Lokalni izbori u Hrvatskoj; Poruka na crkvi kod Splita: Srbi nikako u Mesni odbor

Izvor: Radio Televizija Vojvodine, 16.Maj.2021, 02:01

Lokalni izbori u Hrvatskoj; Poruka na crkvi kod Splita: "Srbi nikako u Mesni odbor"

U Hrvatskoj su jutros u sedam časova otvorena biračka mešta na lokalni izborima, na kojima učestvuje više od 38.000 kandidata za funkcije u predstavničkim telima i izvršnoj vlasti u 555 gradova i opština.

Na 6.572 biračka mesta pravo glasa ima tri miliona 660.000 građana.

Biračka mesta biće zatvorena u 19 časova, a građani Hrvatske biraće opštinska veća i načelnike u 428 opština, gradska veća i gradonačelnike u 127 gradova i glavnom gradu Zagrebu >> Pročitaj celu vest na sajtu Radio Televizija Vojvodine << koji ima status županije, i župane i županijske skupštine u 20 županija.

Najveća izborna bitka vodiće se za Grad Zagreb, gde je šest mandata za redom gradonačelnik bio nedavno preminuli Milan Bandić.

Prema predizbornim anketama, veliku prednost nad ostalim kamndidatima ima Tomislav Tomašević iz platforme "Možemo", koji je kao veliku mrlju na svoju političku karijeru dožive to što je lider Domovinskog pokreta i njegov protivkandidat Miroslav Škoro rekao da je Tomašsićev otac Srbin.

Najuticajnijem vladajućem HDZ-u je važno da sačuva vlast u Splitu, i da vrati dve županije Ličku i Vukovarsko sremsku, koje vode njihovi bivši članovi koji su ih napustili - Darko Milinović i Ivan Penava.

Izbornu kampanju obeležila su i žestoka prepucavanja najviših hrvatskih zvaničnika, predsednika i premijera, Zorana Milanovića i Andreja Plenkovića.

Prijave za kršenje izborne tišine, neki nisu dobili listić

U zagrebačkom izbornom povereništvu od početka izborne tišine do jutros u 10 sati dobili su niz prijava, prenosi portal Index.hr.

Najčešće su prijave zbog objava na društvenim mrežama, ali i zbog letaka u sandučićima i plakatima u neposrednoj blizini izbornih mesta.

Pojedini građani u Zagrebu nisu dobili sve glasačke listiće, a iz izbornog povereništva su poručili da su poslali SMS poruke svim predsednicima i potpredsednicima biračkih odbora, u kojima izričito traže da biračima budu uručena sva četiri listića.

Pojedini građani su se žalili da im nisu uručeni svi listići. U Zagrebu postoje četiri listića - za gradonačelnika, skupštinu, veća gradskih četvrti i mesne odbore, a na pojedinim biračkim mestima građane su pitali za šta žele da glasaju, pa su im dali samo deo listića.

U Zagrebačkom izbornom poverenštvu za portal Index je rečeno da su neki birački odbori pogrešno shvatili da moraju da pitaju birače jer takvo uputstvo DIP-a postoji na nacionalnom nivou, gde ima i manjinskih listi, ali ih u Zagrebu nema.

U zagrebačkom izbornom poverenštvu naglašavaju da se birači koji nisu glasali na svim listama, a to žele, mogu vratiti na izborno mesto i glasati.

Kandidati srpskih stranaka na izborima u Hrvatskoj

Srbi u Hrvatskoj su na današnje lokalne izbore izašli predvođeni jedinom srpskom parlamentarnom strankom, Samostalnom demokratskom srpskom srankom (SDS S), što je ujedno svojevrsni ispit za tu stranku, koja je od prošle godine u koaliciji sa vladajućim HDZ-om na državnom niovu.

Za neke sredine, gde su Srbi na lokalnom nivou na granici oko 15 posto udela u ukupnom stanovništvu i oko pet posto na regionalnom, izbori za zamenike predstavnika u izvršnoj vlasti iz srpskih redova možda su i poslednji s obzirom na evidentan demografski pad i predstojeći popis stanovništva prema kojem će se regulisati buduća prava nacionalnih manjina, piše portal hrvatskog nedeljnika Novosti.

Pregled kandidacijskih lista u mnogim sredinama odaje utisak manjeg broja kandidata za izvršne funkcije, pogotovo iz srpske zajednice.

Takođe, za razliku od prošlih izbora, primećuje se da druga politička stranka koja okuplja Srbe u Hrvatskoj, Demokratski savez Srba (DS S), izlazi s mnogo manjim brojem kandidata.

U brojnim sredinama kandidati DS S-a na prošlim izborima na ovima se ne kandidiraju pod stranačkim imenom, nego u ime grupe birača.

Nepovoljan politički trend nastavlja se i na listama političkih stranaka za predstavnička tela, pogotovo za gradska veća i županijske skupštine, na kojima pripadnice/i srpske zajednice zauzimaju kao po pravilu neulazna mesta na listama, čak i u sredinama gde Srbi čine značajan broj.

