzej naivne i marginalne umetnosti u Jagodini sa internacionalnom likovnom zbirkom od preko 2.500 dela, čiji je osnivač Ministarstvo kulture, obeležiće danas pet decenija rada. Reč je o specijalizovanoj instituciji, jedinstvenoj u Srbiji, sa posebnim programom muzeološke zaštite dela naivne i marginalne umetnosti, izjavila je direktor muzeja Nina Krstić.
Ona je podsetila da se Muzej bavi prikupljanjem i >> Pročitaj celu vest na sajtu Glas javnosti << sistematizovanjem, kroz muzeološku dokumentaciju, proučavanjem, izlaganjem i publikovanjem, dela naivnih i marginalnih umetnika.
Muzej je počeo sa radom kao Galerija samoukih likovnih umetnika, od 1985. godine nosi naziv Muzej naivne umetnosti i počeo je sa muzeološkom zaštitom dela srpske i jugoslovenske naivne umetnsoti, a od 1994. godine i inostrane.
Krstićeva je napomenula da Muzej ima "delikatan zadatak da naivnoj i marginalnoj umetnosti pruži celovitu zaštitu prenoseći pravu sliku o njenoj suštini i pravoj umetničkoj vrednosti, razgraničavajući ih od drugih oblasti ne akademskog stvaralaštva - oblasti amaterizma i diletantizma".
U okviru svečanosti biće otvorena retrospektivna izložba slika "jednog od najznačajnijih naivnih umetnika Srbije", Dobrosava Milojevića, promovisana dvojezična monografija o ovom umetniku i kalendar sa radovima naivnog umetnika Pal Homonaia.
Svečanosti će prisustovati sekretar u Ministarstvu kulture Snežana Sojanović-Plavšić.













