BRAZILSKI TRAMP FAVORIT NA IZBORIMA: Dan odluke u najvećoj zemlji Južne Amerike (FOTO)

Izvor: SrbijaDanas.com, 07.Okt.2018, 08:42   (ažurirano 02.Apr.2020.)

BRAZILSKI TRAMP FAVORIT NA IZBORIMA: Dan odluke u najvećoj zemlji Južne Amerike (FOTO)

U bolnici zbog ranjavanja, iz kreveta prati glasanje

U Brazilu se danas održavaju opšti izbori - predsednički, parlamentarni i izbori za guvernere, a pravo glasa na izborima koji će odrediti politički i socijalno-ekonomski kurs najveće južnoameričke države i privrede u naredne četiri godine ima 147 miliona birača.

Brazilci će birati predsednika i potpredsednika zemlje, guvernere svih 26 saveznih >> Pročitaj celu vest na sajtu SrbijaDanas.com << država i federalnih okruga, poslanike regionalnih parlamenata, dve trećine gornjeg doma Nacionalnog kongresa i poslanike donjeg doma parlamenta.

U zemlji koja ima 210 miliona stanovnika, pravo glasa imaju građani stariji od 16 godina, a glasanje je obavezno za birače uzrasta od 18-69 godina.

BRAZIL ELECTIONS 2018 | Ex-president #Lula sent message to the Brazilian people about vote tomorrow https://t.co/XkL0QjxtsH #BrazilElections

— Brasil de Fato (@Brasil_de_Fato) October 6, 2018

Inauguracija novog šefa države predviđena je za 1. januar 2019. godine.

Za mesto predsednika države nadmetaće se 13 kandidata, a prema anketama, malo je verovatno da će ijedan osvojiti dovoljan broj glasova za pobedu u prvom krugu.

Prema brazilskom zakonu, ukoliko nijedan kandidat ne osvoji vise od polovine glasova, dvojica nabolje plasiranih učestvuju u drugom krugu 28. oktobra.

Analitičari ocenjuju da su ovo najneizvesniji izbori u čitavoj istoriji Brazila.

Pred početka predizborne kampanje najveći favorit, bivši šef države Luis Injasio Lula da Silva se našao u zatvoru zbog korupcionaškog skandala i zbog toga nije mogao da se kandiduje, dok je sadašnji favorit u predsedničkoj trci Žair Bolsonaru bio teško ranjen u pokušaju atentata i umalo nije ispao iz trke.

On se brzo oporavio posle operacije ali nije u stanju da lično učestvuje na predizbornim skupovima i TV debatama.

Bolsonaro je trenutno favorit, kandidovala ga je konzervativna Socijal-liberalna partija, a u štampi ga često nazivaju "brazilskim Trampom", a to poređenje je i sam koristio tokom kampanje, zalažući se za pravo Brazilaca da slobodno nabavljaju i nose oružje, zaštitu nacionalne privrede i ograničavanje uticaja Kine.

Skeptično se odnosi prema potrebi da se insistira na pravima manjina i društvenim mrežama daje prednost u odnosu na tradicionalne medije.

BRAZIL ELECTIONS | Advisers of far-right candidate Jair Bolsonaro include neoliberal economist, military hardliners, and religious fundamentalists https://t.co/cKHTJxynvC #BrazilElections

— Brasil de Fato (@Brasil_de_Fato) October 6, 2018

Međutim, odgovarajući na pitanja o ekonomskom programu vise puta se našao u nepijatnoj situaciji pokazavši da su mu strani mnogi specifični termini.

To je obrazlagao rečima da nije dužan da se razume u sve sfere života države, da će privredu s maksimalnim poverenjem prepustiti resornom ministru kojeg će naći među kompetentnim profesionalcima.

Ni to nepoznavanje ekonomskih termina nije uticalo na njegov rejting, a po mišljenju mnogih Brazilaca, njemu u prilog ide to što, bez obzira na dug politički život, nikad nije bio na nekoj važnijoj funkciji niti je bio povezan sa nekim od ključih igrača, odnosno nije umešan u korupciju.

On ima i dosta protivnika koji mu zameraju da ima autoritarne sklonosti.

BRAZIL ELECTIONS 2018 | Millions of Brazilians will vote tomorrow in the most polarized election in its recent history. Follow the Brasil de Fato coverage in English at https://t.co/fZcJuJxn2l #BrazilElections

— Brasil de Fato (@Brasil_de_Fato) October 6, 2018

Drugo mesto, kada je reč o simpatijama Brazilaca, zauzima bivši gradonačleni Sao Paula Fernandu Hadad, a njegov glavni moto je "Hadad- to je Lula".

Tužilaštvo države Sao Paulo pokrenula je postupak protv njega, optužujući ga da je 2012. nezakonito prisvojio 635 hiljada dolara od jedne građevinske kompanije i novac iskoristio za predizbornu kampanju obećavši menadžmentu komanije pomoć u zaključivanju ugovora.

On te optužbe odbacuje i tvrdi da su politički motivisane.

Njemu bi račune mogao da pomrsi političar Siru Gomes.

Izbori se odvijaju u atmosferi u kojoj, prema Galupovom istraživanju, samo 17 odsto građana zbog brojnih afera, ima poverenje u nacionalnu vladu.

Nasilje je u porastu - prošle godine izvršeno je rekordnih 63.880 ubistava, 2,6 odsto više nego 2016.

Uz to, na listi 20 gradova sveta u kojima je najviša stopa nasilja nalazi se sedam brazilskih gradova.

U periodu od 2000-2012. Brazil je bi najbrže rastuća ekonomija u svetu, ali recesija je pogodila ovu zemlju 2014, i otada privredni rast stagnira. Članica je grupe BRIKS u kojoj su i Rusija, Kina, Indija i Južna Afrika.

Nastavak na SrbijaDanas.com...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta SrbijaDanas.com. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta SrbijaDanas.com. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.