Iznenađenje ovih izbora, navodi portal, sasvim je sigurno grad Knin, gde u koaliciji izlaze SDS S i SDP sa kandidatkinjom za gradonačelnicu, saborskom poslanicom Anjom Šimpragom.

Ocenjuje se da je to veliki iskorak za srpsku zajednicu koja prvi put nakon 1995. ima svog kandidata za čelno mesto u izvršnoj vlasti Knina, gde je broj Srba pao na 23 posto.

U Šibensko-kninskoj županiji SDS S ima kandidata za zamenika župana koji je i nosilac samostalne liste te stranke za županijsku skupštinu, za zamenika gradonačelnika Knina iz srpskih redova, za načelnika Ervenika, za načelnika Kistanja i za načelnika Biskupije.

Svi oni su bez protivkandidata.

Na istoku Hrvatske, za razliku od juga, poprilična je gužva među kandidatima iz srpskih redova, pše portal i dodaje da su za zamenika župana Vukovarsko-sremske županije četiri kandidata: jednog iz SDS S-a i troje iz grupe birača.

Za mesto zamenika gradonačelnika dva su kandidata iz DS S i SDS S.

Za opštinu Borovo takmiče se dosadašnji načelnik Zoran Baćanović iz SDS S-a i Nikola Lukić iz grupe birača.

Za skupštinu Vukovarsko-sremske županije nosilac liste je SDS S-ova saborska zastupnica Dragana Jeckov.

Za razliku od prošlih lokalnih izbora, ovog puta srpska zajednica u Gračacu izlazi jedinstvena, u koaliciji Samostalne srpske stranke i DS S-a, koji je prošli put podržavao kandidatkinju HDZ-a.

U Lici SDS S ide samostalno za županijsku skupštinu, u Karlovačkoj županiji ta stranka ima kandidata za zamenika župana, a u Krnjaku su za načelnika opštine kandidovani s predstavnici iz SDS S i HDZ-a.

U Ogulinu, jedinom gradu Karlovačke županije gde Srbi imaju pravo na zamenika gradonačelnika, dva su kandidata iz SDS S-a i DS S-a.

U Sisačko-moslavačkoj županiji, koju muče posledice razornog potresa, za zamenika župana iz srpskih redova tri su kandidata: dvojica iz grupe birača i kandidatkinja iz SDS S

Poruka na crkvi kod Splita: "Srbi nikako u Mesni odbor"

Na crkvi Svetog Martina biskupa u Vranjicu kod Splita jutros se pojavila poruka sa uputstvima za koga glasati, odnosno za koga ne glasati na lokalnim izborima koji se danas održavaju u Hrvatskoj.

Na papiru piše da Srbi i komunisti ne bi trebalo da uđu u Mesni odbor i da treba glasati za katolika koji se "ne opija i ne ide u kafiće", prenosi portal Index.hr.

"Dobro razmislite kome ćete dati svoj glas, ko je vredan i dobar katolik, ko ceni moralna dobra i porodicu, ne opija se i provodi vreme u kafićima, ko redovno obavlja katoličke i verske obaveze i ko je pravi čisti Hrvat, smatramo da svi koji pripadaju onima koji su nas želeli uništiti 90-ih a i posle (komunisti, srbi...) nikako ne bi trebali ući u Mesni odbor naročito ne na njegovo čelo!", piše na crkvi u Vranjicu.

Sveštenik Ivan Matković rekao je za Index da on nije stavio tu poruku i da nema nikakve veze s tim.

"Doneo mi je jedan župljanin koji je to video na ogradi crkve. Doživeo sam to kao nešto najluđe. To je doista za zgražavanje. Primitivno je, jadno, plitko i šuplje", rekao je sveštenik Matković.

On je dodao da ne može da nagađa ko je napisao poruku, da može po stilu nekih ljudi da nasluti, ali da ne bi nagađao.

Rijeka:Nagovarali građane za koga da glasaju, reagovala policija

U Rijeci je jutros zabeležen slučaj kršenja izborne tišine na dan održavanja lokalnih izbora u Hrvatskoj.

Prema navodima svedoka, birače su dvojica muškaraca pred ulazom na jedno biračko mesto nagovarala za koga da glasaju, piše portal Index.

Po dojavi građana, alarmirana je i Gradska izborna komisija, koja je obavestila policiju o incidentu.

U policiji je potvrđeno da su obavili informativne razgovore, ali da niko nije priveden.

Nastavak na Radio Televizija Vojvodine...






Povezane vesti

Lokalni izbori u Hrvatskoj

Izvor: RTS, 16.Maj.2021

U Hrvatskoj se danas održavaju lokalni izbori na kojima učestvuje više od 38.000 kandidata za funkcije u predstavničkim telima i izvršnoj vlasti u opštinama, gradovima i županijama. . Građani Hrvatske na lokalnim izborima biraju gradonačelnike i čelnike 21 županije...Najveća...

Nastavak na RTS...

Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Radio Televizija Vojvodine. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Radio Televizija Vojvodine. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.